ycipk-3jfzxf

Druga największa kradzież bitcoinów w historii. Krach w notowaniach kryptowaluty

Prawie 120 tys. bitcoinów wartych 72 mln dolarów zostało ukradzionych z platformy tradingowej Bitfinex w Hong-Kongu. To drugi największy skok na taki rynek. Poprzedni doprowadził jedną z platform do bankructwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Druga największa kradzież bitcoinów w historii. Krach w notowaniach kryptowaluty
(Eastnews, Fot: Apaydin Alain/ABACA/EAST NEWS)
ycipk-3jfzxf

Prawie 120 tys. bitcoinów wartych 72 mln dolarów zostało ukradzionych z platformy tradingowej Bitfinex w Hongkongu. To drugi największy skok na taki rynek. Poprzedni doprowadził jedną z platform do bankructwa.

Bitfinex jest jedną z największych platform wymiany bitcoinów na świecie i był dotąd ceniony przez społeczność „bitcoinowców” za dużą płynności na parze bitcoin-dolar.

- To największa platforma wymiany na dolara, więc poza Chinami prawie wszyscy bitcoinowcy mają na niej konta - powiedział Agencji Reutera Antoni Lewis, ekspert rynku bitcoina w Singapurze.

ycipk-3jfzxf

Zane Tackett, dyrektor społecznościowy i rozwoju produktu w Bitfinex, powiedział Agencji Reutera w środę, że z kont użytkowników ukradziono 119756 bitcoinów, a platforma nie ma pojęcia, czemu przypisać straty jej klientów.

- Ukradziono bitcoiny tylko z portfeli wybranych użytkowników - powiedział Tackett.

Kurs spada razem z zaufaniem

**Wartość bitcoina oparta jest wyłącznie na zaufaniu użytkowników w system, który jest odpowiedzialny za produkcję kryptowaluty i pewność, że można nią bezpiecznie obracać. Pomysł na taką walutę jest właściwie powieleniem idei pieniądza fiducjarnego, czyli opierającego się wyłącznie na zaufaniu, który po odejściu od standardu złota dominuje na świecie. W odróżnieniu jednak od pieniędzy narodowych za bitcoinem nie stoi żaden bank centralny, ale system zapewniający, że dodruk pieniądza ma z góry ustalone rozmiary.

ycipk-3jfzxf

Kradzież wywołała natychmiastowe spadki. Kurs tracił we wtorek przez chwilę nawet o 23 proc., spadając do 465 dolarów za bitcoina, choć później się odbił i ostatecznie strata była „tylko” 10-procentowa.

W środę na platformie BitStamp bitcoiny rosły o 1 proc., by przed południem spadać 2 proc.

Notowania bitcoina do dolara na platformie BitStamp

Tackett dodał, że włamanie nie wykazało żadnych słabości w systemie zabezpieczeń i technologii, która produkuje i przetwarza bitcoiny.

ycipk-3jfzxf

Ilość skradzionych bitcoinów to około 0,75 proc. całkowitej podaży tej kryptowaluty.

Nie jest jasne, czy złodziej pracował wewnątrz Bitfinex, czy to hakerzy zdołali jakoś wejść do systemu z zewnątrz.

Bitfinex zawiesił handel we wtorek po tym, jak zauważył włamanie. W komunikacie zamieszczonym w internecie firma informuje o wszczęciu śledztwa i współpracy z władzami.

Skradziona kwota jest drugą największą w historii bitcoina. Poprzednie włamanie miało miejsce na platformie MtGox w Tokio na początku 2014 r. Ta została zmuszona do ogłoszenia upadłości po tym, jak hakerzy ukradli 850 tys. bitcoinów wartych wówczas 450 mld dolarów.

ycipk-3jfzxf

Choć 200 tys. ze skradzionych dwa lata temu bitcoinów się odnalazło, to powody ich zniknięcia - kradzieży, defraudacji, złego zarządzania lub kombinacji wszystkich powyższych - pozostały niejasne. Nowe dowody zaprezentowane w kwietniu 2015 roku przez WizSec prowadzą do wniosków, że większość została po prostu ukradziona bezpośrednio z tzw. gorących portfeli (hot wallets) MtGox i proceder trwał od końca 2011 roku.

Jedziesz własnym autem i nie płacisz za paliwo. To BlaBlaCar. Wypróbuj!

Polub WP Finanse
ycipk-3jfzxf
ycipk-3jfzxf