Trwa ładowanie...
dpgv1y2
dpgv1y2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Apel do premier Kopacz o restrykcyjne normy jakościowe węgla

Troska o jakość powietrza i zdrowie obywateli, a nie o interes kopalń powinny decydować o normach jakościowych dla węgla - podkreśliły w apelu do premier Ewy Kopacz organizacje walczące z zanieczyszczeniami środowiska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dpgv1y2

Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy oraz Health and Environment Alliance (HEAL) w apelu do szefowej rządu wyraziły nadzieję, "że w pracach nad normami jakości węgla przeważy interes wszystkich Polaków, jakim jest poprawa jakości powietrza, a nie zyski kopalń, które sprzedają niskiej jakości węgiel do gospodarstw domowych".

Organizacje zaapelowały o wprowadzenie odpowiednio wymagających norm jakościowych oraz o przyjęcie rozwiązań prawnych, które umożliwią samorządom skuteczne działania dla poprawy jakości powietrza.

"Apelujemy o decyzje, które będą chronić zdrowie i życie mieszkańców naszego kraju. Ufamy, że Pani Premier jako lekarz dostrzeże wagę problemu oraz dramatyczną sytuację" - czytamy w liście do Ewy Kopacz.

dpgv1y2

Według autorów listu w toczącej się obecnie w Polsce dyskusji na temat wprowadzenia norm jakości dla węgla wiele mówi się o potencjalnych skutkach ekonomicznych takiego kroku dla polskich kopalń, zupełnie natomiast pomija się fakt, że wprowadzenie odpowiednich wymogów jakościowych dla węgla jest warunkiem koniecznym poprawy jakości powietrza i zdrowia publicznego w naszym kraju.

"W Polsce oddychamy najgorszym powietrzem w całej Unii Europejskiej" - czytamy w liście.

Przywołano w nim dane z Europejskiej Agencji Środowiskowej, z których wynika, że średnie roczne stężenia pyłu zawieszonego, czy rakotwórczego i mutagennego benzoalfapirenu znacznie przekraczają poziomy dopuszczalne przez prawo zarówno polskie, jak i unijne, oraz wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia.

"Jakość powietrza pogarsza się wyraźnie w sezonie grzewczym, a za 85 proc. emisji benzoalfapirenu odpowiada tzw. sektor komunalno-bytowy, czyli gospodarstwa domowe opalane głównie węglem, często bardzo niskiej jakości" - podkreślono.

dpgv1y2

Autorzy listu alarmują, że brudne powietrze jest w Polsce przyczyną 45 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, a zanieczyszczenie powietrza znacząco zwiększa zachorowalność na przeróżne schorzenia i dolegliwości

W czerwcu 2013 r. HEAL opublikowało raport, w którym koszty zdrowotne spalania w Polsce węgla tylko na potrzeby produkcji energii elektrycznej oszacowało na co najmniej 12,5 mld zł rocznie, ale być może nawet 34 mld zł.

Normy jakościowe dla węgla ma wprowadzić rozporządzenie ministra gospodarki do nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Nowelizacja wchodzi w życie 14 listopada, jak poinformowało w czwartek PAP ministerstwo gospodarki, prace nad aktami wykonawczymi do ustawy trwają i zostaną one wprowadzone niezwłocznie po wejściu ustawy w życie.

Ustawa była jednym z pomysłów rządu na poprawę sytuacji w polskim górnictwie. Początkowo mówiono, że jej zadaniem ma być ograniczenie importu taniego węgla niskiej jakości z Rosji. Rosyjski węgiel nie ma jednak problemu ze spełnieniem norm jakościowych. Problemami okazały się natomiast forma jego przywozu - jako tzw. niesort czyli mieszanina różnych grubości oraz oszustwa z deklarowaną przy przywozie klasą jakości.

dpgv1y2

Dlatego w czasie prac nad ustawą przedstawiciele ministerstwa gospodarki wielokrotnie deklarowali, że głównym jej zadaniem jest ograniczeniem importu i podaży węgla niskiej jakości. Podkreślali też, że zawarte w rozporządzeniu normy muszą być przygotowane wyjątkowo starannie, by jednocześnie nie zaszkodziły polskim kopalniom.(PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)

dpgv1y2

Podziel się opinią

Share
dpgv1y2
dpgv1y2