Ceny autogazu niższe o połowę

Do 2015 roku autogaz może stanieć nawet o 50 proc. I to pomimo planowanej przez Unię Europejską czterokrotnej podwyżki akcyzy oraz podwyżki rosyjskiego cła - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ceny autogazu niższe o połowę
(Fot: LUIS LIWANAG/AFP)

Uczestnicy konferencji IX Spotkania Branży Petrochemicznej "Polski Rynek LPG" byli zgodni, że spadające ceny gazu będę efektem nadwyżki podaży nad popytem. Popyt w wielu krajach spada, a podaż rośnie. Produkcja gazu płynnego w Rosji może wzrosnąć w ciągu najbliższych 5 lat o ponad 50 proc. z 10 do 15,8 mln ton rocznie, twierdzą przedstawiciele rosyjskiej firmy Sibur.

W najbliższym czasie mają się otwierać nowe rynki, z których będziemy mogli kupować gaz. To np. Katar, Algieria czy Nigeria, a od 2015 roku więcej gazu zacznie wydobywać Białoruś, co będzie miało ogromny wpływ na polski rynek, bo dodatkowo wzrośnie konkurencja.

Zdaniem Bernarda Cichockiego, wiceprezesa spółki Barter, obniżek cen nie zablokuje zapowiadana przez UE podwyżka akcyzy - z obecnych 125 do 500 euro/t w 2018 roku. Akcyza w cenie paliwa stanowi około 3 proc. Jeśli wzrośnie czterokrotnie to spadek cen LPG to zrekompensuje. Obecnie litr autogazu kosztuje 2,71 zł.

Polub WP Finanse