Logo dostawcy "Mam schizofrenię, nikt nie chce mnie zatrudnić"

wp.pl | dodane 2011-07-28 (13:14) 3 lata 8 miesięcy 22 dni 13 godzin i 31 minut temu | 35 opinii
 

Zaledwie kilka procent ludzi ze schizofrenią jest zatrudnionych na pełnych etatach. Tymczasem według specjalistów większość z nich mogłaby pracować, choć niekoniecznie w pełnym wymiarze. Byliby cenni dla szefów, a przy tym zarabiali na swoje utrzymanie. Dlaczego tak się nie dzieje?

Niebezpieczni? Nie bardziej niż inni…

Schizofrenicy stanowią 1 proc. populacji. Co ciekawe, stan ten od wielu lat się nie zmienia. W powszechnym odczuciu schizofrenik to zagrożenie. Pokutują zasłyszane gdzieś opinie o ludziach biegających z siekierami, niebezpiecznych dla otoczenia. Równie często Polak zapytany o tę chorobę w ogóle nie wie, o co chodzi.

Pracodawcy również nie zawsze orientują się w temacie. Dlatego osobom zmagającym się z chorobą nie jest łatwo znaleźć pracę. Zwłaszcza dzisiaj, na niepewnym rynku, przy stałym zagrożeniu bezrobociem.

Szacuje się, że więcej niż połowa ludzi ze schizofrenią mogłaby wykonywać większość zawodów. Wśród zadań, których nie mogliby się podjąć, są prace wymagające wytężonej uwagi i stałej koncentracji. Na przykład praca pilota, kierowcy tira czy maszynisty. Chorzy zażywają leki powodujące osłabienie refleksu i senność. U niektórych mogą występować okresowe zaburzenia świadomości.

Co sądzić o przekonaniu, że pracownik ze schizofrenią z definicji stanowi zagrożenie? – To bzdura – odpowiada krótko psycholog Paweł Brzeziński. – Od siedmiu lat prowadzę grupę wsparcia dla chorych ze schizofrenią i depresją. Niebezpieczne sytuacje zdarzyły mi się dwie. Agresywnie może przecież zareagować każdy, nie trzeba do tego schizofrenii. Proszę sobie dla przykładu wyobrazić pracownika, na którego spadło kilka nieszczęść naraz. Rozbił samochód, odeszła od niego żona, bank zablokował mu konto i pod wpływem frustracji zaczyna demolować stanowisko pracy. Może się zdarzyć? Może. Takie wydarzenie jest równie prawdopodobne, jak kłopot z chorym.

Obawa wynika z niewiedzy

Pracodawcy są jednak pełni obaw. Według psychologa, największy wpływ ma na to niewiedza. Jeśli szef miał wcześniej styczność z jakimś schizofrenikiem, poznał go, znacznie wzrasta szansa, że przyjmie chorego kandydata do pracy. Zdarzają się nawet tacy szefowie, u których chorzy mają bardzo dobrą opinię. Schizofrenicy często wyróżniają się inteligencją, bystrym umysłem, wieloma uzdolnieniami.Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 1 100,00%
nie 0 0,00%

Opinie (35)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

9
0
~beata 2011-07-29 (12:13) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 14 godzin i 32 minuty temu

ja jestem zdrowa i też mam problemy ze znalezieniem pracy, mam na utrzymaniu dziecko, jak jest praca ta za marne grosze i do tego bardzo niewolnicza jak ośmieliłam się powiedzieć o swoich prawach, to pracodawca najpierw mnie grzecznie poinformował, że faktycznie mam je ale na papierze, a życie życiem więc jak mi sie nie podoba to na moje miejsce jest 10 osób. Tak się żyje w naszym państwie. Tak mi umilał życie w pracy pracodawca, że w końcu zwolniłam się sama. Najgorsze jest to, że nie ma gdzie dochodzić swoich praw:-( instytucje powołane do bronienia pracowników to jedna wielka pomyłka, wysuchają co ma się do powiedzenia, ale z reguły mówią, że sprawa jest na przegranej pozycji

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
8
~Pablo 2011-07-29 (02:27) 3 lata 8 miesięcy 22 dni i 18 minut temu

Zatrudnianie schizofreników to jedna wielka bzdura. Oni powinni dostawać godną rentę chorobową, regularnie brać leki przeciw skutkom choroby i normalnie funkcjonować w społeczeństwie, ale nie powinni być ztrudniani. Mam znajomego, który zatrudnił schizofrenika, ten człowiek pracował przy maszynie w procesie produkcyjnym. Na początku było dobrze ale o jakimś czasie schizofrenik ubzdurał sobie, że on wie najlepiej jak maszyna ma być ustawiona. Wszystko zaczął zmieniać, nic nie dał sobie wytłumaczyć, że źle robi, zniszczył całą partię materiału produkcyjnego narażając znajomego na duże straty. Schizofrenicy mają swój świat i czasami jest z nimi ciężko, ale są niegroźni dla otoczenia.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
0
~xdxx 2013-04-24 (09:58) 1 rok 11 miesięcy 26 dni 16 godzin i 47 minut temu

Taa pracodawca spotka się z lekarzem prowadzącym chorego. Chyba na księżycu.

odpowiedz

2
3
~drenaż 2011-10-29 (23:34) 3 lata 5 miesięcy 21 dni 3 godziny i 11 minut temu

Ciekawy jestem wśród ludzi o jakich zawodach dominuje schizofrenia. Badając otoczenie i obserwując rzeczywistość schizofrenią są zagrożeni ludzie wykonujący zawód psychologa, inżyniera, lekarza. Powód widzę jeden- są to ludzie o wyższej niż przeciętna inteligencji analitycznej, często również emocjonalnej. Inżynier-programista lub automatyk procesów musi myśleć mocno analitycznie i abstrakcyjnie aby optymalnie stworzyć system. Psycholog czy lekarz często spotyka się z nieracjonalnością i absurdem zachowań ludzkich co z kolei prowadzi go do pytania o naturę "homo-sapiens".

odpowiedz

0
0
~aga 2011-10-28 (08:12) 3 lata 5 miesięcy 22 dni 18 godzin i 33 minuty temu

a czy ktoś miał problem że po stażu dostał propozycję na zatrudnienie w zakładzie pracy którzy zbawili mnie przez prawie cały miesiąc aż tu nagle telefon dzwoni pada słowo nie to po co obiecują żeby zmienić zdanie co by im to szkodziło za trudnić osobę z orzeczeniem niepełnosprawności.

odpowiedz

12
2
~zoli 2011-07-29 (12:10) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 14 godzin i 35 minut temu

to chyba zusowska propaganda zeby nawet ludziom chorym na schizofrenię odebrać zródło utrzymania... znane są przypadki w których lekarz orzecznik w zus uznaje że osobą chora na schizofrenie nie powinna otrzymywac renty albo nawet, że przyznaje sie rente czasową bo po 3 latach wyzdrowieje... żałosne to państwo

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
0
~Lidia 2011-07-29 (16:29) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 10 godzin i 16 minut temu

Ostatnie moje wejscie na forum ,gdyz chcialam dopowiedziec,ze w moim przypadku jakim to walczylam z roznymi instytucjami o niepelnosprawnosc danej osoby na schizofrenie paranoidalna ,bo takowa ten czlowiek posiada, a w kazdym przypadku bylo orzecznicstwo w stopniu umiarkowanym,a moja determinacja ,sila woli i ducha w sobie przezwyciezylo nade wszystko o wywalczenie znacznego stopnia niepelnosprawnosci dla tej osoby w Sadzie . Walczylam az piec lat z instytycjami ,aby ten czlowiek byl szanowany tak jak inny czlowiek zyjacy i posiadajacy te paskudna dolegliwosc,bo takowa ona jest. Wiem,ze korupcja w Polsce istnienie,ale walczyc z biurokractwem ponad piec lat to wstyd w Polsce. Sugeruje,aby ZuS wzial sie do dobrej roboty- zweryfikowac tych ludzi,ktorzy moga pracowac, a nie czepiac sie ludzi,ktorzy faktyczcznie nie moga funkcjonowac w spoleczenstwie!!!

odpowiedz

2
0
~Lidia 2011-07-29 (15:58) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 10 godzin i 47 minut temu

Kazda osoba chorujaca na schizofrenie, i ktora chce pracowac moze to czynic, gdyz takie jest jego prawo,ale ..... zazanaczam,iz z taka osoba ciezko sie pracuje, w jednej chwili jego zachowanie moze sie zmienic drametralnie i........ glowa boli". Moze nie ukazywac tego w pracy,lecz ona i tak sie meczy,az sie uspokoi. Ale myslac o takich osobach ,ktore nie moga prcowac,bo choroba nie pozwala im na funkcjonowanie w spoleczenstwie, to wowczas nalezaloby taka osobe ubezwlasnowolnic, a od tego sa Sady w POlsce dla dobra tych chorych. Gorzej z tymi,ktorzy nie pragna ani sie leczyc, ani podlegac ubezwlasnowolnieniu,,...... ale nie widzialabym problemu z takimi,gdyz to nasze w Polsce prawo do tego moze zmusic,ale jest inaczej ....... ,czyli my jako spoleczenstwo nie chcemy lub nie widzimy tego problemy, dopoki cos zlego sie nie stanie,ale jak to sie mowi Polak po szkodzie rowniez sie nie nauczy..... milego dnia.

odpowiedz

0
9
~ania2 2011-07-29 (12:54) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 13 godzin i 51 minut temu

Kazdy cos ma i musi pracować,schizofrenicy to aktorzy,potrafja kombinować ,aby nie podjac pracy,bo maja renty od państwa.Potrafia dobrze grac na komisjach,to cawaniacy,wiem cos o tym

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
6
~pik 2011-07-29 (11:53) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 14 godzin i 52 minuty temu

mieszkam w jednej klatce z osobą chorą na schizofrenię i proszę mi wierzyć na pewno nie chciała bym z osobą chorą na tę chorobę pracować, a to nie jesty zasłyszana opinia, że osoby te są niebezpieczne- wyzwiska, obelgi, wrzaski na klatce, pomówienia łącznie ze zgłoszeniami na policję i do prokuratury a nawet pobicie - sprawy w sądzie - mała szkodliwość czynu bo były tylko siniaki nie zdążyła zabić...... a i tak nie trafiła by za kratki , no może na któryś rok do szpitala i to wszystko, to ja się pytam w imię czego miała bym to dobrowolnie znosić w pracy??????

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

1
1
~wanda 2011-07-29 (13:32) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 13 godzin i 13 minut temu

Bez przesady...choroba a typ osobowosci to dwie rozne sprawy. W Polsce niestety ludzie chorzy psychicznie sa napietnowani a przeciez ze schizofrenia mozna zyc i dosc dobrze funkcjonowac rzeba ja leczyc i tyle...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~Lidia 2011-07-29 (14:55) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 11 godzin i 50 minut temu

Witam, schizofrenia schizofrenii nie rowna,ale tymi samymi prawami sie kieruje i tacy osoby, obojetnie czy dana osoba sie leczy czy nie ,ona i tak sie meczy!!! Tym bardziej jak nie nie leczy,to wowczas nie ma sily na takie osoby, bo wiem cos o tym ,gdyz mam najblizsza osobe ,ktora ma w tzw. darze te chorobe, oczywiscie, moja w darze,gdyz osoba chorujaca jest na pozycji uprzywilejowanej i takiej nalezy pomoc. Pomimo leczenia dlugotrwalego ,bo ponad pietnastu lat to dalej nie poprawie sie stan takiego czlowieka.Choroba tkwi i bedzie tkwila az do konca swojego kresu na tym padole. Jest to choroba ,rzecz mowiac genetyczna lub nawet dziedziczna, bo ...... sa przypadki ,iz dalsze pokolenia otrzymuje te dolegliwosc. Jak dana osoba bedaca miec nastepne pokolenia to moze byc tak, iz jego dziecko nie otrzyma tej choroby,ale za to dalsze rozgalezienie - jest pewne,ze ....... otrzyma schizofrenie. I tak wlasnie dzieje sie w mojej rodzinie. To genom przemawia za tym kto otrzyma te chorobe, ale ogolnie to w naszym kraju jest tak,iz nie mozna czegokolwiek otrzymac od panstwa, skoro samo panstwo jest biedne!! MOim zdaniem nie zatrudnilabym taka osobe,gdyz jest to choroba z konsekwencjami idacymi na danym stanowisku pracy. O tym doskonale wiemy, ale co niektorzy pracuja i kamufluja sie z ta choroba i oczywiscie sie mecza, Moja najblizsza osoba ma socjalna rente ,ktora jest niewspolmiernie niska do utrzymania sie na codzien. Wiem,ze ponad 400tysiecy osob choruje w naszym kraju na te dolegliwosc, ale pomino tej ilosci chorych nalezaloby sie bardziej zaopiekowac sie tymi osobami. Powiem wiecej, gdybym miala wybrac raka ,ktory przez cale zycie by mnie zrzeral ,to byl wybrala te dolegliwosc , niz schizofrenie, i to mowie powaznie , gdyz schizofrenia wyczerpuje fizycznie i tym bardziej psychicznie.

odpowiedz

2
0
~Just 2011-07-29 (14:37) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 12 godzin i 8 minut temu

Ja mam 3 osoby chore w rodzinie i obie kuzynki mogłyby normalnie pracować bo nikt nawet nie wie że chorują, to są młode dziewczyny po studiach, jedna z tytułem magistra i studiowała bez względu na chorobę. Jak się nie leczy to jest masakra, ale leki rozwiązują wszystkie problemy i nie ma żadnych trzasków. Taka jest prawda że Polska to kraj stereotypowy, zyjemy w zakłamanym świecie i każdy który poszedł do psychiatry jest uważany za wariata, ciekawe co byście zrobili gdyby ktoś z waszej rodziny był chory?? też byście twierdzili że trzeba ich wyalienować bo są niebezpieczni, w ogóle takich ludzi zmaknąc na stałe w wariatkowie

odpowiedz

3
0
~evi 2011-07-29 (13:51) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 12 godzin i 54 minuty temu

Wszystko ładnie,pięknie tylko który pracodawca może sobie pozwolić na kilkudniowe lub kilkutygodniowe zwolnienia lekarskie pracownika.Przecież musi się z tym liczyć bardziej niz gdyby zatrudniał osobę zdrową.Kto chce świadomie sobie utrudniac życie.Mam w rodzinie dwie osoby z tą chorobą.Jedna zupełnie nie nadaje się do pracy mimo ,że jest pod stałą opieką lekarza.Sama wymaga opieki.Druga osoba dobrze funkcjonuje pod warunkiem,że nic ją za bardzo nie stresuje.Przy problemach choroba daje o sobie znać.Szanuje tych ludzi i im współczuje ale świadomie nie zatrudniłabym ich na stanowisku wymagającym jakiejkolwiek odpowiedzialności.Przecież nie mogą świadomie w takiej sytuacji odpowiadać za swoje czyny.

odpowiedz

3
0
~czn 2011-07-29 (13:00) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 13 godzin i 45 minut temu

ania2 byś miała takie jazdy jak oni w głowie to byś inaczej byś pisała .Np słyszysz w głowie głosy itp.Znam jednego co choruje na tą chorobę wiesz jak koleś pięknie maluje.Koleś chciał iść na ASP ale przez chorobę nie dostał się .A jak z nim rozmawiasz to byś nawęd nie zauważyła że koleś jest chory.To choroba jak inne tylko choroba głowy nie??

odpowiedz

4
2
~schiz 2011-07-29 (12:23) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 14 godzin i 22 minuty temu

Po trochu ma każdy racje, ale sa schizofrenie szczątkowe przy których można funkcjonować,Aktor Anthony Hopkins ma schizofrenię i wcale dobrze sobie radzi.

odpowiedz

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: