Trwa ładowanie...
d3ill6i

Zarobki

Najnowsze informacje
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Zarobki Polaków, wynagrodzenia dla pracowników różnych grup zawodowych, a także płace w poszczególnych sektorach gospodarki - o tych zagadnieniach przeczytasz w serwisie finanse.wp.pl. Chcesz wiedzieć, jakie są najlepiej opłacane branże w Polsce? A może interesuje cię, ile zarabia kierowca Ubera? Odpowiedzi znajdziesz w poniższych artykułach.

Zarobki w Polsce

Zarobki w Polsce obejmują świadczenia pieniężne i inne ekwiwalenty za wykonaną pracę. Wynagrodzenie jest wypłacane pracownikom z tytułu zatrudnienia. Jego wysokość ustala się podczas zawierania umowy (np. umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenia).

  • Płaca brutto - łączna kwota wynagrodzenia, uwzględniająca również podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne;
  • Płaca netto - tzw. wypłata, którą pracownik otrzymuje "na rękę". Kwota wynagrodzenia brutto pomniejszona o wysokość należnego podatku i wartość składek ubezpieczeniowych.

Płaca minimalna - co to jest?

Płaca minimalna to prawnie ustalony najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia za pracę na podstawie umowy o pracę. Jej wysokość określa się w postaci stawki za miesiąc. W Polsce kwota tzw. "najniższej krajowej" jest ogłoszana do 15 września każdego roku w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów.

Od 1 stycznia 2017 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2000 zł brutto.

Przeciętne wynagrodzenie

Średnią krajową w Polsce oblicza się, dzieląc wynagrodzenie za dany okres czasu przez liczbę pracowników. Do wartości branej pod uwagę nie wliczają się osoby przebywające na urlopie macierzyńskim. Dane o przeciętnym wynagrodzeniu publikuje Główny Urząd Statystyczny

d3ill6i

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ill6i
d3ill6i
d3ill6i
d3ill6i