Jak długo powinny pracować Polki?

Rzeczpospolita | dodane 2008-02-29 (09:52) 7 lat 2 miesiące 6 dni 14 godzin i 26 minut temu | 14 opinii
 

Nie ma społecznej aprobaty dla wydłużania wieku emerytalnego kobiet, pisze "Rzeczpospolita".

Wciąż większość Polaków uważa, że kobiety powinny przechodzić na emerytury szybciej niż mężczyźni. Tak wynika z naszego sondażu. Na pytanie: „Czy kobiety powinny pracować dłużej niż do 60. roku życia?”, aż 87 proc. pytanych powiedziało „nie”. Przeciwnikami dłuższej pracy kobiet są osoby w każdym wieku.

– Ale gdy pytamy kobiety, czy zdecydowałyby się na dłuższą pracę, gdyby później dostały wyższą emeryturę, coraz częściej odpowiadają „tak” – komentuje Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej. – W nowym systemie emerytalnym im dłużej ktoś będzie pracował, tym wyższą dostanie emeryturę. Rok pracy dłużej dla osoby z 30-letnim stażem oznacza zwiększenie emerytury o ok. 10 proc. – tłumaczy. Profesor Marek Góra z SGH uważa, że przez lata politycy traktowali system emerytalny jak „śmietnik”: – Wrzucano do niego wszystkie kłopoty: były problemy na rynku pracy, to ludzi wysyłano na wcześniejsze emerytury zamiast na bezrobocie. Nie było żłobków, przedszkoli i elastycznego prawa pracy – to wszystkie usługi opiekuńczo–rodzinne zrzucano na piędziesięciopięcioletnie babcie – wylicza. Zdaniem prof. Góry w świadomości społecznej pokutuje przekonanie, że o wysokości emerytury decydują politycy, a nie sami ludzie dzięki swojej pracy.

Anna Giza-Poleszczuk, socjolog z UW, zwraca uwagę na coś innego: – Ludzie chcą mieć wybór. Gdy ciężko pracują i mało zarabiają, emeryturę traktują jako czas stabilizacji.

Irena Wóycicka z IBnGR przekonuje, że wiek emerytalny powinien być elastyczny: – Są kobiety, które chcą dłużej pracować, ale prawo tego zabrania. Zacznijmy dyskutować, jak rozwiązać ten problem.

Przeciętnie przechodzimy na emeryturę w wieku 57 lat. Tylko co czwarty mężczyzna i prawie co siódma kobieta przeszli na emeryturę w ustawowym wieku emerytalnym – 60 lat dla pań i 65 dla panów – lub później.

Zobacz też:
Wyższe świadczenia dla 9,8 mln
Bezrobotni z wysokimi kwalifikacjami

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (14)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Maria 2008-03-02 (10:16) 7 lat 2 miesiące 3 dni 14 godzin i 2 minuty temu

STAŻ
Uważam że rząd polski powinien wprowadzić emerytury nie od wieku lecz od stażu pracy wtedy niech sam przyszły emeryt decyduje czy chce dłużej pracować czy chce odejśc .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~internautka 2008-03-02 (11:51) 7 lat 2 miesiące 3 dni 12 godzin i 27 minut temu

Jak długo powinny pracować Polki
kobiety oprócz pracy mają jeszcze domy w ktorych też trzeba pracować gdybym była tak wypoczęta latami pracy jak nasi posłowie to bym też pracowała za taką kasę nic nie robić i żyć za pieniądze ciezkie głodującego narodu .A tak na marginesie ciekawe czy za 800 zł by ich tam tylu nierobów było w Rzadzie może by tak od nich zacząc .

odpowiedz

0
0
~ewelina 2008-02-29 (16:32) 7 lat 2 miesiące 6 dni 7 godzin i 46 minut temu

wczesniejsza emerytura
panie w urzedach moga sobie i do siedemdziesiatki pracowac ale nie kobiety ktore pracuja fizycznie stojac przez 8 godzin przy maszynie albo pielegniarki w szpitalach same by pewnie potrzebowaly pomocy kobieta powinna miec wybor ale do 60 lat to i tak za duzo

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: