Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany Mikomax

Activity-Based Working – koncepcja organizacji stanowiska pracy

Activity Based Working to pojęcie znane w świecie biznesu nie od dziś. Oznacza ono model pracy, w którym pracownik w ciągu dnia kilkukrotnie zmienia swoje stanowisko pracy i sposób, w jaki wykonuje powierzone zadania. Dowiedz się więcej o elastycznym modelu pracy, oraz sposobach, w jaki można zaaranżować biuro zgodnie z tą ideą.

Share
 Źródło: materiały partnera
d4ku4gm

Na czym polega koncepcja Activity-Based Working?

Koncepcja ta, określana niegdyś, jako Flexible Working lub Smart Workplace oznacza tak naprawdę zmianę podejścia do pracy, jako do obowiązku wykonywanego w trybie ciągłym przy jednym stanowisku pracy. Model Activity-Based Working zakłada, że pracownik w czasie dnia pracy może w sposób elastyczny zmieniać swoje stanowiska do pracy i przemieszczać się w zasięgu biura. Dopasowywanie zastanej przestrzeni do swoich potrzeb może realnie wpłynąć na podniesienie wydajności pracownika.

Główne zalety koncepcji Activity-Based Working

Przyjrzyjmy się, jak w praktyce może wyglądać praca z zastosowaniem koncepcji Activity-Based Working. Wyobraź sobie, że przez najbliższe godziny będziesz potrzebować pracy w ciszy i skupieniu, bo musisz rozwiązać złożony problem albo napisać dłuższy tekst – wtedy możesz udać się do pokoju z miękkimi fotelami i dostępem do ekspresu do kawy. A może jesteś w trakcie dynamicznych prac przed samym deadlinem oddania projektu? Podniosła atmosfera, ekscytacja, ostatnie konsultacje – chcesz być w centrum wydarzeń, więc rezerwujesz miejsce w samym środku open-space. Czujesz, że Twojemu ciału sprzyja praca w ruchu i męczy Cię siedzenie przez 8 godzin przy biurku? Nic prostszego, wybierasz wtedy jedno ze stanowisk przy biurkach do pracy na stojąco. Przyznaj, że te przykłady brzmią naprawdę nieźle! Kto nie chciałby, aby jego praca tak właśnie wyglądała?

Jak zorganizować stanowiska pracy zgodnie z koncepcją Activity-Based Working?

Zastosowanie tej metody w małej architekturze biura jest zdecydowanie proste do wdrożenia. Na rynku nowoczesnych mebli do biura nie brakuje takich rozwiązań, jak kabiny akustyczne, które można wykorzystywać do wideokonferencji czy poufnych rozmów, biurko z regulowaną wysokością blatu, które posłuży wszystkim, którzy lubią pracować w ruchu i zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą, a także ścianki biurowe, którymi można dowolnie przedzielać stanowiska pracy w ramach zastanej przestrzeni. Nie potrzebujesz więc remontu generalnego, aby umożliwić pracownikom pracę w nowoczesnym, odpowiadającym na potrzeby szybko zmieniającego się świata biurze. Pracownicy na pewno docenią takie udogodnienie, a należy zauważyć, że coraz więcej osób bierze pod uwagę takie czynniki przy wyborze lub zmianie pracy. Dobry pracodawca charakteryzuje się więc elastycznością i otwartą głową na nowoczesne rozwiązania z zakresu ergonomii i kultury pracy.

Główne wyzwania przy okazji organizacji pracy biurowej

Największym wyzwaniem przy planowaniu biura idealnego do wdrożenia koncepcji Activity-Based Working będzie zawarcie wielu rodzaju wydzielonych przestrzeni w ramach jednego biura. Aby cały projekt można było uznać za udany warto, żeby znalazły się tam obszary, takie jak:

  • pokoje multimedialne (idealne do prowadzenia prezentacji, wyposażone w rzutnik, telewizor i inne sprzęty projektowe),
  • focus-roomy – do pracy w pełnym skupieniu i wysokim komforcie,
  • chill-out roomy – miejsce na "naładowanie akumulatorów",
  • obszary do pracy wspólnej,
  • sale konferencyjne.

Artykuł sponsorowany Mikomax
d4ku4gm
d4ku4gm