Trwa ładowanie...

100 kilogramów marihuany tygodniowo może trafiać do Polski. Wszystko legalnie

Spectrum Cannabis na początku sprowadziła do Polski około 7 kg leczniczej marihuany. Teraz jest to 30 kg tygodniowo, a może być nawet 100 kg. Wszystko za sprawą nowych upraw w Danii. Większa podaż spowoduje spadek ceny?

100 kilogramów marihuany tygodniowo może trafiać do Polski. Wszystko legalnieŹródło: Spectrum Canabis, fot: Spectrum Canabis
d1n9mzn
d1n9mzn

To może oznaczać duże zmiany na rynku leczniczej marihuany w Polsce. Spółka matka polskiego Spectrum Cannabis dostała w Danii certyfikat umożliwiający produkcję suszu na terenie UE. Bez tego dokumentu nie mogłaby produkować leczniczej marihuany w Europie.

Co to oznacza dla polskich chorych korzystających w leczeniu z tego specyfiku i samej firmy? Dotychczas wszystkie dostawy naszego suszu pochodziły z Kanady. Produkt był przepakowywany w zakładach w Niemczech. Spowolniało to transport i generowało dodatkowe koszty.

Marihuana. Leczniczy narkotyk

- Globalna strategia Grupy zakłada skracanie łańcucha dostaw. Dlatego też kilka miesięcy temu uruchomiliśmy próbną produkcję w Danii. Dzisiaj, jako jeden z niewielu graczy na europejskim rynku, mamy stosowny certyfikat, umożliwiający nam uprawę suszu na Starym Kontynencie. Docelowo źródłem surowca w Europie będą więc nasze zakłady w Danii - mówi money.pl Tomasz Witkowski, Contry Manager w Spectrum Cannabis.

d1n9mzn

Jak dodaje, zlokalizowane tam uprawy kilka tygodni temu osiągnęły spodziewaną gotowość, co bardzo dobrze widać na zdjęciach.

Spectrum Cannabis
Źródło: Spectrum Cannabis

Wielkość produkcji szacuje się na 200 kg suszu tygodniowo. Firma planuje, że nawet ok. 100 kg z tego może trafiać do naszego kraju. Oczywiście ostatecznie zdecydują o tym potrzeby polskich pacjentów. Jeżeli jednak tak się stanie, będzie to znacząca różnica z pierwszymi 7 kg.

Spectrum Canabis
Źródło: Spectrum Canabis

Czy takie możliwości produkcyjne i możliwie szybkie zwiększenie ilości suszu na polskim rynku może wpłynąć na jego cenę? Obecnie za gram suszu pacjenci walczący z bólem muszą za niego zapłacić ok. 65-70 zł. Tutaj przedstawiciele Spectrum Cannabis nie są optymistami. Jak przekonują, winna jest temu, ich zdaniem, niekorzystna interpretacja określająca stawkę VAT na poziomie 23 proc.

d1n9mzn

Spółka próbuje w tej materii coś zmienić, jednak od początku nie ma szczęścia. Przed wprowadzeniem na polski rynek medycznej marihuany wystąpiła do GUS o jej kategoryzację, by można było ustalić należny podatek. Urząd zaliczył marihuanę do substancji farmaceutycznych.

Gdyby uznano, ze jest to produkt leczniczy objęty byłby preferencyjną stawką 8 proc. Tak się jednak nie stało i obecnie jest to 23 proc. Spectrum Cannabis wystąpiła w tej sprawie do Krajowej Informacji Skarbowej o interpretację, mając nadzieję na zmianę.
KIS uznała jednak, ze brak podstaw, by uznać iż lecznicza marihuana jest produktem leczniczym a nie farmaceutykiem.

Mimo problemów firma liczy na rozwój na polskim rynku. Dlatego do końca roku planuje wprowadzić również na rynek konopie w formie olejków i kapsułek i łagodniejszą wersję suszu dedykowaną dla pacjentów cierpiących na lekooporną padaczkę.

Z analiz Spectrum Cannabis wynika, że zainteresowanych produktami leczniczymi na bazie konopi medycznych w Polsce może być nawet 300 tys. pacjentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1n9mzn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n9mzn