WP

Aegon kupił OFE Ergo Hestia

AEGON zawarł umowę kupna od Ergo Hestii 100 proc. akcji funduszu emerytalnego PTE Ergo Hestia - poinformowała
spółka w czwartkowym komunikacie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

AEGON zawarł umowę kupna od Ergo Hestii 100 proc. akcji PTE Ergo Hestia zarządzającego funduszem OFE Ergo Hestia.

Realizacja umowy wymaga zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zamknięcie transakcji jest spodziewane na początku 2007 roku. Po zakończeniu transakcji PTE Ergo Hestia zmieni nazwę na AEGON PTE.

PTE Ergo Hestia zmienia właściciela kolejny raz. Po utworzeniu Towarzystwa w sierpniu 1998 r., należało ono do Powszechnego Banku Kredytowego, Towarzystwa Ubezpieczeniowego PBK oraz Górnośląskiego Banku Gospodarczego. W grudniu 1998 r. ówczesny Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi wydał licencję na PTE PBK SA i promesę na utworzenie Otwartego Funduszu Emerytalnego PBK "Orzeł".

WP

W styczniu 1999 r. w skład akcjonariatu PTE weszła firma Aetna, która objęła 40 proc. akcji PTE. Po niespełna dwóch latach, w grudniu 1999 r., podpisano umowę o strategicznej współpracy pomiędzy PBK i Hestia Insurance, na podstawie której uzgodniono zakup 100 proc. akcji PTE PBK S.A. przez Hestia Insurance. Ostatecznie w grudniu 2001 r. STU Ergo Hestia objęła akcje PTE PBK, a towarzystwo i fundusz zmieniły nazwę.

W październiku 2005 r. AEGON kupił Nationwide Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie. Według komunikatu holenderskiego inwestora, rynek Europy Centralnej i Wschodniej jest kluczowy dla Grupy AEGON.

Zgodnie ze stanem w dniu 31 października 2006 roku PTE Ergo Hestia zarządzało aktywami w wysokości 2,5 mld zł (658 milionów euro), obsługując 372 796 rachunków członków funduszu.

AEGON oraz Ergo Hestia zawiązały także umowę dystrybucyjną, na mocy której AEGON - wykorzystując własną sieć - będzie oferował majątkowe produkty STU Ergo Hestia, a Ergo Hestia będzie kontynuować dystrybucję funduszu emerytalnego Aegon.

WP

Centrala Korporacji Aegon mieści się w Hadze, w Holandii. Działalność skupia się na ubezpieczeniach na życie oraz produktach emerytalnych, oszczędnościowych i inwestycyjnych. Grupa działa również w segmencie ubezpieczeń wypadkowych, uzupełniających ubezpieczeń zdrowotnych oraz ubezpieczeń majątkowych; prowadzi także ograniczoną działalność bankową.

Trzy najważniejsze rynki korporacji to Stany Zjednoczone, Holandia i Wielka Brytania. Firma prowadzi też działalność w Kanadzie, w Chinach i na Tajwanie, a w Europie w Hiszpanii, Irlandii, Belgii, Luksemburgu. Od początku lat 90. grupa zwiększała aktywność w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, sukcesywnie wchodząc na rynki Węgier, Czech, Słowacji oraz Polski.

Polub WP Finanse
WP
WP