Trwa ładowanie...
18-08-2017 07:58

Brexit niestraszny. Cudzoziemcy na Wyspach pobili rekord

Jeszcze nigdy tak wielu obcokrajowców z Unii Europejskiej nie pracowało w Wielkiej Brytanii.

Share
Brexit niestraszny. Cudzoziemcy na Wyspach pobili rekordŹródło: PAP, fot: Rui Vieira/PA
d3tkr1l

Od kwietnia do czerwca na Wyspach padł nowy rekord. Według najnowszych danych Narodowego Biura Statystycznego (Office for National Statistics - ONS) w okresie tym zarejestrowano 2,37 mln pracowników z krajów Unii - podaje CNBC. To oznacza wzrost o 126 tysięcy w porównaniu do drugiego kwartału ubiegłego roku.

Najwięcej przybyło obywateli Rumunii i Bułgarii. ONS wylicza, że liczba pracowników z tych dwóch państw zwiększyła się o ćwierć miliona - do 336 tysięcy. Ubywa za to Litwinów i Polaków, choć spadek nie jest znaczący. Według Brytyjczyków w porównaniu do tego samego okresu 2016 roku jest ich o kilka tysięcy mniej i w tej chwili na Wyspach pracuje 997 tysięcy ludzi z Polski i innych unijnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Liczba pracowników urodzonych w Unii nadal rośnie, ale roczna stopa zmian znacznie się spowolniła - komentuje Matt Hughes z ONS.

d3tkr1l

Narodowe Biuro Statystyczne podliczyło również obywateli "starych" krajów UE. Liczba pracowników z m.in. Francji, Włoch i Niemiec urosła do nieco ponad miliona z 947 tysięcy w drugim kwartale zeszłego roku.

Komentatorzy podkreślają, że liczby rosną pomimo obaw związanych z Brexitem. Nie wiadomo bowiem, jak będzie wyglądała sytuacja obcokrajowców na Wyspach po tym, jak Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Negocjacje z Brukselą na temat warunków Brexitu trwają. Brytyjczycy zdecydowali 23 czerwca 2016 roku w referendum o opuszczeniu Wspólnoty.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

d3tkr1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tkr1l
d3tkr1l