Logo dostawcy Czy pracodawca ma prawo pytać o niekaralność?

PAP | dodane 2013-08-28 (14:38) 1 rok 7 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 27 minut temu | 48 opinii
 

Są zawody, w których istnieje wymóg niekaralności, ale nie figurują one na żadnej szczegółowej liście. Czy pracodawca ma prawo spytać, czy mieliśmy „problemy z prawem”?

– Mam licencję ochroniarską i w przeszłości zdarzyło mi się to wykorzystać przy szukaniu pracy. Ubiegałem się o pracę konwojenta. Nie zdziwiło mnie więc, że pracodawca zapytał, czy nie byłem karany – mówi Piotr Grochowiak z Sopotu. – Kiedy jednak po kilku latach chciałem jeździć taksówką i zażądano ode mnie zaświadczenia o niekaralności, byłem zdziwiony.

Nie ma przepisu, który w sposób ogólny i generalny uprawniałby pracodawcę do żądania zaświadczenia o niekaralności. Prawo do żądania od kandydata tego zaświadczenia wynika tylko z ustawy.

To, jakich danych konkretnie można żądać od kandydata, określa art. 22 kodeksu pracy. Wymóg niekaralności obejmuje przedstawicieli profesji związanych z bezpieczeństwem: konwojentów, ochroniarzy, detektywów. A także pilotów wycieczek, taksówkarzy, przewodników. Poza tym karani nie mogą być m.in. członkowie zarządów i rad nadzorczych, a także likwidatorzy. Do tej listy należy doliczyć doradców finansowych, przedstawicieli handlowych. Także właścicieli firm biorących udział w przetargach. Nie zmienia to faktu, że pracodawcy często pytają o niekaralność kandydatów do stanowisk, dla których nie ma takiego wymogu. Czy mogą to robić? Nie. W przypadkach bez wyraźnej podstawy prawnej pracodawca nie może żądać zaświadczenia. Taka interpretacja jest potwierdzona przez NSA w wyroku z 1 XII 2009. Z przepisów wynika jasno: Jeżeli pracodawca żąda zaświadczenia o niekaralności, bo ma takie widzimisię, pracownik powinien poprosić o podanie podstawy prawnej. Czyli – z jakiego przepisu to wynika. Jeżeli nie otrzyma tej informacji od pracodawcy, to takich danych nie okazuje.

Polecamy: Pracownicy marketów i ich klienci

Oczywiście poza prawem pozostaje pytanie, jak pracodawca spojrzy na kandydata, który odmówi okazania zaświadczenia i poprosi o podstawę prawną. Teoretycznie, kwalifikacje zawodowe, wykształcenie i doświadczenie powinny mieć dla niego główne znaczenie. W praktyce bywa z tym różnie.

Poza tym zaświadczenia można żądać jedynie od kandydata, a nie od zatrudnionego już pracownika. Zarazem jednak należy pamiętać, że jest ono ważne przez pół roku. Istnieją więc profesje, których przedstawiciele muszą co jakiś czas odstać swoje w kolejce do jednego z biur Krajowego Rejestru Karnego.

Zobacz: Kodeks pracy 2013Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (48)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

14
1
~ola 2013-08-29 (15:57) 1 rok 7 miesięcy 21 dni i 8 minut temu

K..wa z jakiego kraju ten NSA. Gdzie wy żyjecie, pracodawca zrobi co chce przy takim bezrobociu. POwcy do tego doprowadzili. Niewolnicy, robole do roboty na panów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
1
~sprawiedliwość 2013-08-29 (13:58) 1 rok 7 miesięcy 21 dni 2 godziny i 7 minut temu

Otóż klika lat temu gdy ubiegałem się o staż w sądzie zapytano mnie nie tylko o moją niekaralność, ale i rodziny. Czy mieli do tego prawo ?Zapachniało mi epoką stalinowską...Czuję niesmak do tej pory i podejrzewam, że złamano prawo......................................................

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
0
~koala 2013-08-30 (10:27) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 5 godzin i 38 minut temu

Jeden z senatorow Parlamentu Australijskiego jechal na autostradzie z Sydney do Canberry z szybkoscia 245km/h jak zostal zatrzymany przez policje. Max dozw jest 110km/h. Niezwlocznie doprowadzony przed oblicze sedziego tlumaczyl sie ze jechal na bardzo wazne spotkanie z premierem w sprawie obronnosci kraju. Sedzia wysluchal tego wytlumaczenia i tylko kiwal glowa i dal taki wyrok : Poniewaz jest pan senatorem w Australi i ma pan dawac przyklad dla maluczkich postanawiam "karam pana grzywna w wysokosci 2,5 tys dolarow, zatrzymuje prawo jazdy na 18 miesiecy i skazuje na kare bezwglednego wiezienia na okres 3 miesiecy" Nie bylo ZADNEGO ODWOLANIA. Zostal natychmiast na sali sadowej skuty przez policje i wyprowadzony do wykonania wyroku. Widziala to jak wyprowadzali go z sadu cala Australia w telewizji. Po wyjsciu z wiezienia chcial wejsc do parlamentu ale straz nie wpuscila go do pracowniczych pokoi poselskich. STRACIL PRACE jako ze osoba karana sadownie nie moze sprawowac funkcji na stanowiskach w administracji panstwowej i w rzadzie Australijskim. W Australi nie ma immunitetu.

odpowiedz

1
0
~Pracownik Dalex. 2013-08-30 (09:36) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 6 godzin i 29 minut temu

Pracowałem w sklepie Dalex Olsztyn , do puki firmę prowadził śp. właściciel to było w porządku ,kiedy firmę poprowadziła Pani Mirka , firma upadała dla syna właściciela i pracowników ale nie dla Pani Mirki .Teraz Pan Mirka nie pracuje a żyje jak dama ponieważ pracowała na siebie kosztem nas pracowników , my nie mamy pracy a ta Pani ma pieniądze !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
16
~Szef 2013-08-29 (11:37) 1 rok 7 miesięcy 21 dni 4 godziny i 28 minut temu

Oczywiście. Pracownik może mi nie dać zaświadczenia o niekaralności. Ja też nie muszę dawać mu umowy o pracę tylko zatrudnić kogoś innego. Proste.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

19
3
~skiba 2013-08-29 (14:11) 1 rok 7 miesięcy 21 dni 1 godzinę i 54 minuty temu

taaa ja też byłem ostatnio na rozmowie.. jak zobaczyłem wymagania myślałem że się skręce - wyższe z marketingu/reklamy, perfekt ang w mowie i pismie, doskonała znajomosc programów graficznych adobe, dodatkowo wiedza o programowaniu, doświadczenie minimum 3 lata + koniecznie prawojazdy kat b.. - mysle sobie hmm no ciekawe, niby wszystko mam (angielski podszkolę jak coś) to złożyłem.. 2 tyg pozniej tel na rozmowę.. skowronki w brzuchu, lecę. rozmowa trwała 1,5 godziny, przepytali mnie na wszystkie mozliwy sposoby, wypytali o najdorbniejsze szczególiki które w ogole nie mają znaczenia.. co się okazało, szukają osoby od wszystkiego.. to czym zajmowało się 3 a nawet 4 specjalistów (marketingowie, grafik, programista, obsługa klienta korporacyjnego - jazdy do niego do biura itp itd dlatego chcieli prawo jazdy, bo musiałem zdeklarować, że praca raz w lublinie, raz w wawie a raz w czestochowie mi nie będzie przeszkadzać) - to wszystko miałem robić ja jeden sam ! wszystko na mojej głowie ! kompleks obsługi... Myślę sobie.. kurdę trochę ciężko będzie, ale w branży siedzę, kwalifikacje mam, czemu nie.. no i bomba na koniec !!!!!!!! oferowane wynagrodzenie umowa o dzieło, bądź faktury PŁACA - 1800 zł na rękę !!!! myślałem że zostawię tam szczękę.. ręce, nogi.. opadło mi wszystko.. prawie i spodnie.. to ty zachrzaniasz, na tyle kursów, na studia wyższę, zdobywasz doświadczenie, obiecujesz mobilność i pełną dyspozycję, pracę wyjazdową.. nie mówiąc o kosztach programów graficznych, które miałem sobie sam zapewnić !!! i tu taki żart i poniżenie... w dupie mam wasz wsyp prac niewolniczych... jesteście wszyscy chorzy !! w głowie się wam poprzewracało.. dlatego właśnie wolę wchodzić na strony które mnie odstresowują.. znalazłem pracę jakąkolwiek, słabo zarabiam ale na bilety lotnicze za 50 czy 100 zł mnie stać (stronka np. gorest) i chociaż podróżuję.. bo jakbym ciąglę się zamartwiał to bym chyba w depresję wpadł. a tak za 200 zł spędzam np miły dzień w wiedniu :) prawda też jest taka, że gdyby nie kumpel który pomógł mi w znalezieniu pracy.. to dalej bym jej szukał, pewnie tak jak i ty..

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
kasienka 2013-08-30 (09:09) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 6 godzin i 56 minut temu

Na szczęście jest instytucja zatarcia kary. Przy występkach zatarcie następuje samoistnie po 5 latach. Istnieje tez możliwość wystąpienia o wcześniejsze zatarcie kary ale musi upłynąć co najmniej połowa okresu wymaganego do zatarcia i wtedy nawet jeżeli ktoś był skazany prawomocnym wyrokiem to w rejestrze karnym występuje jako nie karany. A pracodawcy zazwyczaj żądają oświadczenia kandydata o niekaralności a potem dopiero po zatrudnieniu dostarczenia zaświadczenia z KRK.

odpowiedz

22
4
~kadrowa 2013-08-29 (11:49) 1 rok 7 miesięcy 21 dni 4 godziny i 16 minut temu

Masz prawo odmowic, ale wiedz ze nie masz co liczyc na to ze pracodawca cie przyjmie do pracy. On ma prawo wyboru przy zatrudnianiu pracownikow i nic mu nie zrobisz ! O juz sie stawia , to co bedzie pozniej ? Poszedl won ! I po zatrudnieniu.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~lolo 2013-08-30 (06:56) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 9 godzin i 9 minut temu

Nie widzę przeciw wskazań do okazania Świadectwa Niekaralności tylko jest jeden haczyk w tym wszystkim niech firma która żąda takiego zaświadczenia zwraca koszty . Dla niektórych osób wydanie 50-60 zł na zaświadczenie jest sporym kosztem w dzisiejszych czasach.

odpowiedz

17
8
~Prezes 2013-08-29 (11:04) 1 rok 7 miesięcy 21 dni 5 godzin i 1 minutę temu

W papierach rekrutacyjnych wyraźnie pisze, że takowe zaświadczenie ma być i koniec. Jak się komuś nie podoba to oczywiście może wysłać bez niego. Żyłka mi nie pęknie od wysiłku jak będę musiał włożyć by wrzucić je do niszczarki.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

10
2
sebo.p1 2013-08-29 (21:48) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 18 godzin i 17 minut temu

kraj kryminalistów a tu pytają o niekaralnośc. Polscy pracodawcy to dziadostwo, bród i smród. Dzid firmy polskie..!

odpowiedz

34
3
nitro2012 2013-08-29 (10:41) 1 rok 7 miesięcy 21 dni 5 godzin i 24 minuty temu

Proponuję wprowadzić dla firm wydawanie zaświadczeń że traktują pracowników z szacunkiem i wypłacają na czas pieniądze. I to każde zaświadczenie dla każdego kandydata. Koszt wydawania zaświadczenia 500 zł.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

11
14
~koj 2013-08-29 (16:38) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 23 godziny i 27 minut temu

to do cholery nie pracujcie, musu nie ma !!!! Wszystkim "serdecznie" polecam założenie własnych firm i bez zbędnego gadania zatrudnianie pracowników za 5000 netto !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
2
~Zenuś 2013-08-29 (21:19) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 18 godzin i 46 minut temu

ŻAŁOSNE TEMATY ZASTĘPCZE PISANE NA ZLECENIE BANDY DARMOZJADÓW. NIGDY W HISTORII POLSKI NIE BYŁO RZĄDU TAK SKORUMPOWANEJ BANDY KTÓREJ INDOLENCJA W KWESTII ZARZĄDZANIA PAŃSTWEM JEST WRĘCZ PRZERAŻAJĄCA....JEDYNE CO OPANOWAŁA TA BANDA PASOŻYTÓW DO PERFEKCJI TO SZTUKA PROPAGANDY SUKCESU I PRZYZNAWANIE SOBIE NAGRÓD...TA BANDA DOPROWADZIŁA DO ZAPAŚCI GOSPODARCZEJ KRAJU , JEGO UZALEŻNIENIA OD ROSJI I USA A TAKŻE DO UBÓSTWA CAŁEGO SPOŁECZEŃSTWA. NIC DZIWNEGO SKORO PREMIEREM JEST KŁAMCA I OSZUST - DO CZEGO SIĘ SAM PUBLICZNIE PRZYZNAŁ...TEGO TYPU OSOBNIKI OTACZAJĄ SIĘ LUDZMI TEGO SAMEGO POKROJU. WIĘC MAMY JAK MAMY.

odpowiedz

2
0
~Zenuś 2013-08-29 (21:19) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 18 godzin i 46 minut temu

ŻAŁOSNE TEMATY ZASTĘPCZE PISANE NA ZLECENIE BANDY DARMOZJADÓW. NIGDY W HISTORII POLSKI NIE BYŁO RZĄDU TAK SKORUMPOWANEJ BANDY KTÓREJ INDOLENCJA W KWESTII ZARZĄDZANIA PAŃSTWEM JEST WRĘCZ PRZERAŻAJĄCA....JEDYNE CO OPANOWAŁA TA BANDA PASOŻYTÓW DO PERFEKCJI TO SZTUKA PROPAGANDY SUKCESU I PRZYZNAWANIE SOBIE NAGRÓD...TA BANDA DOPROWADZIŁA DO ZAPAŚCI GOSPODARCZEJ KRAJU , JEGO UZALEŻNIENIA OD ROSJI I USA A TAKŻE DO UBÓSTWA CAŁEGO SPOŁECZEŃSTWA. NIC DZIWNEGO SKORO PREMIEREM JEST KŁAMCA I OSZUST - DO CZEGO SIĘ SAM PUBLICZNIE PRZYZNAŁ...TEGO TYPU OSOBNIKI OTACZAJĄ SIĘ LUDZMI TEGO SAMEGO POKROJU. WIĘC MAMY JAK MAMY.

odpowiedz

22
0
~andrzej.swiech.7 2013-08-29 (18:54) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 21 godzin i 11 minut temu

a dlaczego osoby karane są posłami i nikt ich nie pyta ?

odpowiedz

4
0
~Premium 2013-08-29 (17:14) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 22 godziny i 51 minut temu

"Stary" i młody, inżynier, technik, mistrz w zawodzie, operator maszyn ciężkich, stolarz i cieśla, murarz (także zbrojarz) - czekamy na Ciebie. Zostań Partnerem-Premium w Banku Informacji PFB UG. Niemieccy Pracodawcy i Inwestorzy w Niemczech , Polsce i na Słowacji potrzebują Was. Bardzo dużo małych i średnich firm nie chce inwestować na dalekim wschodzie. Szukają rynku we wschodniej Europie. Dlaczego nie w Polsce? Zarejestruj się.premiumfachpersonal. deCzas zmienić swoje życie. Dziś Pracodawcy i Inwestorzy szukają Pracownika-Partnera, Premium-Partnera.

odpowiedz

11
1
~LOL 2013-08-29 (16:45) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 23 godziny i 20 minut temu

POlscy pracodawcy to BURAKI ZE SŁOMĄ W BUTACH I TYLE!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

1
0
~asassa 2013-08-29 (16:39) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 23 godziny i 26 minut temu

UWAGA NA PROSTYTUTKĘ KTÓRA MA AIDS, PROWADZI ONA WŁASNA STRONĘ ŁATWO JA ZNALEŹĆ SZUKAJĄC PAMIĘTNIK PROSTYTUTKI PAULINY W WYSZUKIWARCE !!!

odpowiedz

5
3
~rk 2013-08-29 (16:12) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 23 godziny i 53 minuty temu

jak pracodawca nie ma prawa pytac o niekaralnosc w danym zawodzie a byta - to jezeli byles karany to nalezy sklamac i tyle. Jak po ja jakim czasie wyjdzie na jaw i bedzie chcial zwolnic to sie powie ze nia ma takiego prawa bo ten zawod tego nie wymaga, wiec o lamal prawo, a ja udzielajac prawdziwej odpowiedzi nie dostalbym tej pracy.

odpowiedz

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: