Dla kogo ulga prorodzinna?

PAP | dodane 2010-04-22 (16:20) 4 lata 7 miesięcy 25 dni 6 godzin i 31 minut temu
 



Rodzice mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej także wtedy, gdy ich dzieci są już pełnoletnie. Ulga prorodzinna przysługuje do 25. roku życia, pod warunkiem, że osoby te uczą się lub studiują i nie uzyskały dochodów przekraczających w roku podatkowym 3089 zł - informuje Ministerstwo Finansów.

Resort finansów przyznaje w komunikacie, że z ulgą prorodzinną wiążą się wątpliwości. Dotyczą one przede wszystkim rozliczeń w przypadku, gdy dzieci uczą się lub studiują do ukończenia 25. roku życia.

MF informuje, że zasady korzystania z ulgi rodzinnej reguluje art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2009 r. ulgę rozlicza się miesięcznie, a odliczeniu podlega kwota 92,67 zł miesięcznie na każde dziecko.

"Małżonkowie wychowujący dzieci powinni pamiętać, że roczna kwota odliczenia dotyczy łącznie obojga rodziców. Zasada ta dotyczy także opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Przysługującą im roczną kwotę odliczenia mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnie ustalonej proporcji" - pisze MF na swojej stronie internetowej.

Resort zwraca uwagę, że przepis art. 27f ust. 3 ustawy PIT, dotyczący podziału miesięcznego odliczenia na dni, obejmuje wyłączcie sytuacje, gdy w trakcie miesiąca dziecko zostaje przekazane spod opieki rodziców pod opiekę innej osoby, albo do rodziny zastępczej. Zasada ta nie dotyczy rodziców, którzy osobno wychowują dzieci. W związku z tym liczba dni, podczas których jeden z rodziców faktycznie opiekował się dzieckiem, nie wpływa na miesięczną kwotę odliczenia.

MF wyjaśnia, że z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać także osoby wychowujące pełnoletnie dzieci - do ukończenia 25. roku życia. Jest jednak kilka warunków. Przede wszystkim muszą one uczyć się lub studiować (także za granicą). Poza tym, w roku podatkowym, którego dotyczy odliczenie, nie mogą uzyskać dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych przy zastosowaniu 19-proc. stawki w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł. "Fakt otrzymywania przez dziecko renty nie pozbawia prawa do ulgi" - zaznacza MF.



Polub finanse.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: