Logo dostawcy Podatki, składki, ulgi w Niemczech. Co musisz wiedzieć zanim wyjedziesz?

Praca i nauka za granicą | dodane 2011-02-07 (10:02) 4 lata 2 miesiące 19 dni i 5 minut temu | 8 opinii
 

(fot. Thinkstock)

Podatki i składki na ubezpieczenie społeczne w Niemczech stanowią około 40 procent pensji pracownika.

Na szczęście system ten przewiduje liczne ulgi, które pozwalają uchronić część pieniędzy przed fiskusem. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, dochody pracownika podlegają opodatkowaniu według progresywnej skali podatkowej. Wysokość comiesięcznych zaliczek na rzecz fiskusa uzależniona jest od dochodów i klasy podatkowej, do której należy pracownik. Ta ostatnia jest ściśle powiązana z jego sytuacją osobistą.

Najniższa stawka podatku dochodowego w Niemczech wynosi 14 proc. Opodatkowane są nią osoby, których roczny dochód nie przekracza 52 881 euro. Kwota wolna od podatku wynosi za Odrą 8004 euro. Jeśli twój roczny dochód nie przekroczy tej sumy, wówczas urząd skarbowy zwróci ci całość zaliczek pobranych na poczet podatku dochodowego.

Zatrudnienie jednego pracownika zarabiającego w granicach 1600 euro netto kosztuje pracodawcę około 3 tys. euro. Z kolei pracownik oddaje państwu w formie podatków i składek prawie 900 euro miesięcznie.

Ulgi i odliczenia

Niemieckie przepisy umożliwiają pracownikom szereg odliczeń. W pierwszej kolejności możemy odpisać od podatku pełną kwotę wydatków na tzw. zabezpieczenie społeczne, co w praktyce oznacza składki na kasę chorych, ubezpieczenie opiekuńcze, ubezpieczenie na wypadek bezrobocia i wystąpienia niezdolności do pracy, np. w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Z odliczeń podatku mogą skorzystać także osoby samotne i wymagające pomocy. Chodzi tu o wszelkie koszty związane z opieką. Dotyczy to również wydatków na pomoc domową. Od podatku odpiszemy również dobrowolne składki na dodatkowe zabezpieczenie emerytalne, koszty wychowania dzieci oraz kwotę na za zakup domu lub mieszkania. Osoby ubezpieczone prywatnie, a więc poza ustawową kasą chorych, mają prawo odliczyć od podatku składki nie tylko za siebie, ale również za współmałżonka oraz za dzieci.

Rozliczenie z fiskusem

Dokumentem upoważniającym do ubiegania się o zwrot podatku, jest niemiecka karta podatkowa Lohnsteuerkarte. W sytuacji gdy nie zostanie ona wydana pracownikowi przez niemiecki urząd gminy, należy przedstawić zastępcze zaświadczenie podatkowe. Niemieckie zeznanie podatkowe za rok 2010 należy złożyć do tamtejszego urzędu skarbowego do 31 maja 2011 roku. W razie przekroczenia tego terminu, urząd ma czas na wezwanie podatnika do 30 września. Za uchylenie się od tego obowiązku po raz kolejny grozi kara w wysokości 150 euro. Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec to minimum 3 miesiące, a dla branży budowlanej lub rzeźniczej minimum wynosi 6 miesięcy.

Pracownikom i osobom pobierającym niemieckie zasiłki grozi ryzyko nadpłaty podatku, ponieważ zasiłki wliczane są teraz do podstawy opodatkowania. Osoby, które otrzymały już zwrot podatku, a nie wykorzystały wszystkich przysługującym im ulg, mają możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 4 66,67%
nie 2 33,33%

Opinie (8)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~Obywatel 2015-02-12 (19:41) 2 miesiące 13 dni 14 godzin i 26 minut temu

W Niemczech dobrze się żyje tylko dlatego że przez wiele lat panował tam kapitalizm. Teraz mimo iż mają podatki podobne do nas to i tak więcej zarabiają, tylko dzięki temu. Według mnie najlepszym podatkiem dla Polski byłby podatek pogłówny. Na rozpoczęcie 200 zł, a przy dynamicznej,rozwiniętej gospodarce 500 zl. Dzięki takiemu rozwiązaniu ludzie mieli by więcej kasy w portfelu,kupowali by więcej towarów bo było by ich stać, nowe mieszkania i nowe samochody szybko się sprzedawały, bo ludzie dostawaliby by zgodę na kredyt i mieli by z czego go opłacić. Ale za to musimy zrezygnować z publicznych szkół i szpitali. Transport mógłby się utrzymywać z winiet. Dlatego myślę że powinny iść podatki na minimalną administrację i bezpieczeństwo.

odpowiedz

0
0
~Atom 2013-02-23 (20:36) 2 lata 2 miesiące 2 dni 13 godzin i 31 minut temu

A jesli ktoś żyje w konkubinacie i ma z konkubiną dzieci czy jest traktowany jako małżeństwo, czy oboje trafiają do 1 grupy ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~SFD 2013-10-16 (12:21) 1 rok 6 miesięcy 9 dni 21 godzin i 46 minut temu

Bzdury! zyje sie latwiej tym co korzystaka ze wszelkich swiadczen socjalnych.Ci co ciezko i duzo pracuja ,ci maja si enajgorzej ,tym zabiera sie bez przerwy .Ostatni podatek socjalny ktory podniesiono to okolo 250 euro wiecej niz do tej pory i obowiazuje od przyszlego roku

odpowiedz

11
4
~kupfer 2011-02-21 (11:00) 4 lata 2 miesiące 4 dni 23 godziny i 7 minut temu

juz niedlugo wyjezdzamy z rodzinka do Niemiec. By zylo sie lepiej.

odpowiedz

8
3
~meinrichtig 2011-02-21 (10:45) 4 lata 2 miesiące 4 dni 23 godziny i 22 minuty temu

prawie jak w Polsce?!
Tusk to wie, a nic nie robi, bo nie chce, by Polakom się żyło lepiej! chyba, że kolesiom?! obiecywa Irlandię, i prawie dotrzymał obietnicy, jesteśmy już na greckim brzegu?! nie chcieć, to gorzej niż nie móc, to zdrada!!!

odpowiedz

6
3
~kmrp 2011-02-18 (12:06) 4 lata 2 miesiące 7 dni 22 godziny i 1 minutę temu

W Niemczech
po prostu żyje się łatwiej. Tam naprawdę liczy się tzw. dobro wspólne, jako suma (a nie przeciwieństwo) interesów jednostek. Ale o jednym trzeba pamiętać: jeżeli zaczniemy łamać prawo, to sąsiad natychmiast nas podkabluje gdzie trzeba, a odpowiednie służby nie dadzą nam żyć. I na nic będzie nasze odgrażanie się typu "bez nakazu sądu żadnego urzędasa nie wpuszczę". Tam urzędnik ma swoje zgodne z prawem sposoby. I jeszcze jedno: państwo o nazwie RFN (po ichniemu BRD) nadal istnieje, a zjednoczenie nic tu nie zmieniło. Po prostu NRD zostało wchłonięte przez RFN.

odpowiedz

2
0
~podatnik 2011-02-18 (08:05) 4 lata 2 miesiące 8 dni 2 godziny i 2 minuty temu

o co chodzi
Czy w Polsce nie można jak we Francji zmienic system podatkowy w odniesieniu do obowiazujacego w Niemczech ? A może w Polsce sa madrzejsi w wierze i na tych co nie lubia wzorowac sie nie beda ?

odpowiedz

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: