Trwa ładowanie...

Koniec z trzynastkami, nagrodami, dodatkami

Rząd chce zlikwidować przywileje urzędników

Koniec z trzynastkami, nagrodami, dodatkamiŹródło: th
d28eolb
d28eolb

Reforma obejmie na początku 122 tys. członków korpusu służby cywilnej. Całkowicie ma zostać zmieniony system wynagradzania pracowników i urzędników mianowanych administracji rządowej. I chociaż budżet roczny na wynagrodzenia w wysokości 7 mld zł nie zmieni się, zmianie ulegnie jego podział.

- Obecnie pensja zasadnicza jest głównym i najważniejszym elementem wynagradzania w urzędach i nie jest ona powiązana z efektywnością pracy. Pracownicy otrzymują ją za samo przychodzenie do urzędu - mówi szef Rady, wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Chce on zmienić system wynagrodzeń urzędników, najlepiej tak, żeby wysokość zasadniczej pensji nawet w 50 proc. zależała od wydajności i efektywności. - Trzeba się zastanowić nad likwidacją niektórych stałych niemotywujących dodatków dla urzędników - stwierdza Leszkiewicz. Wskazuje, że dodatki stałe powinny być zastąpione elementami płacowymi powiązanymi z efektami pracy.

I tak np. drastycznie zmienią się zasady przyznawania tzw. trzynastek. Dotychczas zagwarantowane było na ich wypłatę 100 proc. pensji, teraz będzie to 5 proc., a pozostała część zostanie przeznaczona przez dyrektorów generalnych na podwyżki lub nagrody dla najlepszych pracowników. Zmniejszone mają zostać z 6 do 3 miesięcy odprawy emerytalne dla urzędników, likwidacji miałyby ulec dodatki stażowe i nagrody jubileuszowe. Rząd rozważa też zastąpienie nagród uznaniowych systemem premiowym.

„ Dodatki stałe nie motywują pracowników do lepszej pracy i trzeba je w całej administracji zlikwidować. Obecnie pensje urzędnicze przyznawane są za samo przychodzenie do pracy, a nie np. za liczbę poprawnie wydanych decyzji – mówi w „DGP” dr Stefan Płażek, adwokat z katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu jagiellońskiego” .

d28eolb

Eksperci cytowani przez „DGP” twierdzą, że reforma powinna obejmować całą administrację publiczną. Uważają jednak, że same zmiany nie wystarczą. Trzeba wprowadzić przejrzysty system premiowania pracowników.

(JK)

[

]( http://praca.wp.pl/zarobki.html )

d28eolb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28eolb