Jak zarobić na chorobie zawodowej?

WP.PL, fot. PAP | dodane 2012-04-12 (10:17) 3 lata 7 dni 9 godzin i 16 minut temu | 9 opinii
 

(fot. PAP)

Choroba może spotkać każdego. Jednak czasami są w tej dramatycznej sytuacji i plusy, jeśli okaże się, że zachorowaliśmy z powodu wykonywanej pracy. Osoby, których dotknęła choroba zawodowa mogą liczyć na pewne przywileje i gratyfikację finansową.

Szkodliwe czynniki

Choroba zawodowa to taka, która znajduje się w wykazie przygotowywanym przez Radę Ministrów. Jak podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy, państwowa placówka zajmująca się badaniem warunków pracy w Polsce, chorobę pracownika można uznać za zawodową, jeśli przy ocenie warunków pracy można bezspornie stwierdzić, że do jej powstania przyczyniły się szkodliwe czynniki występujące w miejscu zatrudnienia. I dlatego lista chorób zawodowych najczęściej odnosi się do osób, które pracują w szczególnych, a często szkodliwych warunkach.

Jakie choroby najczęściej traktowane są jako zawodowe? Przede wszystkim to zatrucia, które prowadzą do przewlekłych schorzeń. Pracownicy kotłowni są więc narażeni na zatrucie tlenkiem węgla, hutnicy z zakładów pozyskujących cynk mają styczność z trującymi oparami rtęci, pracownicy hut szkła, zakładów wytwarzających farby czy lakiery także chorują z powodu wdychania szkodliwych oparów różnych chemikaliów. Z kolei spawacze, odlewnicy i osoby pracujące przy cięciu metali zapadają na tzw. gorączkę metaliczną. Spawaczom może także dolegać choroba dawniej charakterystyczna dla górników, czyli pylica. Górnicy często chorują także na przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli, charakterystyczne dla osób, które mają styczność z pyłem czy krzemionką.

Bardzo często jako chorobę zawodową określa się alergię. Laboranci, rzeźnicy, hodowcy drobiu, rolnicy, sadownicy jabłoni, technicy spożywczy, przetwórcy miodu, pszczelarze, pracownicy leśni, pracownicy browarów, piekarze, młynarze farmaceuci, pielęgniarki, farbiarze, barwiarze mają styczność z wieloma alergenami.

Choroba wychodzi po latach

Często dopiero po latach pracy okazuje się, że właśnie jakaś substancja, z którą codziennie mieliśmy do czynienia powodowała częste kłopoty z oddychaniem, wysypki czy osłabienie. Młynarze, piekarze, pracownicy rolni, przemysłu włókienniczego, odzieżowego, drzewnego, tytoniowego, weterynarze, hodowcy zwierząt i drobiu, kuśnierze, garbarze, pszczelarze mogą także zapadać na alergiczny nieżyt nosa - jeśli tak jest, można skorzystać z przepisów o chorobie zawodowej.

Nauczyciele, śpiewacy, telefonistki trafiają często do lekarza z powodu chorób gardła i narządów głosu. Z powodu wykonywanej pracy chorują także pielęgniarki i lekarze. Największą grupę chorób zawodowych wśród nich stanowią choroby zakaźne i pasożytnicze (np. wirusowe zapalenia wątroby, gruźlica) oraz choroby skóry. Kierowcy i ci, którzy obsługują różnego typu ciężkie maszyny chorują na przykład na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Znajdź stałą pracę! Kliknij i sprawdź oferty!
Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 3 100,00%
nie 0 0,00%

Opinie (9)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~danko1967wp.pl 2012-11-06 (09:53) 2 lata 5 miesięcy 13 dni 9 godzin i 40 minut temu

kto mi powie ile musze czekac na decyzje z w o m p w sprawie choroby zawodowej 20 wrzesnia byłam na komisji lekarskiej

odpowiedz

1
0
~Anna 2012-04-29 (19:25) 2 lata 11 miesięcy 21 dni i 8 minut temu

pracowali przy fenolach jedni cwani dostali renty bo poddali się badaniuom krwi i wyszło stężenie .Inni dalej pracowali i liczyli na 5 lat krócej pracy a zmienili listę prac szkodliwych i zostali z niczym tak to w tej POLSCE jest szkoda mówi człowiek żyje a lista zawodów zmieniana teraz to moze na kolana informatyk dostanie bo siedzi i zgięte ma (poważnie mówię ).Teraz praca przy fenolu juz nie szkodliwa.A sprawdze czy ma ten pracownik jakieś zanieczyszczenia może tarczyca właśnie z tego !!!

odpowiedz

5
0
~MIKI 2012-04-12 (13:34) 3 lata 7 dni 5 godzin i 59 minut temu

NIE ŻYCZĘ NIKOMU PYLICY !! GDY PRZY PYLICY PALISZ NIE DOŻYJESZ DO 60 LAT A NAWET 50 LAT. CIĄGŁE BULE W OSKRZELACH , ZADYSZKI , NIEDOTLENIENIE SERCA ,PRZEZIĘBIENIA . BÓLE GŁOWY RANNE KASZLE !! TAKŻE GÓRNIKOM W ŚCIANACH I PRZODKACH NIEZAZDROSCIE , ALE W ODDZIAŁACH POMOCNICZYCH POWINNI PRACOWAĆ DO 60 LAT . 85% WŁAŚNIE TYCH PRACOWNIKÓW NA EMERYTURZE DALEJ PRACUJE , ZABIERAJĄC MŁODYM MIEJSCA PRACY . TO SAMO POLICJANCI WOJSKOWI TO LESERY .

odpowiedz

8
0
~sprawiedliwy 2012-04-12 (13:32) 3 lata 7 dni 6 godzin i 1 minutę temu

Jak zarobić na chorobie zapytajcie fachowca żony Hofmana 2 lata była chora a ZUS płacił

odpowiedz

14
1
~gość777 2012-04-12 (12:56) 3 lata 7 dni 6 godzin i 37 minut temu

Tak ,oczywiście, wykazanie choroby zawodowej wywoła pewne przywileje i gratyfikacje w postaci natychmiastowego zwolnienia z pracy - co za brednie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

9
0
~kk 2012-04-12 (13:19) 3 lata 7 dni 6 godzin i 14 minut temu

Takie małe pytanie, kto to odszkodowanie i zasiłek płaci ?

odpowiedz

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: