Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
wojewódzki urząd pracy
Partnerem treści jest Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach

Dotacja na start. Bezzwrotne wsparcie dla młodych przedsiębiorców

Share
Dotacja na start. Bezzwrotne wsparcie dla młodych przedsiębiorców
Źródło: Naturalnie
d1dy0zg

Myślisz o własnym biznesie, ale brakuje ci kapitału na start? Sprawdź ofertę projektów finansowanych z Funduszy Europejskich i skorzystaj z bezzwrotnej pomocy. Tak jak młodzi przedsiębiorcy z województwa śląskiego.

Dla młodych, którzy mają pomysł na własny biznes rozwiązaniem są bezzwrotne dotacje unijne na rozpoczęcie działalności. To oferta Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) dla osób w wieku do 29 lat.

Jak to działa? Wystarczy zgłosić się do projektu realizowanego przez instytucje, które wybiera Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Druga opcja to rejestracja w powiatowym urzędzie pracy i złożenie tam wniosku o dofinansowanie własnej działalności gospodarczej.

d1dy0zg

W zależności od rodzaju projektu, oprócz samej dotacji, przyszli przedsiębiorcy mogą skorzystać również ze wsparcia szkoleniowego przygotowującego do prowadzenia własnego biznesu oraz już po założeniu firmy, dofinansowania na bieżące wydatki w pierwszym roku prowadzenia działalności.

Znajdź projekt dla siebie!
Sprawdź aktualną ofertę projektów na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach lub zgłoś się do najbliższego powiatowego urzędu pracy.

Własny biznes? Naturalnie!

Z dotacji w ramach projektu PO WER skorzystała Martyna Pietrowska, od pięciu lat właścicielka sklepu zielarsko-medycznego i drogeryjnego "Naturalnie".

d1dy0zg

– Po zakończeniu nauki znalazłam pracę w laboratorium jako technik dentystyczny. Jednak słabe zarobki i brak perspektyw na podwyżkę zmusiły mnie do odejścia. Nie miałam pomysłu na siebie, ale wiedziałam, że chcę coś zmienić – wspomina pani Martyna.

W weekendy dorabiała w sklepie zielarsko-medycznym w Rudzie Śląskiej. Firma podupadała, dotychczasowa właścicielka straciła do interesu serce.

– Zaproponowała mi przejęcie sklepu. To było szaleństwo. Pomyślałam jednak, że jak nie teraz, to kiedy? Lepszej okazji nie będzie – opowiada.

Naturalnie Naturalnie
Źródło: Naturalnie

Trzeba próbować

Po pomoc zwróciła się do rudzkiego urzędu pracy. Biznesplan został pozytywnie oceniony i udało się pozyskać dofinansowanie na start.

d1dy0zg

– Odświeżyłam wnętrze oraz elewację lokalu, wymieniłam część mebli, dokupiłam towar i wraz z przyjaciółmi własnoręcznie stworzyłam szyld. W międzyczasie zdobyłam potrzebne uprawnienia i otworzyłam sklep już pod własnym nazwiskiem – zdradza.

Początki nie były łatwe. Zdobycie nowych klientów okazało się wyzwaniem.

– Postawiłam na promocję w mediach społecznościowych, wykorzystałam rosnące zainteresowanie naturalnymi i ekologicznymi produktami, których próżno szukać w sieciówkach – wylicza.

"Naturalnie" prowadzi tylko sprzedaż stacjonarną, stawiając na bezpośrednią relację z klientem.

d1dy0zg

W sklepie przy ul. 1 Maja można kupić kosmetyki, herbaty, zioła, miody, produkty medyczne, oleje, olejki, naturalne soki i syropy, ceramikę Bolesławiec oraz porcelanę.

– Prowadzenie własnej firmy wymaga sporego poświęcenia. Niemniej trzeba myśleć pozytywnie, odważnie próbować i działać – zapewnia Martyna Pietrowska.

A jaka będzie Twoja historia? Dowiedz się więcej o ofercie PO WER dla osób w wieku do 29 lat.

. Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
Źródło: Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
Partnerem treści jest Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
d1dy0zg

Podziel się opinią

Share
d1dy0zg
d1dy0zg