Trwa ładowanie...

Za woreczek na śrubki też zapłacisz. Zobacz, czego się dowiesz z poradnika ministerstwa

Od tego roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie są już darmowe. Zgodnie z nowymi przepisami, trzeba za nie zapłacić 20 groszy. Okazuje się jednak, że właściciele sklepów mają sporo wątpliwości dotyczących zmian. Ministerstwo środowisko postanowiło nawet przygotować poradnik, który wyjaśni sporne kwestie. Czego się z niego dowiemy? Np. tego, że opłacie podlegają także woreczki strunowe.

Za woreczek na śrubki też zapłacisz. Zobacz, czego się dowiesz z poradnika ministerstwaŹródło: Shutterstock.com
d2gkduw
d2gkduw

"Opłata recyklingowa za jedną sztukę lekkiej torby z tworzywa sztucznego ma wynosić 20 groszy" - stanowi projekt rozporządzenia, które z dniem 1 stycznia tego roku weszło w życie.

Wszystko po to, by oduczyć Polaków stosowania plastikowych toreb, które uwielbiamy. Szacuje się, że Polacy średnio zużywają ok. 300 toreb foliowych rocznie, a przeciętny Europejczyk - 200.
Właściciele sklepów mają jednak sporo wątpliwości dotyczących zmian w prawie. Dlatego resort środowiska postanowił wydać swego rodzaju poradnik, odpowiadający na najczęściej zadawane pytania.

Polak pyta, ministerstwo odpowiada

Co jest w poradniku?
„Czy prowadząc sklep z narzędziami, pakując klientowi różne drobne elementy (np. śrubki) w torebki o grubości poniżej 15 mikrometrów, jest obowiązek pobrania od niego opłaty recyclingowej?” – brzmi jedno z pytań.
Odpowiedź? „Tak. Zwolnione z opłat są torby poniżej 15 mikrometrów tylko w przypadku żywności”.

Ciekawe jest także pytania dotyczące woreczków strunowych. Tutaj ministerstwo także nie pozostawia złudzeń. Opłata również obowiązuje.
Wszystkie pytania i odpowiedzi można znaleźć na stronie ministerstwa środowiska.

Zobacz także: Rząd rusza na wojnę z foliowymi torbami w sklepach

Pomysł nie jest nowy

Resort przekonuje, że ograniczenie stosowania jednorazowych foliówek jest ważny ze względów środowiskowych. „Żywot” takich toreb jest krótki, a trafiając do środowiska, zanieczyszczają zbiorniki wodne czy morza. Dostają się też do układu pokarmowego zwierząt. Takich odpadów trudno jest się też pozbyć czy poddać recyclingowi.

d2gkduw

Nowe prawo ma również uszczelnić system gospodarowania odpadami w Polsce. Część firm w swojej sprawozdawczości raportowała m.in. o bardzo wysokim - sięgającym nawet 80 proc. - wykorzystywaniu przez swoich klientów opakowań z drewna, gdy w rzeczywistości było to poniżej 1 procenta.

Pomysł opłat za jednorazowe torby w Polsce nie jest nowy. Część sklepów pod koniec pierwszej dekady XXI wieku wycofała się z bezpłatnego wydawania toreb, wprowadzając ich odpłatność na poziomie od 5 do 20 gr za sztukę. Według szacunków konieczność płacenia za torby na zakupy spowodowała ograniczenie ich stosowania o ok. 36 proc., z ok. 470 do 300 toreb na mieszkańca w roku.

d2gkduw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gkduw