Trwa ładowanie...

Błyskawiczna reakcja dolara. Sytuacja na rynku pracy USA zmienia się jak w kalejdoskopie

W ciągu chwili kurs dolara osłabił się względem wszystkich najważniejszych walut. Względem euro było to szczególnie wyraźnie widoczne. Wszystko przez najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Po fatalnych wynikach sprzed miesiąca, teraz zauważalny jest wielki wzrost zatrudnienia w USA. Skutkuje to m.in. spadkiem bezrobocia do najniższego poziomu od kilkunastu lat.

Share
Błyskawiczna reakcja dolara. Sytuacja na rynku pracy USA zmienia się jak w kalejdoskopie
Źródło: Fotolia
d410gy1

Przed tą publikacją rynki finansowe za każdym razem wstrzymują oddech. Tradycyjnie, jak w każdy pierwszy piątek miesiąca, amerykański urząd statystyczny opublikował najnowsze informacje na temat rynku pracy. Niemal w każdym elemencie zaskakują, co ma błyskawiczne przełożenie na notowania dolara.

W ciągu chwili jego kurs osłabił się względem wszystkich najważniejszych walut. W tym do euro. Tym samym notowania pary euro-dolar wyraźnie podskoczyły, by później wrócić w okolice notowań sprzed ogłoszenia danych. W dół, choć w mniejszej skali, poszedł za to kurs wymiany dolara w złotych. Około godziny 15.00 wynosił blisko 3,64 zł.

Money.pl
Źródło: Money.pl, Fot: Money.pl

Co takiego ujawniły najnowsze statystyki? Sytuacja na amerykańskim rynku pracy powoli wraca do normy. Po zaskakująco słabych danych sprzed miesiąca, gdy pierwszy raz od 7 lat spadła liczba miejsc pracy w USA, teraz nastąpiło wyraźne odbicie. Piątkowa publikacja rządowych statystyk pokazała, że w październiku zatrudnienie w sektrze pozarolniczym wzrosło o 261 tys. To najlepszy wynik od lipca ubiegłego roku.

d410gy1

Duże wahania w danych to efekt huraganów, które ostatnio nawiedziły Stany Zjednoczone.

- Zakłócenia wywołane huraganami miały mocny wpływ na wrześniowy raport z rynku pracy i teraz będziemy świadkami korekty tamtych odczytów - zapowiadał jeszcze przed ogłoszeniem wyników Bartosz Sawicki, ekspert TMS Brokers. Nie pomylił się. Dobrze przewidział też spadek dynamiki wzrostu płac.

- Mocny skok płac we wrześniu miał swoje uzasadnienie we wzroście przepracowanych nadgodzin przy odbudowie zniszczeń w regionach dotkniętych huraganami Harvey i Irma. Teraz, kiedy proporcje między płacą regularną a tą za nadgodziny ulegną normalizacji, będzie to zaniżać dynamikę wynagrodzenia - wskazywał Sawicki.

Faktycznie, przed miesiącem średnia płaca godzinowa była o 2,8 proc. wyższa niż rok wcześniej. Teraz ta różnica zmniejszyła się do 2,4 proc.

Dolar - najważniejsza waluta świata

- Odwrócenie spadku zatrudnienia w nisko opłacanych sektorach przełożyło się na spadek dynamiki płac. Trend wzrostowy nie został jednak naszym zdaniem przerwany - przewidują ekonomiści PKO BP. W komentarzu do najnowszych danych wskazują, że "rozwój tymczasowych form zatrudnienia oraz ekspansja niskopłatnych stanowisk ograniczają jednak potencjał do dalszego wzrostu dynamiki wynagrodzeń, pomimo odczuwalnych braków kadrowych".

d410gy1

Warto też wspomnieć o bezrobociu, które nieoczekiwanie spadło z 4,2 do 4,1 proc., a miało pozostać bez zmian. Ostatni raz tak niewielki odsetek Amerykanów bez pracy był na przełomie 2000/2001 roku.

Jak zauważają ekonomiści PKO BP, bezrobocie w Stanach Zjednoczonych coraz bardziej oddala się od poziomu uznawanego przez amerykański bank centralny za stan równowagi (4,6 proc.).

Wrażliwość kursu dolara na dane z rynku pracy USA wynika m.in. z faktu, że statystyki te są kluczowe z punktu widzenia polityki pieniężnej, a dokładniej wysokości stóp procenotwych.

"Dobre dane z rynku pracy wspierają oczekiwaną w grudniu podwyżkę stóp procentowych. Jako, że przyszły prezes Fed J.Powell określa rynek pracy jako "napięty", kolejne odczyty będą bardzo istotne dla kształtowania polityki pieniężnej w USA w 2018 roku. Szczególności w kontekście programu podatkowego Donalda Trumpa. Jego potencjalne wdrożenie w przyszłym roku wskazuje na ryzyko większej niż oczekujemy obecnie (tj. dwóch) liczby podwyżek stóp w USA w przyszłym roku" - czytamy w komentarzu ekonomistów PKO BP.

d410gy1

Podziel się opinią

Share
d410gy1
d410gy1