Logo dostawcyZawody, dzięki którym nie będziesz głodował

wp.pl | dodane 2010-08-09 (14:28) 4 lata 23 dni 6 godzin i 2 minuty temu
 
Zawody, dzięki którym nie będziesz głodował

(fot. Jupiterimages)


W naszych czasach bardzo często zdarza się, że ludzie wykonują pracę inną niż wskazywałoby na to ich wykształcenie. Ponieważ kiedyś podjęli błędną decyzję i wybrali kierunek studiów, który dziś okazuje się niepotrzebny na rynku pracy, muszą zmieniać swoje wymagania i ambicje i decydować się często na dużo gorszą i mniej płatną pracę niż sobie wymarzyli. Jak zatem zacząć poszukiwania odpowiedniej uczelni i takiego kierunku, który da nam później godziwe zatrudnienie i satysfakcję z pracy?

Czy istnieją instytucje umożliwiające nam dostęp do statystyk, by dowiedzieć się, jakie profesje są aktualnie poszukiwane na rynku, a jakie będą potrzebne za kilka lat? Niestety, okazuje się, że nie. Przyszli studenci zmuszeni są zgadywać, co jest dziś modne na rynku i liczyć na łut szczęścia, że za 5 lat, gdy już skończą studia, okaże się, że ich wybór był słuszny.

U.S. Bureau of Labor Statistics, czyli Biuro Statystyki Pracy w USA, zdaje się być marzeniem, zarówno naszym, jak i całej Europy. Zajmuje się ono bowiem prognozowaniem dotyczącym rynku pracy. W drobiazgowy sposób określa, jakie zawody są najbardziej potrzebne dziś na rynku, a jakie najprawdopodobniej będą za kilka lat.

Dziś w Polsce już nikt profesjonalnie nie zajmuje się statystycznym wskazywaniem zawodów przyszłości. Kilka lat temu, owszem, było tego typu biuro – rządowy Międzyresortowy Zespół do Prognozowania Popytu na Pracę. Zostało ono jednak zamknięte. Nam pozostaje zatem błądzenie po omacku, szczególnie że rynek pracy w Polsce jest płynny i ciężko określić, jakie zawody będą najbardziej rozchwytywane za kilka lat.

Przemysław Gacek, właściciel portalu pracuj.pl, mówi dla „Tygodnika Solidarność”, że nasz rynek pracy przeżywa dziś dynamiczne zmiany, co sprawia kłopot tak instytucjom rządowym, jak i doradcom zawodowym oraz, co najważniejsze, ludziom planującym swoje przyszłe studia.

Polub finanse.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: