Trwa ładowanie...
Materiał partnera: Obido

Całkowity koszt kredytu hipotecznego

Rynek nieruchomości ani na chwilę nie zwalnia tempa, a sprzedaż mieszkań utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak na wysokim poziomie są także ceny mieszkań, dlatego zakup wiąże się przeważnie ze wsparciem finansowym ze strony banku. Ile zatem wynoszą koszty kredytu hipotecznego?
Share
Całkowity koszt kredytu hipotecznego
Całkowity koszt kredytu hipotecznegoŹródło: materiały partnera
d27b1hw

Zakup mieszkania niesie ze sobą wiele formalności oraz dylematów. A jeszcze więcej obowiązków jest, gdy mamy do czynienia z zakupem mieszkania na kredyt. Dlatego przed przystąpieniem do tej decyzji, warto poznać wszystkie koszty, które będziemy zobowiązani ponieść.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to rodzaj zobowiązania pomiędzy kredytobiorcą a kredytodawcą, gdzie zabezpieczeniem dla banku jest nieruchomość. Kredyt hipoteczny dostaje się na określony cel, jakim może być właśnie zakup nowego mieszkania. Koszt uruchomienia kredytu hipotecznego będzie w dużej mierze zależał od wkładu własnego. Im większy wkład własny, tym mniejszy kredyt oraz atrakcyjniejsze dodatkowe warunki i koszty. Co istotne, obecnie nie ma możliwości wzięcia kredytu bez dostarczenia wkładu własnego. Minimalny wkład własny wynosi zazwyczaj 20%, chociaż jak możemy zaobserwować w prognozach na 2021 rok, kilka banków planuje ponowne wprowadzenie wkładów własnych o wysokości 10%.

d27b1hw

Kredyt hipoteczny różni się w zależności od banku i oprocentowania, które oferuje. Dzięki temu, że na rynku można znaleźć przeróżne oferty kredytów, istnieje większa szansa, że wybierzemy taki, który idealnie sprosta naszym możliwościom i wymaganiom. Kredyt wzięty na mieszkanie stanowi zazwyczaj bardzo dużą kwotę, dlatego każdy bank zrobi co w jego mocy, żeby to właśnie z nim podpisać umowę kredytową. Co za tym idzie, duża konkurencja daje duże możliwości negocjacyjne i uzyskanie korzystnych warunków.

Na oprocentowanie składa się niezmienna marża banku, a także zmienna stawka oprocentowania, która zależy od stopy WIBOR. Może się zdarzyć, że bank zamiast stałej marży przedstawi marżę promocyjną, przy czym należy pamiętać o tym, że będzie ona prawdopodobnie wiązała się ze skorzystaniem z dodatkowych usług oferowanych przez bank.

Dodatkowe koszty przy kredycie

Zakup mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami oraz z dodatkowymi kosztami. Dużym ułatwieniem może być skorzystanie z pomocy eksperta kredytowego, który wyjaśni wszystkie zobowiązania związane z kredytem hipotecznym. Na dodatkowe koszty wpływają m.in:

  • wycena nieruchomości
d27b1hw

Przed wydaniem decyzji o kredycie, bank musi ustalić rynkową wartość nieruchomości, dzięki czemu wyznaczy wskaźnik LTV, będący stosunkiem kwoty kredytu do rynkowej wartości nieruchomości. Jeśli wycena nastąpi przed podpisaniem umowy kredytowej, opłata będzie bezzwrotna, nawet jeśli klient wycofa się z oferty banku. Natomiast jeśli wycena ma nastąpić dopiero w momencie podpisania umowy ‒ klient, który jeszcze na wcześniejszym etapie zrezygnuje z oferty danego banku, nie będzie musiał ponosić kosztów związanych z wyceną.

  • oprocentowanie kredytu

Jest to koszt, od którego zależy wysokość comiesięcznych rat kredytu oraz suma odsetek, uzbieranych za cały okres kredytowania. Na oprocentowanie wpływają dwa czynniki: marża danego banku oraz stawka referencyjna WIBOR. Podsumowanie tych wartości pozwoli ustalić oprocentowanie kredytu hipotecznego.

  • transza kredytu
d27b1hw

Nabywca nieruchomości wpłaca na konto dewelopera transze, w terminach i wysokościach, które zostały ustalone w umowie przedwstępnej lub umowie deweloperskiej. Każda taka wypłata środków kredytowych i przelanie ich na rachunek dewelopera, wiąże się z kontrolą banku, która opiera się na obserwacji postępu prac budowlanych, by mieć pewność, że budowa inwestycji przebiega zgodnie z harmonogramem przedstawionym w prospekcie informacyjnym.

  • prowizja za udzielenie kredytu

Prowizja stanowi jednorazową opłatę, a jej wysokość, wyrażona w formie procentowej, wyliczana jest od sumy całego zobowiązania i zależy od konkretnej oferty bankowej. Jest to swego rodzaju rekompensata dla banku za poniesienie kosztów w związku z uruchomieniem kredytu. Prowizja za udzielenie kredytu może zostać opłacona z własnych środków lub przyjąć formę skredytowania i wpłynąć na wyższe raty kredytowe.

  • ubezpieczenie nieruchomości
d27b1hw

Nieruchomość, która przy kredycie hipotecznym stanowi zabezpieczenie dla banku, musi zostać ubezpieczona. Ubezpieczenie oraz wpis do hipoteki dają bankowi pełną gwarancję bezpieczeństwa. Ubezpieczenie może zostać zakupione w tym samym banku, w którym bierzemy kredyt lub u wybranego ubezpieczyciela, akceptowanego przez nasz bank.

Całkowity koszt kredytu hipotecznego materiały partnera
Całkowity koszt kredytu hipotecznego Źródło: materiały partnera

Całościowy koszt uruchomienia kredytu hipotecznego

Całkowity koszt kredytu będzie w pewnym stopniu stanowił kwestię indywidualną. Głównym wyznacznikiem wysokości kredytu będzie wkład własny. Jeśli mamy możliwość przeznaczenia dużej sumy z własnej kieszeni, wtedy wysokość kredytu wyniesie mniej i skróci się okres spłat. Istotne będzie wybranie takiego mieszkania, które pod względem ceny będzie zgodne z naszymi możliwościami. Ciekawe oferty i liczne promocje zapewnia rynek pierwotny na obido.pl.

d27b1hw

Duży wpływ na finalną kwotę kredytu będzie miał wybór banku. Jeśli zrobimy rozeznanie i wyłonimy ten bank, który posiada ofertę z atrakcyjnymi warunkami, wpłynie to na ogólne zobowiązania i wysokość kosztów dodatkowych. Duża konkurencja stwarza także komfortowe pole negocjacyjne ‒ odpowiednio dobrane argumenty mogą sprawić, że wywalczymy lepsze warunki kredytowania.

Jak widać, na koszt kredytu wpływa bardzo wiele kwestii, a większość zależy od indywidualnych wyborów. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy eksperta kredytowego, aby mieć pewność, że podjęte decyzje będą korzystne i dobrane pod nasze oczekiwania i możliwości.

Materiał partnera: Obido

d27b1hw

Podziel się opinią

Share
d27b1hw
d27b1hw