Trwa ładowanie...
29-02-2008 09:52

Jak długo powinny pracować Polki?

Nie ma społecznej aprobaty dla wydłużania wieku emerytalnego kobiet.

Jak długo powinny pracować Polki?
d19ym2q
d19ym2q

Nie ma społecznej aprobaty dla wydłużania wieku emerytalnego kobiet, pisze "Rzeczpospolita".

Wciąż większość Polaków uważa, że kobiety powinny przechodzić na emerytury szybciej niż mężczyźni. Tak wynika z naszego sondażu. Na pytanie: „Czy kobiety powinny pracować dłużej niż do 60. roku życia?”, aż 87 proc. pytanych powiedziało „nie”. Przeciwnikami dłuższej pracy kobiet są osoby w każdym wieku.

– Ale gdy pytamy kobiety, czy zdecydowałyby się na dłuższą pracę, gdyby później dostały wyższą emeryturę, coraz częściej odpowiadają „tak” – komentuje Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej. – W nowym systemie emerytalnym im dłużej ktoś będzie pracował, tym wyższą dostanie emeryturę. Rok pracy dłużej dla osoby z 30-letnim stażem oznacza zwiększenie emerytury o ok. 10 proc. – tłumaczy. Profesor Marek Góra z SGH uważa, że przez lata politycy traktowali system emerytalny jak „śmietnik”: – Wrzucano do niego wszystkie kłopoty: były problemy na rynku pracy, to ludzi wysyłano na wcześniejsze emerytury zamiast na bezrobocie. Nie było żłobków, przedszkoli i elastycznego prawa pracy – to wszystkie usługi opiekuńczo–rodzinne zrzucano na piędziesięciopięcioletnie babcie – wylicza. Zdaniem prof. Góry w świadomości społecznej pokutuje przekonanie, że o wysokości emerytury decydują politycy, a nie sami ludzie dzięki swojej pracy.

Anna Giza-Poleszczuk, socjolog z UW, zwraca uwagę na coś innego: – Ludzie chcą mieć wybór. Gdy ciężko pracują i mało zarabiają, emeryturę traktują jako czas stabilizacji.

Irena Wóycicka z IBnGR przekonuje, że wiek emerytalny powinien być elastyczny: – Są kobiety, które chcą dłużej pracować, ale prawo tego zabrania. Zacznijmy dyskutować, jak rozwiązać ten problem.

Przeciętnie przechodzimy na emeryturę w wieku 57 lat. Tylko co czwarty mężczyzna i prawie co siódma kobieta przeszli na emeryturę w ustawowym wieku emerytalnym – 60 lat dla pań i 65 dla panów – lub później.

d19ym2q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19ym2q