Trwa ładowanie...
benzyna

Ceny cukru i benzyny są wzięte z sufitu!

Nie ma żadnego uzasadnienia dla takiej drożyzny. Eksperci mówią, że to spekulanci ją nadmuchują.

Share
Ceny cukru i benzyny są wzięte z sufitu!
Źródło: Tomasz Ozdoba / newspix.pl
d3kvh0f

Ceny cukru czy benzyny nie zależą już od cen buraka cukrowego i ropy naftowej. Skąd więc się biorą? Specjaliści nie mają złudzeń. – Ktoś manipuluje cenami – ostrzega w rozmowie z Faktem dr Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. – To spekulanci je podbijają – wyjaśnia ekonomista Marek Zuber.

Bo powodu do takiej drożyzny nie ma. – Cena buraków w skupach spadła, podczas gdy ceny cukru w sklepach rosną – potwierdza nam Jan Gwóźdź, wiceprezes Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Przeworsku. – Istnieje ryzyko, że ktoś próbuje na tym zarobić i manipuluje cenami. Oczywiście nie ma na to dowodów, ale można przypuszczać, że wielki kapitał lokuje środki w cukrze, sztucznie windując jego cenę – tłumaczy Faktowi dr Szajner.

d3kvh0f

Trudno również uwierzyć, żeby cena paliwa na polskich stacjach była zależna jedynie od ceny ropy na światowych rynkach. W czerwcu 2008 r. baryłka ropy kosztowała 131 dolarów, a my tankowaliśmy litr paliwa po 4,7 zł. Teraz cena baryłki spadła, a na naszych stacjach na litr paliwa i tak trzeba wydać 5 zł.

– Faktycznie jest tak, że aby zwiększyć zyski, koncerny wykorzystują każdy najmniejszy pretekst w postaci wzrostu ceny baryłki. Natomiast obniżki koncernom nie przychodzą już tak łatwo – mówi nam Marek Zuber, ekonomista.

Bez względu na wszystko, to nadmuchiwanie cen uderza w nas każdego dnia. Bo to my płacimy według sztucznie zawyżonych cen.

d3kvh0f

Marek Zuber dodaje: – Ceny w Polsce podbijane są przez spekulantów. To wielki kapitał kręci rynkiem. Działa to w prosty sposób. Mając duże środki korporacje lokują je w cukrze, którego tak naprawdę nie potrzebują. W efekcie firmy, które potrzebują cukier do produkcji, nie mogą go dostać. To powoduje wzrost cen. Wtedy wielki kapitał postanawia sprzedać zapasy, które zgromadził. Na rynku jest panika, bo chociaż cukier znów się pojawia, jego cena utrzymuje się na wysokim poziomie.

Ceny paliwa
Czerwiec 2008
Na światowych giełdach baryłka – 131,14 $
Na stacjach w Polsce, litr Pb95 – 4,70 zł
Marzec 2010
Na światowych giełdach baryłka – 113,28 $
Na stacjach w Polsce, litr Pb95 – 5 zł

Ceny buraka cukrowego w skupie
styczeń 2011 – 0,93 zł za kg buraka – 3,20-3,30 zł kg cukru w sklepie
początek lutego 2011 – 0,75 zł za kg – 3,80-3,90 kg cukru
koniec lutego 2011 – 0,66 zł za kg – 5 zł kg cukru

d3kvh0f

Podziel się opinią

Share
d3kvh0f
d3kvh0f