Trwa ładowanie...

Wcześniejsza emerytura? W tych zawodach to wciąż możliwe

W naszym kraju kilka grup zawodowych może nadal korzystać z przywileju szybszego przejścia w "stan spoczynku"

Wcześniejsza emerytura? W tych zawodach to wciąż możliwe
dnh8nh9
dnh8nh9

W naszym kraju kilka grup zawodowych może nadal korzystać z przywileju szybszego przejścia w "stan spoczynku" - reguluje to ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. (z późniejszymi zmianami).

Bez względu na profesję z prawa do wcześniej emerytury mogą skorzystać osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku. Dotyczy to wyłącznie mężczyzn (bo kobiety urodzone przed 49 rokiem, skończyły już 60 lat i nabyły prawa emerytalne), którzy mają 25 lat stażu oraz zaświadczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub 35 lat stażu pracy. Urodzeni po 49 roku też mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury, pod warunkiem, że do końca 2008 roku spełnili odpowiednie warunki. Dla mężczyzn było to ukończenie 60 lat i 35 letni staż pracy, a dla kobiet ukończenie 55 lat i 30 lat pracy.

Wspomniana wyżej ustawa przewiduje też możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę przez osoby urodzone po 1948 roku, ale pracujące w szczególnych warunkach lub charakterze. Do tej grupy zaliczają się min. kolejarze, hutnicy, a także twórcy i artyści. Aby skorzystać z tego świadczenia do końca 1998 roku trzeba było wypracować 25 lat - w przypadku mężczyzn i 20 - dla kobiet, z czego 15 lat w szczególnych warunkach lub charakterze.

Ustawa przewiduje też wyjątki. W ich przypadku warunkiem ubiegania się o wcześniejszą emeryturę jest nie liczba przepracowanych lat, a wiek. Jako jedni z najmłodszych emerytami mogą więc zostać min. tancerze, akrobaci, kaskaderzy czy gimnastycy. Uprawiające te zawody panie mogą przestać pracować ukończywszy 40 lat, panowie - 45 lat.

dnh8nh9

Nie wszystkich jednak obejmuje powszechny system emerytalny. Niektóre profesje są z niego wyłączone, co znaczy, że ci pracownicy mogą kończyć aktywność zawodową na podstawie odrębnych przepisów. Do końca 2017 roku z przywileju przejścia na wcześniejszą emeryturę mogą np. skorzystać rolnicy, pod warunkiem, że w tym czasie ukończą 55 lat kobiety i 60 lat mężczyźni.

[

]( http://praca.wp.pl/zarobki.html )

dnh8nh9

W tym samym wieku co rolnicy, na emeryturę mogą też przechodzić sędziowie i prokuratorzy. W tych zawodach mężczyźni muszą się wykazać przepracowanymi 30 latami, a kobiety 25. Podobnie jak w przypadku rolników prawo to będzie obowiązywało do 2017 roku. Po tym czasie ich wiek emerytalny będzie wydłużany, tak samo jak w przypadku pozostałych grup zawodowych do 67 roku życia.
Wcześniej na emeryturę mogą odejść także: inwalidzi wojenni i wojskowi – po osiągnięciu 50 (kobiety) i 55 lat (mężczyźni) (całkowicie niezdolni do pracy), 55 i 60 lat (częściowo niezdolni do pracy), kombatanci oraz niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego – po osiągnięciu 55 i 60 lat (posiadają okres ubezpieczenia 20 i 25 lat).

Pracownicy urzędów państwowych, po osiągnięciu 55 (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), którzy posiadają okres ubezpieczeniowy odpowiednio 20 i 25 lat w razie rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji urzędu lub jego reorganizacji, rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem także mogą przejść na wcześniejszą emeryturę.

Podobny przywilej mają także nauczyciele akademiccy – mężczyzna: po skończeniu 60-ego roku życia i przepracowaniu 30 lat, w tym 20 lat w szkolnictwie lub instytucjach naukowych; kobieta: po osiągnięciu 55 lat i przepracowaniu 25 lat, w tym 20 lat w szkolnictwie lub instytucjach naukowych, już mogą myśleć o odpoczynku.

dnh8nh9

Jako najmłodsi prawa emerytalne nabierają jednak pracownicy służb mundurowych - policjanci, żołnierze i strażacy. Aby złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę muszą przepracować jedynie 15 lat. Dotyczy to jednak tylko tych osób, które rozpoczną służbę do końca 2012 roku. Od przyszłego roku minimalny czas służby zostanie bowiem wydłużony o 10 lat. Co oznacza, że będzie trzeba przepracować 25 lat. Nic więc dziwnego, że od trzech lat (kiedy reforma w "mundurówce" została zapowiedziana), wszystkie służby przeżywają prawdziwe oblężenie kandydatów do pracy, którzy liczą, że uda im się zdążyć przed wejściem w życie nowych przepisów.

AD/JK

dnh8nh9

[

]( http://praca.wp.pl/zarobki.html )

dnh8nh9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnh8nh9