Logo dostawcyIle zarabia pomoc domowa?

wp.pl | dodane 2012-01-10 (09:57) 3 lata 3 miesiące 17 dni 10 godzin i 34 minuty temu | 10 opinii
 

(fot. Thinkstock)


Wyobraźmy sobie, że za wykonywaną pracę otrzymujemy symboliczne wynagrodzenie. Co więcej, nie mamy prawa do urlopu, nie jesteśmy ubezpieczeni, a nasz pracodawca z dnia na dzień może pozbawić nas i tak skromnych środków do życia. W takiej sytuacji znajduje się między innymi spory odsetek osób pracujących w domu – tak zwany personel domowy. Międzynarodowa Organizacja Pracy postanowiła zmienić tą sytuację, wprowadzając Konwencję w sprawie personelu domowego.

Pani Anna od lat pracuje jako pomoc domowa. W chwili obecnej ma kilku zleceniodawców. Do jej obowiązków należy sprzątanie, gotowanie, robienie prania, nieraz opieka nad ogrodem. – Często, to co robię zależy od potrzeby chwili. Przy okazji świąt jest na przykład dużo generalnych porządków. Wtedy też zgłasza się więcej klientów. W sezonie wiosenno-letnim zdarzają się prace w ogrodzie – opowiada Pani Anna. Jednak bywa tak, że klient wyjeżdża na urlop lub w delegację i rezygnuje na jakiś czas z usług. Wtedy Pani Anna jest pozbawiona na jakiś czas dochodu i jeśli nie znajdzie w zamian innego zlecenia, zaczyna się problem finansowy. Jako osoba wykonująca pracę w oparciu o umowę o dzieło, nie ma również prawa do płatnego urlopu, ani nawet ubezpieczenia zdrowotnego. Po przepracowaniu dwudziestu lat nie nabędzie prawa do emerytury. Żeby rozwiązać tą sytuację rozważała opcję samozatrudnienia. Jednak, jak twierdzi, wysokość składek ZUS, jest nie współmierna do wynagrodzenia jakie dostaje za swoją pracę. – Wynagrodzenie zależy od klienta. Są tacy którzy oferują przyzwoite stawki, jednak nie raz pracowałam za bardzo skromne wynagrodzenie, dużo poniżej najniższej krajowej – wspomina Pani Anna.

Magdalena odważyła się założyć działalność gospodarczą. Ma firmę sprzątającą. O swojej pracy mówi: - Jak ma się mocny charakter i konkretnie wykonuje obowiązki to Twoja praca jest szanowana i doceniana.

Jednak założenie działalności również niesie ze sobą trudności. - Klient indywidualny rzadko chce płacić VAT, bo do kwoty musi doliczyć dodatkowe 23% i nie jest mu to na rękę, przez co ja mam problem, na przykład w banku, z udowodnieniem zarobków – mówi Magdalena. Zarobki są bardzo zróżnicowane. Magda opowiada, że kształtują się od 8 zł na godzinę wzwyż. Nie ma kwoty maksymalnej, ale 30 zł za godzinę to już zadowalająca stawka.Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (10)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

20
1
dess28 2012-01-10 (20:19) 3 lata 3 miesiące 17 dni i 12 minut temu

Jestem "pomocą domową" w Belgii. Tutaj nie pracuję za stawkę godzinową ale na tzw. czeki. Za każdą godzinkę mam jeden czek. W zależności od firmy, interim'u (polski pośrednik pracy tylko że tu działa lepiej niż nasz "pośredniak") mam około 9euro do ponad 10 na godzinę (zależy od miejsca zamieszkania i pracy, tu płacą za dojazd). W związku z szarą strefą rząd wprowadził tzw. czeki, jest to kontrolowane przez rząd i dofinansowywane przez państwo. Dziś nikt nie płaci "pomocy domowej" na czarno, taniej na legalu na czeki. Dawniej godzina pracy w domu kosztowała klienta 8-10 euro. Dziś kupuje czeki po 7,50 za godzinę. Jaki plus? Państwo dopłaca do składek za emerytury, renty, fundusz zdrowotny. Klient nie ztrudni na "czarno" bo mu się nie opłaca a ja...mam składki, opiekę zdrowotną, urlop, trzynastki, wakacyjne raz w roku i wiele innych. Zatem cóż to za temat dla tak "europejskiej" gazety? Napiszcie do diabła jak jest w krajach unijnych, przestańcie pisać co mamy zrobić żeby tak było w Polsce. No bomba mnie walnie. Jestem tu tylko dla kasy. Nie żeby odłożyć, żeby mieć "majątek na życie w Polsce". Żyję tu tak jak w kraju, jednak inaczej. Prowadzę dzieci do szkoły i co widzę? Tu dzieci 14-15 lat palą przed szkołą z nauczycielami. Norma. Pamiętamy nasze zmiany "bo unia...). Prawo jazdy, u nas znów ta unia a tutaj płacisz i jedziesz...nie chcecie wiedzieć nawet jak oni jeżdżą. Oczywiście jednak, w Polsce będzie i jest gorzej bo unia. Powiem tak, gdyby nie to, że w Polsce chleba nie miałam za co kupić, chociaż średnia to prawie 4tyś., nie byłoby mnie tutaj. To kolejny temat rzeka, problemy, płace, umowy. Ja mam umowy jednotygodniwe...320 euro na tydzień...pamiętam ile z miesiąca chleba mogłam kupić w Polsce (tu na polskie płacę mniej niż 2zł). Nie umowy są problemem w Polsce tylko kwoty stawki minimalnej ustalanej przez ludzi, którzy nie wiedzą co to głód. Ja wiem i wiem że chociaż statystyka mówi swoje to i większość czytających mój wpis też wie jak to jest. Żyj człowieku za minimum, ja tylko takich Polaków znam. Do sedna, "pomoc domowa" to ciężka praca, tylko że w Polsce nikt tego nie docenia a dziwne...tu słyniemy z czystości, każdy chce w domu panią z Polski bo najlepiej i najciężej pracują. Wszędzie nas doceniają...tylko nie w Polsce.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~ania 2012-01-11 (00:23) 3 lata 3 miesiące 16 dni 20 godzin i 8 minut temu

Racja dla Pani dess28 ,podobja mi sie pani slowa. Pozdrowienia z Wiednia :)

odpowiedz

0
0
~MEG 2012-01-10 (23:41) 3 lata 3 miesiące 16 dni 20 godzin i 50 minut temu

ZALEŻY W CZYM POMAGA?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
2
~ja 2012-01-10 (19:15) 3 lata 3 miesiące 17 dni 1 godzinę i 16 minut temu

"przez co ja mam problem, na przykład w banku, z udowodnieniem zarobków" od kiedy to w banku udowadnia się dochody?!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~mec 2012-01-10 (21:53) 3 lata 3 miesiące 16 dni 22 godziny i 38 minut temu

Wcale nie jest łatwo być taką pomocą domową i teraz ludzie coraz częściej chcą zatrudniać kogoś z odpowiednim doświadczeniem i odpowiednimi papierami. Ja bardzo chciałabym zajmować się dziećmi. Mam dobre referencje bo opiekowałam się córką znajomych przez 3 lata, ale i tak kiedy szukałam czegoś nowego to wszyscy pytali mnie o skończone szkoły, kursy. Stwierdziłam, że muszę coś z tym zrobić. Od września uczę się na kierunku "opiekunka dziecięca" w Progresie. Po ukończeniu będę miała odpowiedni dyplom i mam nadzieję, że to wystarczy żeby dostać dobrą pracę.

odpowiedz

13
3
~gg 2012-01-10 (20:01) 3 lata 3 miesiące 17 dni i 30 minut temu

to zależy czy ma 26 czy 66 lat

odpowiedz

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: