Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Co wpływa na cenę nieruchomości? Spojrzenie klienta oraz agenta nieruchomości

Według badań przeprowadzonych przez Otodom tylko 38% ankietowanych uważa, że agent może pomóc przy wycenie nieruchomości. Jest to zdecydowanie zbyt mały odsetek. W końcu agent posiada doświadczenie i wiedzę, które umożliwiają mu obiektywną ocenę wartości nieruchomości, co znacząco pomaga przy jej końcowej wycenie. Jak na tę sprawę patrzą klienci, a jak agenci?

Share
 Źródło: materiały partnera
d4bt2kh

Co ma wpływ na cenę nieruchomości?


Na wartość domu czy mieszkania wpływa bardzo dużo czynników. Ważne, by ocenić je prawidłowo. W tej kwestii może pomóc doświadczenie agenta. Dlatego też warto przedyskutować z nim wycenę nieruchomości i wprowadzić odpowiednią korektę.

Sprzedający często patrzy na swój dom pod kątem osobistym, co może zaburzać obiektywny osąd. Nawet przy dobrych chęciach trudno jest się całkowicie odciąć od miejsca, w którym spędziło się wiele lat.

Lokalizacja nieruchomości


Zarówno agenci, jak i sprzedający stawiają ten czynnik na czele. Nic dziwnego. Pod tym pojęciem kryje się wiele istotnych aspektów:

  • liczba sklepów w okolicy;
  • dostęp do komunikacji miejskiej. To nie tylko liczba linii przejeżdżająca nieopodal, ale także częstotliwość przejazdów autobusów, tramwajów lub metra;
  • spokój oraz dostęp do zieleni. Głośne centra miast mogą być preferowane przez osoby bardziej aktywne, które wieczory spędzają poza domem. Natomiast domatorzy cenić sobie będą ciszę oraz dużą ilość drzew w okolicy;
  • prestiż mieszkania. Szczególnie w zabytkowej zabudowie miasta ceny mogą być wyższe.

Lokalizacja dotyczy każdego segmentu nieruchomości. Jest to pierwszy, najważniejszy czynnik, który decyduje o zrezygnowaniu z danego lokalu.

d4bt2kh

Standard mieszkania


Wielkość i standard nieruchomości mają ogromne przełożenie na jego cenę. W przypadku zniszczonych mieszkań kupujący musi się liczyć z generalnym remontem. Oznacza to, że będzie musiał zainwestować w dane lokum po jego zakupie. Z tego powodu za samą nieruchomość będzie chciał zapłacić znacznie mniej.

Popyt, bo do tanga trzeba dwojga


Agenci zdają sobie sprawę, że sprzedaż mieszkania w segmencie, na jaki nie ma aktualnie popytu, będzie bardzo trudna. Jest to najważniejszy czynnik, jaki pomijają sprzedający. Z prostego powodu: nie wiedzą dokładnie, jak kształtuje się aktualny popyt. Natomiast agent cały czas obserwuje rynek.

Największym błędem sprzedających jest ustalanie ceny na podstawie potrzeb finansowych. Potrzebują określonej kwoty na pewną inwestycję i na jej podstawie chcą ustalić cenę nieruchomości. Niestety, rynek tak nie działa. W tym miejscu chłodne spojrzenie agentów jest bardzo potrzebne do ustalenia realnych widełek cenowych, w jakich dom lub mieszkanie może być sprzedane w najbliższym czasie– zdradził Marek Kloc Prezes Zarządu Domla.

Jak wycenić prawidłowo nieruchomość?


Wycena sprzedawanego domu lub mieszkania nie jest prosta. Rolę odgrywa tu duża liczba czynników. Część z nich jest niemożliwa do jednoznacznego ustalenia. Jednak doświadczony agent może dużo dokładniej określić widełki cenowe, w jakich powinna mieścić się konkretna nieruchomość. Jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą nieruchomości, zadzwoń do nas www.domla.pl Jesteśmy w stanie pomóc Ci w wycenie.

Artykuł sponsorowany
d4bt2kh
d4bt2kh
d4bt2kh