Logo dostawcy Kogo obowiązuje tajemnica wynagrodzenia?

HRNews | dodane 2013-07-08 (15:19) 1 rok 9 miesięcy 9 dni 22 godziny i 16 minut temu
 

(fot. © Sergey Nivens - Fotolia.com)
Pracodawca ma obowiązek szanować godność i inne dobra osobiste pracowników, dlatego nie może ujawniać informacji o wysokości zarobków pracowników.

Pracodawca jest administratorem danych swoich pracowników i ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych o wysokości ich wynagrodzeń. W sytuacjach określonych prawem musi przekazać takie informacje na żądanie np. ZUS-u czy organów skarbowych, nie może jednak umożliwiać pracownikom wglądu do zbiorczej listy płac ani ujawniać danych o wynagrodzeniu osobom postronnym. Udzielenie informacji o wysokości zarobków pracownika bez wcześniejszej jego zgody może spowodować naruszenie jego dóbr osobistych i narazić pracodawcę na odpowiedzialność cywilną.

Pracodawcy coraz częściej wprowadzają do umów o pracę i regulaminów zapisy o poufności wynagrodzeń, które zabraniają pracownikom ujawniania wysokości swoich zarobków, często pod groźbą kary lub zwolnienia z pracy. Pracodawcy tłumaczą, że wprowadzenie klauzuli o tajemnicy wynagrodzenia ma na celu ochronę interesu gospodarczego danego zakładu pracy i jest zgodne z postanowieniami prawa pracy o ochronie tajemnicy informacji dotyczących przedsiębiorstwa.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej uważa, że pracodawca nie ma podstaw do wprowadzania klauzuli poufności wynagrodzeń pracowników, ponieważ przepisy pracy nie regulują tej kwestii, brakuje również podstaw do interpretacji zapisu o obowiązku dbania o dobro zakładu pracy jako zakazu ujawniania wysokości wynagrodzenia.

Polecamy: Maszy pytania dotyczące prawa pracy? Zapytaj naszych ekspertów!

Ujawnienie informacji o wysokości własnej pensji nie może zatem stanowić podstawy do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, ale w pewnych szczególnych sytuacjach (jeśli np. udzielenie takich danych naraża pracodawcę na szkodę) może być podstawą do stosowania kar porządkowych czy wypowiedzenia umowy.

ES

Prawo pracy 2013Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Praca - oferty dnia

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: