Becikowe również dla urodzonych za granicą

Rzeczpospolita | dodane 2008-03-03 (10:19) 7 lat 1 miesiąc 14 dni 20 godzin i 31 minut temu | 1 opinia
 

Urodzenie dziecka za granicą nie wyklucza prawa do jednorazowej zapomogi w naszym kraju, informuje "Rzeczpospolita". – Urodziłam dziecko za granicą. Po miesiącu wróciłam do Polski – razem z ojcem dziecka, który jest cudzoziemcem. Planowaliśmy tutaj stały pobyt, jednak mój życiowy partner nie odnalazł się w naszej rzeczywistości. Od miesiąca mieszkam w Austrii, ale jestem zameldowana w Polsce. Czy w tej sytuacji przysługuje mi becikowe? Dodam, że moja sytuacja majątkowa jest dobra – pyta czytelniczka "Rzeczpospolitej".

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje matce lub ojcu dziecka, niezależnie od wysokości dochodów rodziny (art. 15 b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, DzU z 2006 r., nr 139, poz. 992 ze zm.). Wniosek rodzic składa w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin potomka w gminie, w której mieszka. Dołącza do niego skrócony odpis aktu urodzenia lub inny dokument, który potwierdza datę urodzenia (wystawia go urząd stanu cywilnego w miejscu urodzenia dziecka). Trzeba też przedstawić pisemne oświadczenie, że drugi z rodziców nie pobrał już becikowego. Przepisy mówią też, że w okresie zasiłkowym uprawniony musi mieszkać na terenie Polski.

Sprawa jest prosta, jeśli oboje rodzice to Polacy na stałe tu mieszkający. Gorzej, gdy jedno jest cudzoziemcem, a dziecko przebywa za granicą.

W opisanej sytuacji liczy się to, czy dana osoba przebywa w kraju w okresie, w którym ma prawo ubiegać się o becikowe (czyli w pierwszym roku życia dziecka). Jeśli czytelniczka oświadczy, że mieszka w Polsce, tzn. tutaj znajduje się jej „centrum interesów życiowych”, to ma prawo do becikowego. Ocena sytuacji należy do przyznającej świadczenia gminy.Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~fghjkl 2012-02-01 (08:57) 3 lata 2 miesiące 16 dni 21 godzin i 53 minuty temu

n bnm,k.l

odpowiedz

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: