Trwa ładowanie...

Zaległy urlop w 2012 roku trzeba wykorzystać do końca marca

Dopiero w 2013 roku pracodawcy będą mogli udzielać niewykorzystanego wypoczynku do końca września - potwierdza Państwowa Inspekcja Pracy.

Zaległy urlop w 2012 roku trzeba wykorzystać do końca marca
d274omm
d274omm

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że możliwość dłuższego wykorzystania zaległego wypoczynku dotyczy urlopów z 2012 roku. Problemy z terminem udzielania zaległego urlopu wynikają z ustawy z 16 września 2011 roku o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, która wchodzi w życie 1 stycznia 2012 roku.

Zgodnie z nią pracodawcy będą mogli udzielać zaległego urlopu wypoczynkowego do końca września - a nie jak obecnie marca - następnego roku. Zdaniem gazety, problem w tym, że ustawa nie zawiera przepisów przejściowych. A pracownicy nabywają prawo do urlopu wypoczynkowego 1 stycznia danego roku kalendarzowego.

1 stycznia 2011 roku obowiązywał przepis, że urlopu niewykorzystanego udziela się do końca marca następnego roku. Prawo nie może działać wstecz, więc w 2012 roku zaległego wypoczynku za 2011 rok należy udzielać do końca marca. W praktyce pracodawcy powinni liczyć się z opinią Państwowej Inspekcji Pracy w tej sprawie, choć nie jest ona obowiązującym prawem.

Nieudzielanie przysługującego urlopu jest bowiem wykroczeniem przeciwko prawom pracownika zagrożonym grzywną od 1 tysiąca do 30 tysięcy złotych. Pracodawca, który uzna, że nie naruszył prawa, udzielając zaległego urlopu po 31 marca 2012, może odwołać się od decyzji inspektora o ukaraniu.

d274omm

Wydłużenie czasu wykorzystania zaległego urlopu jest najczęściej pozytywnie komentowane przez pracodawców i pracowników.

Na przykład w ocenie Pracodawców RP, wydłużenie tego terminu umożliwi przedsiębiorcom swobodne planowanie urlopów. Dodatkowe miesiące dadzą szefom szansę na odpowiednie rozplanowanie wolnych dni, by urlopy nie wpłynęły znacząco na pracę przedsiębiorstwa.

- Trzymiesięczny termin jest niewątpliwie zbyt krótki, a dodatkowo przypada w okresie największych absencji chorobowych, co uniemożliwia jego udzielenie i powoduje zaległości w urlopach. Konieczność wysyłania pracowników na zaległy urlop w ostatecznym terminie jest częstą praktyką, co niejednokrotnie powoduje problemy organizacyjne i braki kadrowe w firmie - mówił ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

d274omm

Ponadto wydłużenie terminu na udzielenie zaległego urlopu znosi obecnie istniejącą fikcję wykorzystania przez pracowników zaległych urlopów do końca pierwszego kwartału roku następnego i nie naraża pracodawców na odpowiedzialność wykroczeniową.

- Taka zmiana jest również korzystna dla samych pracowników, którzy z pewnością chętniej udaliby się na urlop w miesiącach letnich, bardziej atrakcyjnych dla wypoczynku - podkreśla Piotr Rogowiecki.

Niemniej jednak zdaniem Pracodawców RP, jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby prawo do wykorzystania zaległego urlopu do końca roku.

d274omm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d274omm