Logo dostawcyIle pracodawcę kosztuje pracownik?

wp.pl | dodane 2012-01-12 (13:59) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 6 godzin i 32 minuty temu
 

(fot. Thinkstock)


Trudno się nie przyłączyć do powszechnego niezadowolenia związanego z niechęcią, z jaką pracodawcy zatrudniają pracowników na etat. Gdy jednak pozna się koszty zatrudnienia pracownika, trudno odmówić firmom choćby części zrozumienia.

Na etacie

Powiedzmy, że pracodawca proponuje kandydatowi wynagrodzenie 1,8 tys. zł na rękę. Wynagrodzenie brutto wyniesie wtedy blisko 2,5 tys. zł, ale pracodawcę będzie to kosztowało prawie 3 tys. zł. Gdyby pracownik miał zarabiać 6 tys. zł na rękę, jego wynagrodzenie brutto wyniosłoby ok. 8,5 tys. zł. Pracodawca z kolei wyłożyłby oprócz pensji netto 4,1 tys. zł, co w sumie dałoby 10,1 tys. zł.

Skąd te, prawie dwukrotnie wyższe, koszty, jakie musi ponosić pracodawca, zatrudniając pracowników na umowę o pracę? Przede wszystkim składają się na nie podatki od płac oraz składki ubezpieczeń, które są obowiązkowe. Wśród nich: składki emerytalne, rentowe, chorobowe oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

(fot. wp.pl)


Do tego dochodzą jednak kolejne koszty, m.in. badań lekarskich, wyposażenia miejsca pracy, zakup odzieży ochronnej, szkolenia BHP i utworzenie służby BHP (często zajmują się tym zewnętrzne firmy, których wynagrodzenie uzależnione jest od ilości pracowników), obsługa kadrowo-płacowa i badania SANEPID-u. Kolejne obciążenie dla pracodawcy to dni, w których pracownik choruje.

Klin podatkowy

Różnica między całkowitym kosztem zatrudnienia pracownika a wynagrodzeniem, które otrzymuje na rękę nazywana jest klinem podatkowym. Wśród 34 państw Organizacji Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD) Polska w 2010 roku zajęła 20. miejsce z klinem podatkowym w wysokości 34,3 proc. To mniej niż średnia klinów dla bezdzietnego pracownika, jeśli wziąć pod uwagę resztę państw należących do OECD.

Najwyższy całkowity klin podatkowy w 2010 roku był w Belgii – wyniósł 55,4 proc. Za Belgią była Francja (49,3 proc.), Niemcy (49,1 proc.), Austria (47,9 proc.), Włochy (46,9 proc.) i Węgry (46,4 proc.). Z kolei najniższy był w Chile (7 proc. - w rzeczywistości wyższy ze względu na sposób rozliczeń), w Meksyku (15,5 proc.), Nowej Zelandii (16,9 proc.), Korei Płd. (19,8 proc.), Izraelu (20,2 proc.) i Szwajcarii (20,9 proc.).


Polub finanse.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 1 50,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: