Trwa ładowanie...

Kupno bitcoinów zwolnione z VAT - tak orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Zgodnie z prawem UE sprzedaż towarów i usług podlega podatkowi VAT. Zwolnione z niego są transakcje dotyczące walut. Trybunał uznał, że waluty kryptograficzne powinny być traktowane tak samo jak tradycyjne.

Kupno bitcoinów zwolnione z VAT - tak orzekł Europejski Trybunał SprawiedliwościFot: BTC Keychain/Flickr (CC BY 2.0)
d13pdmn
d13pdmn

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zadecydował w czwartek, że wymiana kryptowalut takich jak bitcoin na tradycyjny pieniądz jest zwolniona z podatku VAT.

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej sprzedaż towarów i usług podlega podatkowi VAT. Zwolnione z niego są transakcje dotyczące walut. Trybunał uznał, że waluty kryptograficzne powinny być traktowane tak samo jak tradycyjny pieniądz.

Cała sprawa jest wynikiem działań Daniela Hedqvista, który zamierza otworzyć swoją giełdę kryptowalut i wystąpił do szwedzkiej komisji prawa podatkowego o stanowisko dotyczące podatku VAT. Komisja uznała, że bitcoin jako środek płatniczy powinien być zwolniony z VAT. Szwecki urząd skarbowy (Skatterverket) zakwestionował tę decyzję, w wyniku czego najwyższy sąd administracyjny w Szwecji w czerwcu zeszłego roku postanowił zwrócić się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

_ " _W debacie na temat sposobu regulacji cyfrowych walut może pojawić się teraz większa przejrzystość, co prowadzi do zwiększenia wiarygodności i zaufania konsumentów; w rezultacie waluty wirtualne będą miały znacznie większą masę krytyczną w systemie usułg finansowych" - napisał w liście do CNBC prawnik Jonathan Rogers. W świetle wyroku Trybunału, bitcoin traktowany jest na równi z transakcjami finansowymi dokonywanymi przez banki i instytucje finansowe, oraz uznany za prawny środek płatniczy.

Trybunał zaznaczył, że wyłączenie giełd bitcoin ze zwolnienia z podatku, pod które podlegają tradycyjne giełdy walut, pozbawiłoby je sensu. Według Trybunału celem tego zwolnienia jest przeciwdziałanie trudnościom związanym z określeniem podstawy opodatkowania i kwoty podatku VAT, podlegającego odliczeniu w przypadku opodatkowania transakcji finansowych.

d13pdmn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13pdmn