CIT-8 – podstawowe informacje o formularzu podatkowym
Informacje podstawowe o zeznaniu CIT-8
Deklaracje podatkowe CIT, dotyczą z założenia podatku dochodowego od osób prawnych. Podstawowym aktem prawnym regulującym te kwestie, jest treść Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r. poz.865 z późniejszymi zmianami). Kluczowym dokumentem do rozliczenia podatku jest natomiast zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) i należnego podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8.
Obowiązek przygotowania zeznania w przepisach
Obowiązek zeznaniowy został określony w art. 27 ustawy podatek dochodowy od osób prawnych, ustawodawca zdecydował, że: Podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 1d, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a oraz przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2a, składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
Termin przygotowania i miejsce złożenia
Deklaracja CIT-8 powinna zostać przygotowana w terminie maksymalnym - do końca trzeciego miesiąca następnego roku. W praktyce więc, rok 2020 będzie rozliczany do końca marca 2021 roku (31 marca 2021). Ze względu na epidemię należy obserwować, czy ustawodawca nie zdecyduje o przedłużeniu tych terminów. Formularz przewiduje, że należy złożyć go do właściwego urzędu skarbowego. Zgodnie z objaśnieniami znajdującymi się na końcu formularza, za urząd skarbowy należy uważać urząd skarbowy, przy pomocy którego właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego wykonuje swoje zadania.
Komu służy CIT-8
Ustawodawca zdecydował, że podleganie pod zeznanie CIT-8 zostanie uzależnione od trzech kryteriów:
- podmiotowego;
- przedmiotowego;
- wyłączającego.
CIT-8 zostało skierowane w zakresie podmiotowym, jako zeznanie dla podatników, określonych w art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z założenia, przede wszystkim dotyczyć będzie więc osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji oraz innych podmiotów, jeżeli tak twierdzi ustawa.
W zakresie przedmiotowym, zeznanie ma zastosowanie do dochodów określonych w art. 3 ust 1 ustawy ii CIT: Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania oraz w art. 3 us.t 2: Podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dodatkowo ustawodawca zdecydował, że CIT-8 nie posłuży w określonych wyjątkach, które zgodnie z pouczeniem na początku formularza obejmują:
- podatników uzyskujących przychody wyłącznie z tytułów wymienionych w art. 2 ust. 1 ustawy,
- podatników zwolnionych od składania zeznania -art. 27 ust. 1 ustawy,
- podatników niemających siedziby na terytorium RP, uzyskujących przychody, o których mowa w art. 21 i art. 22 ustawy, wyłącznie od płatników wymienionych w art. 26 ust. 1 ustawy.
Materiał partnera: cit-8.pl