ycipk-2grs7l
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
indie

Chaos w Indiach. Władze unieważniły banknoty o największych nominałach

Indyjskie banki wezwały w czwartek na pomoc tysiące policjantów, by zapanować nad ogromnymi kolejkami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chaos w Indiach. Władze unieważniły banknoty o największych nominałach
(Eastnews, Fot: AFP PHOTO / sanjay kanojia)
ycipk-2grs7l

Indyjskie banki wezwały w czwartek na pomoc tysiące policjantów, by zapanować nad ogromnymi kolejkami tych, którzy chcą wymienić banknoty o najwyższych nominałach. Tamtejszy rząd unieważnił je z dnia na dzień - informuje Reuters.

Premier Indii Narendra Modi ogłosił we wtorek unieważnienie ze skutkiem natychmiastowym banknotów o nominałach 500 i 1000 rupii (po przeliczeniu odpowiednio 30 i 60 zł), co uzasadnił koniecznością walki z korupcją i podrabianiem pieniędzy. Zapewnił, że posiadacze wycofanych z obiegu banknotów nie poniosą strat, jeśli do końca grudnia zdeponują je w banku lub na poczcie.

W środę indyjskie banki były zamknięte dla klientów, aby przygotować się do wymiany. W czwartek od rana ludzie ustawiali się przed oddziałami banków w długich kolejkach. Zaczęło dochodzić do przepychanek i kłótni. Pojawili się kolejkowi "stacze". Szefowie wielu oddziałów zdecydowali się wezwać policję do pomocy w pilnowaniu porządku.

ycipk-2grs7l

Reuters zwraca uwagę, że konieczność wymiany pieniędzy naraziła na utrudnienia i kłopoty setki milionów mieszkańców Indii, którzy nie wiedzą, co to gospodarka bezgotówkowa, nie mają zaufania do banków ani kart płatniczych.

Agencja odnotowuje, że na indyjskich targowiskach ceny ostro spadają, bo klientom zaczyna brakować gotówki, a sprzedawcy nie są w stanie wydawać reszty.

Wymianę unieważnionych banknotów ograniczono. Jednorazowo można wymienić tylko 4 tysiące rupii. Z konta bankowego można jednorazowo podjąć 10 tys. rupii, ale w skali tygodnia może to być tylko 20 tys. rupii. Bankomaty mają zostać ponownie włączone w piątek. Posiadacze większej ilości unieważnionych banknotów mogą nimi zasilać konta, co eliminuje anonimowość.

Szpitalom i stacjom benzynowym rząd polecił przyjmowanie unieważnionych banknotów jeszcze przez kilka dni, co ma złagodzić niedogodności.

ycipk-2grs7l

Obserwatorzy wskazują, że celem tego niespodziewanego posunięcia jest przetransferowanie wartych miliardy dolarów utajnionych zasobów gotówkowych do oficjalnej gospodarki oraz uderzenie w działających przeciwko Indiom islamistycznych rebeliantów, których podejrzewa się o używanie fałszywych banknotów 500-rupiowych do finansowania swych operacji.

- Czarnorynkowe pieniądze i korupcja są największymi przeszkodami w wykorzenianiu biedy - powiedział Modi w orędziu do narodu. Poinformował również, że zostaną wyemitowane nowe banknoty o nominałach 500 i 2000 rupii, ale już trudniejsze do podrobienia.

Według Modiego, także działający przeciwko Indiom rebelianci posługują się fałszywymi banknotami 500-rupiowymi. - Terroryzm jest sprawą niepokojącą. Ale czy kiedykolwiek zastanowiliście się nad tym, jak ci terroryści uzyskują swe pieniądze? Wrogowie z drugiej strony granicy prowadzili operacje, wykorzystując fałszywe banknoty. Trwało to przez lata - powiedział indyjski premier.

Polub WP Finanse
ycipk-2grs7l
ycipk-2grs7l
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2grs7l