Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
08-02-2017 (17:55)

BGKN: wkrótce konkurs dla architektów w ramach programu Mieszkanie Plus

BGK Nieruchomości zapowiedziało w środę ogłoszenie konkursu dla architektów na rozwiązania technologiczne i architektoniczne w ramach programu Mieszkanie Plus. Szczegółowe warunki konkursu mają być przedstawione w ciągu miesiąca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Konkurs przygotowywany jest przez BGK Nieruchomości we współpracy z Izbą Architektów RP i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Jak zaznaczono w przesłanym PAP komunikacie, zgłoszenia będą przyjmowane poprzez stronę internetową www.bgkn.pl, gdzie znajdzie się specjalna, dedykowana konkursowi sekcja.

Jak zapowiadają organizatorzy, konkurs odbywać się będzie dwuetapowo. W pierwszym oceniana będzie koncepcja, natomiast w drugim "oczekiwane będą szczegółowe rozwiązania architektoniczne z użyciem nowoczesnych technologii prefabrykowanych dla konkretnych lokalizacji".

"Szukamy innowacyjnych pomysłów i gotowych rozwiązań projektowych, które zapewnią wysoką jakość budynków przy koszcie budowy nieprzekraczającym 2 tys. zł za metr kw. Prace, które powstaną w ramach konkursu, będziemy chcieli wdrożyć w życie przy okazji realizowanych przez nas inwestycji" - podkreślił członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

W środę w Poznaniu podpisano umowę między BGK Nieruchomości, PKP SA i kolejową spółką deweloperską XCity Investment na przekazanie przez PKP SA ok. 250 ha na realizację programu Mieszkanie Plus. Według wstępnych szacunków, na tych gruntach może powstać ok. 40 tys. mieszkań.

Umowa określa zasady współpracy przy realizowaniu inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus, oraz inwestycji usługowo-komercyjnych, przez powołane w tym celu spółki celowe. Wśród 17 wytypowanych lokalizacji, które mają zostać zagospodarowane w ramach programu znalazły się m.in. poznańskie tzw. Wolne Tory, warszawskie Odolany czy wrocławskie Kuźniki i okolice Dworca Świebodzkiego. Grunty przekazane na realizacje programu znajdują się także m.in. w Białymstoku, Chorzowie, Katowicach, Łomży, Łowiczu i Szczecinie.

Program Mieszkanie Plus przewiduje budowę tanich lokali na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności, gdzie średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kw., a w opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania ma być to ok. 12 do 24 zł za metr kw.

Mieszkania mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy. Operacyjne prowadzenie inwestycji i zarządzanie powstałymi zasobami lokalowymi będzie koordynować Narodowy Operator Mieszkaniowy - obecnie pilotażowo funkcję tę pełni BGK Nieruchomości. Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.

Polub WP Finanse