Logo dostawcy Praca w policji. Żenująco niska płaca za ciężką pracę

WP.PL | dodane 2013-04-19 (14:55) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 21 godzin i 53 minuty temu | 1885 opinii
 

(fot. PAP/M.Bielecki)

Początkujący funkcjonariusz przebywający w szkole policyjnej zarabia około 1100 zł – to żenująco niska kwota za ciężką i niebezpieczną pracę, mówi Grzegorz Nems, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Z jakim jeszcze problemami wiąże się uprawianie tego zawodu?Czy można wskazać jeden główny problem związany z pracą policjantów? Na co najczęściej się skarżą?

Problemem podstawowym jest brak stabilizacji wynikający w głównej mierze z rządowych zapowiedzi zmian w zakresie tzw. L-4 oraz rent inwalidzkich i komisji lekarskich. Sytuacja doprowadziła do tego, że tysiące funkcjonariuszy już podjęło decyzję o odejściu na emeryturę, a kolejni czekają na dalsze ruchy strony rządowej.

Wiele mówiło się o tym, że policja jest niedofinansowana. Bywało, że pracownikom na służbie brakowało nawet notatników i długopisów. Czy takie przypadki jeszcze się zdarzają? A może jest to już zamierzchła przeszłość?

Tegoroczny budżet nie napawa optymizmem, ponieważ po raz kolejny zamrożono płace, co w efekcie skutkuje obniżeniem poziomu życia rodzin policyjnych. Jeśli chodzi o bieżące wydatki na funkcjonowanie policji, to istnieje obawa, że w połowie roku zabraknie środków na podstawowe wydatki. Przykładowo, wysokość limitu finansowego przyznanego policji na zakupy nowego sprzętu transportowego, pozwoli na zaspokojenie… 1 proc. potrzeb.

Polecamy: Praca w służbach mundurowych. Zarobki i przywileje

Czy wszyscy policjanci pod względem przywilejów traktowani są tak samo? Czy podobnie podchodzi się do funkcjonariusza wydziału kryminalnego i do pracownika wydziału zaopatrzenia lub kadr i szkolenia? Widzi pan rozbieżności w ich pracy np. wynagrodzeniu?

Wynagrodzenie funkcjonariusza liniowego od tzw. funkcjonariusza logistycznego nie różni się znacząco, ponieważ wszystko zależy od posiadanego etatu. Przeprowadzona reforma w zakresie ucywilniania stanowisk logistycznych doprowadziła do tego, że etatów stricte policyjnych w pionach logistycznych jest obecnie znikoma liczba.

Jakie najbardziej dramatyczne skutki może nieść ze sobą praca w policji? Jak wykonywanie najcięższych zadań wpływa na pracowników tych służb?

Najbardziej dramatycznym skutkiem jest oczywiście śmierć lub trwałe okaleczenie. Specyfika zawodu, a co za tym idzie wysoki poziom stresu zawodowego doprowadzać może do konfliktów, zaburzeń nerwowych i chorób zawodowych. Z tego powodu jako związek zawodowy zabiegamy o sporządzenie kompleksowego raportu na temat stanu zdrowia funkcjonariuszy ze szczególnym uwzględnieniem stresu zawodowego.

Wiele się mówi, że policjanci są uprzywilejowaną grupą zawodową? Jak pan ocenia te głosy? Ile dziś zarabia początkujący policjant? Czy według pana jest to godna pensja?

Praca w policji to służba i wykonywanie rozkazów o każdej porze dnia i nocy, nawet z narażeniem życia. Za tę gotowość i dyspozycyjność ustawodawca przewidział pewne uprawnienia dla funkcjonariuszy. Z przykrością należy stwierdzić, że tych uprawnień pozostało już niewiele. Początkujący funkcjonariusz przebywający w szkole policyjnej zarabia około 1100 zł. Natomiast po szkole zarabia około 1800 zł. Z naszego punktu widzenia taka płaca jest żenująco niska.

Jak policjanci podchodzą do kwestii zwolnień lekarskich i zmniejszenia pensji na chorobowym ze 100 do 80 proc.? Godzą się na to?

Na wstępie należy powiedzieć, że przedłożony projekt dotyczący zmniejszenia płacy za przebywanie na zwolnieniu lekarskim został przez nas odrzucony w całości, ponieważ dane zawarte w uzasadnieniu projektu były fałszywe i stawiały funkcjonariuszy policji w złym świetle jako osoby nadmiernie korzystające ze zwolnień lekarskich. Po przeanalizowaniu danych okazało się, że policjanci chorują rocznie o ok. 50 proc. mniej niż osoby w systemie powszechnym. Naszym zdaniem, chcąc wprowadzić zmiany w zakresie odpłatności za zwolnienia lekarskie, równolegle należałoby zagwarantować funkcjonariuszom równoważniki pieniężne za nadgodziny oraz przepracowane noce i święta, ponieważ na dzień dzisiejszy takich regulacji policjanci nie posiadają.

Co Pan myśli o propozycji zmian w systemie rent dla policjantów?

Już same zapowiedzi dokonywanych zmian doprowadziły do odejścia ze służby tysięcy najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, a kolejni odejdą przy dalszym forsowaniu zapowiadanych zmian. Taka sytuacja doprowadziła do tego, że budżet państwa będzie musiał utrzymywać kolejnych emerytów i zatrudniać wielu nowych funkcjonariuszy, którzy nieprędko zdobędą niezbędne doświadczenie. Mamy nadzieję, że nowe kierownictwo MSW uspokoi sytuację doprowadzając do stabilizacji zawodowej tak, by funkcjonariusze nie musieli zastanawiać się nad swoim losem, a skupili się na wykonywaniu zadań służbowych.

Nowy plan rządu odbiera policyjnym rencistom prawo do wyższej emerytury. Jak mogą na to zareagować sami zainteresowani?

Nie zmienia się zasad gry w trakcie gry. Taki sam pogląd wyraził pan premier podczas trwających prac nad ustawą emerytalną służb mundurowych, co skutkowało zachowaniem obowiązujących norm prawnych dla zatrudnionych już policjantów. Analogiczna zasada powinna obowiązywać przy konstruowaniu przepisów dotyczących rent i komisji lekarskich, ponieważ nie podważałaby ona zaufania obywateli do państwa. W przypadku odebrania policyjnym rencistom prawa do wyższej emerytury ci, którzy jeszcze zdążą, „zagłosują nogami”, podejmując decyzję o odejściu ze służby, by móc jeszcze w tym roku skorzystać z przysługujących im uprawnień.

ml /AK.WP.PL

Sprawdź oferty biur pośrednictwa pracy!Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (1885)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

42
21
~a 2013-04-22 (08:04) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 4 godziny i 49 minut temu

a pani w markecie która gania z ciężkimi paletami po 10 godzin dzienne z 2 wolnymi niedzielami za 1100 po 20 latach pracy to jest ok?? prosze was!!!! Praca jak każda inna. mają dużo innych dodatków Jak im sie nie podoba to niech idą do innej roboty i tyle.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Tyrion 2014-11-24 (21:07) 4 miesiące 25 dni 15 godzin i 46 minut temu

Płaca zależy od stanowiska. Ogólnie to dużo jest mitów na temat pracy w policji. Jeśli ma się jakieś wątpliwości, to warto zajrzeć na forumpolicyjne com pl :)

odpowiedz

73
42
~cywil 2013-04-21 (22:52) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 14 godzin i 1 minutę temu

KŁAMSTWO!!! Pracuję w policji jako urzędnik. Wyższe mgr, dobry uniwerek, jeden obcy język - perfekt. Netto 1700zł i zapieprzam. A oni co, nie robią nic i pensja 4000zł na łapę, trzynastka, czternastka, za dojazdy do pracy, remontówka, za brak mieszkania, wczesna emerytura, chorobowe 100%. Non stop wiecznie pokrzywdzeni. Gdyby nie cywile to te łachudry nie złapały by nawet złodzieja, który sam przyszedłby na komisariat. Ledwo potrafią pisać i czytać. Od komuny nic się tam nie zmieniło. Dlaczego nikt nie powie o cywilach!!!. Glina na dzień dobry ma 1800zł netto, a niebezpieczeństwo pracy to ściema bo połowy sytuacji udają że nie widzą, a jak mają jechać na interwencje, robią wszystko aby pijaczki rozeszły się same. Rozwiązać tą firmę!!!

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

54
10
~marzena 2013-04-23 (13:14) 1 rok 11 miesięcy 26 dni 23 godziny i 39 minut temu

Mam męża policjanta .Na dniu wolnym zabezpieczenia czy wizyta w sądzie to norma.W wigilię czy sylwestra siedzę SAMA w domu z dziećmi,bo mąż w pracy!!! Spokojnego męza z uśmiechem na twarzy zobaczyć to rzadkośc , niestety stres w pracy udziela mu się i przynosi do domu.Policja to ciężka praca,nieraz wraca po 12-14 godzinach i z kanapkami w torbie bo nie było czasu zjeść,a on zasiada na kanapie i moment zasypia na siedząco.Powinni lepiej płacić za ta harówkę nie wspominając już o stresie na jaki sa narażeni codziennie a nieraz i narażenie zycia.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

131
22
~Policjant 2013-04-23 (08:26) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 4 godziny i 27 minut temu

Pracuję na ulicy od 2009roku jestem na 3 grupie z dodatkiem 350zł zarabiam około 2800zł. W czasie pracy w Policji ścinałem już dziesiątki wisielców, siedziałem z kilkunastoma a może i więcej trupami po kilka godzin gdzie osoba gniła już od paru tygodni, wchodziłem do łazienek czy pokoi gdzie ktoś podcinał sobie żyły i tętnice a smak i zapach krwi zostawał na mnie przez parę dni,byłem na skoczkach, zbierałem dłonie i resztki ciał. W czasie służby co chwile jakiś kontrolny przyjedzie i próbuje udowodnić że on jest potrzebny na tej swojej 6,7,8 grupie zarabiając po 4000-5000 za przerzucaniem ksera i robieniem słupków. Od 4 lat nigdy nie byłem w domu na Boże Narodzenie,Sylwestra czy Wielkanoc bo zawsze mam służby zabrali 100% płatne l4 super nigdy nie byłem na zwolnieniu mam ponad 500 nadgodzin i urlop jeszcze z przed 2 lat bo nie ma wystarczającej liczby osób żeby zapewnić ciągłość służby więc zawsze jest telefon i "masz przyjść" ale w zamian mogliby zacząć w końcu płacić dodatkowo za służby w nocy w święta no i nadgodziny wtedy średnio policjant na 2-3 grupie zarabiał by z 5000zł . Nie można zapomnieć też o ciągłych wezwaniach Sądowych na sprawy na które musisz przyjść przeważnie na dnu wolnym i nikogo to nie obchodzi że właśnie skończyłeś nockę a jak się nie stawisz zaraz 1000zł kary. No i ostatnio ulubione przez wszystkich Policjantów NOPy jak byśmy mieli mało obowiązków chętnie jeździmy na zabezpieczenia przecież to sprawia nam przyjemność stać gdzieś parę godzin nie mając za to nic. Tak więc praca w policji jest łatwa,przyjemna,czysta,bujasz się tylko radiowozem nic nie robisz... serdecznie zapraszamy.

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

29
4
~pies 2013-04-23 (07:49) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 5 godzin i 4 minuty temu

życzę wszystkim pro demokratom co nie pamietają komunzmu bo sikali wtedy w pieluchy z gazy aby przyjechał udzielić im pomocy patrol w składzie dwóch dziadków , hehehe te państwo samo się rozkłada na łopatki , spojrzcie za naszą zachodnią granicę jak wyposazeni są policjanci i jak zarabiają , jezeli u nas ma byc porządek to musi byc podobnie a co do emerytury po 15 latach , glupi ten kto myśli że ktoś specjalnie ucieka po tej dacie każdy chce doproacować do 25 lat a nawet do 30 . Polecam każdemu zaciągnąc sie do tej wspaniałej formacji i popracować co najmniej 5 lat wtedy sprawdzimy nastawienie do tej służby

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

35
15
~obywatel 2013-04-21 (09:13) 1 rok 11 miesięcy 29 dni 3 godziny i 40 minut temu

Policjant zarabia z kilu letnim stazem 2600 zł na rękę i nie wspomnę o mundurówce 13-tce i róznych dodatków a zwykły obywatel charuje u prywaciarza od świtu do nocy i zarabia na rękę 1200zł zazwyczaj bez zadnych dodatków i to jest cięzka praca !

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

7
3
~policjant 2013-09-03 (08:23) 1 rok 7 miesięcy 16 dni 4 godziny i 30 minut temu

Dzieci co wy wiecie o policji, a jak nic nie wiecie to po co się wypowiadacie. Szkoda czasu na pisanie bzdur i domysłów.

odpowiedz

2
5
~on 79 2013-04-22 (08:18) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 4 godziny i 35 minut temu

JA JAK BYLEM NA STUDIACH CZY W SZKOLE TO MI NIKT NIE PŁACIŁ baaaaaaa To Ja musialem Płacić

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
4
~jn 2013-08-02 (13:41) 1 rok 8 miesięcy 16 dni 23 godziny i 12 minut temu

Jestem młodym obywatelem naszego kraju, obecnie pracuję jako przedstawiciel handlowy i jest ok. Jednak wstąpienie w szeregi Policji chodzi mi po głowie od dłuższego czasu. Jestem zdolny, ambitny, zaczynam studia informatyczne, po których (jeżeli wszystko się uda) będę inżynierem. Idea Policji dla mojej osobowości wydaje się być idealna. Niestety wygląda na to, że w tym kraju nie mam szans się spełnić. Chciałbym pomagać ludziom, karać łajdaków, namierzać przestępców itd. ale jak można to robić nie mając z tego satysfakcji. Przez pierwsze pół roku bym to robił a później albo bym musiał odejść albo zmienić się w nieroba... Bez przyszłości jest ten zawód, który powinien kojarzyć się z honorową służbą...

odpowiedz

6
31
Squall 2013-04-23 (17:03) 1 rok 11 miesięcy 26 dni 19 godzin i 50 minut temu

A to ciekawe bo na Pomorzu na szkółce jest 1.500 zł i po powrocie już jako Policjant 2.500 na rękę. Kto takie bzdury pisze ?

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

42
83
~niezniszczalny 2013-04-21 (09:27) 1 rok 11 miesięcy 29 dni 3 godziny i 26 minut temu

Znam policjantów i każdy z nich ma fajny dom niezły samochód z rodziną przynajmniej raz w roku jedzie na wczasy z tego co widzę żyją na niezłym standardzie a są dość młodzi mają po 25-30lat więc o co tu chodzi ?...ps. policjant niema ciężkiej pracy nie oszukujmy się przecież nie nosi worków na plecach . "wszędzie zarabiają mało" tylko galerie, markety, kluby czy paby pełne ludzi więc gdzie jest ten kryzys ?

odpowiedz

pokaż 17 ukrytych odpowiedzi

16
45
~wolny 2013-04-22 (09:53) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 3 godziny i 1 minutę temu

w kraju gdzie duży procent ludzi zarabia na pograniczu minimum socjalnego przeciętny policjant ma co najmniej dwa razy więcej plus bonusy branżowe i premie którymi komendanci nagradzają wyróżniających się w w wypisywaniu mandatów ,otwarcie się o tym nie mówi ale generalnie zasada nie piszesz mandatów nie masz premii jest prawie wszędzie stosowana. Więc piszą na lewo i prawo za błahostki nawet żeby wyrobić sobie premię , jest to zrozumiałe w pewnym sensie w naszym chorym kraju . Mamy więc hordę czyhających w każdych krzakach patroli które szukają łatwego łupu w postaci babci na czerwonym świetle ale w wymagających tego sytuacjach policji często nie ma albo jest post factum .Generalnie policja nie powinna narzekać na zarobki w porównaniu do reszty rodaków , maja też bonusy np olbrzymie dodatki na kupno mieszkań o które sprytny policjant łatwo moze się wystarać . Generalnie do policji idą chłodno kalkulujący spryciarze i ludzie o niskim poziomie intelektualnym co czyni z nich bezwolny aparat represyjny wobec reszty rodaków i definiuje ogólny niski poziom policji w naszym kraju . Współczuję nielicznym myślącym samodzielnie pracownikom policji pracy w takim aparacie bo jakimś czasie zamieniają się w sfrustrowane istoty a pobierane apanaże nie pozwalają im odejść bo też mają rodziny.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

17
10
~pa 2013-04-21 (12:04) 1 rok 11 miesięcy 29 dni i 49 minut temu

Policja w Polsce jest wyłącznie do ochrony władzy, bogatych i gnebienia mandatami biednych !!!!!! Jesteście zwykłymi pasożytami !!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

25
12
~74 2013-04-21 (22:50) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 14 godzin i 3 minuty temu

Mnie interesuje ile zarabiał słynny policyjny oprawca-kopacz twarzy przechodnia na Marszu 2011, a ile zarabia teraz?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
6
~lol 2013-04-22 (00:10) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 12 godzin i 43 minuty temu

żenująco niska płaca.... znajomy policeman po roku służby postawił dom przez rok... czyli 2 lata i dom.... bez kredytu. Żenujące to są służby a nie płace

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
17
~Policjant w rodzinie 2013-04-21 (11:36) 1 rok 11 miesięcy 29 dni 1 godzinę i 17 minut temu

Mam policjanta w rodzinie i gula mi strzela jak opowiada on o swojej pracy....o olewaniu interesantów, kryciu pijanych kolegów, graniu na służbie w gry internetowe i oglądanie filmów w czasie pracy..... Policjanci za dużo zarabiają!!!!!!!!!!!!!!!!do roboty nieroby!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 Niech autor tego artykułu zajmie sie lepiej osobami co pracują w dyskontach lub w fabrykach...tam to sa niskie zarobki

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

17
9
~Pablo XXL 2013-04-22 (07:45) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 5 godzin i 8 minut temu

Mieszkam w małym mieście 10.000 mieszkańców, tutaj praktycznie nie ma żadnych przestępstw, czasami w gazecie piszą że policja zatrzymała pijanego rowerzystę albo że ktoś się wkradł na ogródki działkowe..... poza tym młodzi policjanci wożą się służbowymi furami i panienki podrywają zarzymując się przy kazdej ..... żyć nie umierać !!! Za 15 lat, w wieku powiedzmy 35 lat - emeryturka !!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~asd 2013-04-22 (08:06) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 4 godziny i 47 minut temu

napiszcie ile tysięcy policjantów zarabia, ponad 3 tysiaki, ba po 7-10tysiaków!! jaka biedna policja, ktoś poszedł na policaja, i na praktyce ma zarabiać tysiące??

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
3
~banan 2013-04-22 (08:16) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 4 godziny i 37 minut temu

niech pracują do 67 lat tak jak wszyscy i to najwyżej za średnią krajowa, a nie po 20 latach z emeryturą ponad 3000, dużą ilością wolnego czasu i parciem na dorabianie...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: