Logo dostawcyDwa etaty, jeden problem

wp.pl | dodane 2011-03-24 (11:44) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 14 godzin i 29 minut temu
 

(fot. Thinkstockphotos)


Wszyscy chcemy robić to co lubimy i jeszcze dostawać za to godziwe wynagrodzenie. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Dlatego coraz więcej osób pracuje na więcej niż jednym etacie.

Rzadko podejmujemy się pracy na dwóch pełnych etatach, bo zazwyczaj uniemożliwiają nam to godziny pracy. Najczęściej mamy jeden etat w firmie macierzystej, a po pracy dorabiamy w innym miejscu. Nierzadko jednak dodatkowemu zajęciu poświęcamy niemal tyle samo czasu i energii, co pierwszemu. Praca na "dwóch etatach" nie jest łatwa. Po pierwsze pojawiają się problemy związane z czasem. W końcu doba ma tylko 24 godziny i nie da się jej rozciągnąć. A dwa pełne etaty to przecież 16 godzin. Na sen, posiłki, dojazdy, rodzinę, wypoczynek, przyjemności pozostaje tylko 8 godzin. Musimy się więc liczyć z przemęczeniem, a to oznacza - brak zapału, słabszą efektywność i wydajność w pracy, kłopoty z koncentracją, które mogą spowodować np. zapomnienie o umówionym spotkaniu.

A gdy zaczniemy nawalać, musimy liczyć się z tym, że jako pracownik staniemy się bezwartościowi i stracimy pracę. Dlatego warto liczyć siły na zamiary i brać na siebie tylko tyle obowiązków, ilu jesteśmy w stanie sprostać nie obniżając jakości naszej pracy. Podejmując się drugiego zajęcia, wszystko jedno czy będzie to etat lub jego cząstka, czy jakakolwiek inna umowa np. zlecenie, warto zacząć od kwestii najważniejszej - zakazu konkurencji.

Zgodnie z prawem Jak mówi kodeks pracy: "W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji)”. Sprawdźmy zatem czy nie podpisaliśmy umowy o zakazie konkurencji. Pamiętamy też, że nie wolno nam działać na szkodę firmy. Nie decydujmy się więc na drugą pracę, jeśli w stosunku do pierwszej zachodzi konflikt interesów. Generalnie warto kierować się zasadą, by nie szukać dodatkowej pracy, o której nie moglibyśmy powiedzieć naszemu głównemu pracodawcy.Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Praca - oferty dnia

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: