Trwa ładowanie...
d3aiegf
15-09-2014 12:56

EuCO chce konsolidować polski rynek firm odszkodowawczych

Warszawa, 15.09.2014 (ISBnews) - Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO) rozważa dalszą ekspansję zagraniczną, ale nie wyklucza również udziału w konsolidacji polskiego rynku firm pozyskujących odszkodowania od ubezpieczycieli, poinformował prezes Krzysztof Lewandowski w rozmowie z ISBnews. Wcześniej jednak EuCO chce umocnić pozycję w Rumunii, będzie także poszukiwać nowych rynków poza naszym regionem.

Share
d3aiegf

"Z rynków zagranicznych, na których działamy, najbardziej perspektywiczny jest dla nas obecnie rynek rumuński, na którym notujemy bardzo dużą dynamikę wzrostu. Operacyjnie w Rumunii zaczęliśmy działać od drugiego kwartału 2013 roku, w pierwszym półroczu tego roku zgłosiliśmy w Rumunii już ponad 500 spraw o odszkodowania, to więcej niż liczba spraw zgłoszonych w tym samym okresie łącznie w Czechach i na Węgrzech" - powiedział Lewandowski w rozmowie z ISBnews.

Prezes dodał, że coraz więcej otrzymywanych spraw o odszkodowania nadaje się do prowadzenia na drodze sądowej, w celu uzyskania wyższych wypłat niż w trybie negocjacji przedsądowych, dlatego spółka postanowiła założyć w Rumunii kancelarię prawną.

"Do końca czwartego kwartału powinniśmy zakończyć organizację kancelarii. W Rumunii powstanie struktura identyczna jak w Polsce, czyli będziemy prowadzić sprawy w trybie polubownym oraz dochodzić roszczeń o odszkodowania w sądzie za pośrednictwem kancelarii prawnej" - powiedział też Lewandowski.

"Oczywiście, myślimy o kolejnych rynkach, mamy wytypowane dwa kolejne kraje, ale na dziś jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach. Mogę tylko powiedzieć, że będzie to szersze wyjście niż obecnie, poza Europę Środkowo-Wschodnią" - wyjaśnił prezes.

d3aiegf

Sprecyzował, że wejście na nowy rynek będzie możliwe najwcześniej w drugiej połowie 2015 r. Na dziś to jest bardziej myślenie o nowych rynkach i wstępne rozeznania. Według niego, spółka w tej chwili skupia się przede wszystkim na zagospodarowaniu rynku krajowego oraz rozwoju biznesu w Rumunii.

"W Polsce bardzo dynamicznie rozwija się segment odszkodowań dochodzonych w sądach. Stale notujemy dynamiczny wzrost wartości i ilości spraw kierowanych do sądów. Na koniec drugiego kwartału wartość spraw skierowanych przez EuCO do sądów przekroczyła 240 mln zł. Koncentracja na tych sprawach pozwala nam dynamicznie zwiększać przychody i wyniki finansowe" - podkreślił Lewandowski.

Prezes zaznaczył, że plany akwizycji podobnych firm na rynkach ościennych są ograniczone, ponieważ nie ma tam dla EuCO atrakcyjnych podmiotów do przejęcia. Przy wejściu na nowy rynek spółka musi budować organizację od podstaw, tak jak to miało miejsce w Rumunii. Zapewnił, że rynek rumuński będzie miał znaczący udział w przychodach Grupy EuCO, docelowo nawet na poziomie około 20-25%. Konsolidacja wyników spółki rumuńskiej może być możliwa jeszcze w tym roku.

"Myślimy o rozwoju geograficznym, ale nie zapominamy także o poszerzeniu naszej oferty. Rozpoczęliśmy na dużą skalą prowadzenie spraw o odszkodowania majątkowe z tytułu szkód komunikacyjnych. Na koniec drugiego kwartału prowadziliśmy już blisko 700 takich spraw o wartości 3,2 mln zł. Wchodzimy także w odszkodowania medyczne. Ten obszar działalności firm odszkodowawczych jest nowością w Polsce, ale liczę, że na przestrzeni kilku lat to będzie ważny i duży rynek dla EuCO" - ocenił Lewandowski.

d3aiegf

Prezes zauważa pozytywne trendy na naszym rynku - sądy zaczynają zasądzać coraz wyższe odszkodowania, przyjmują sprawy, które wcześniej nie były brane pod uwagę lub nie wypłacano odszkodowań. Dodatkowo towarzystwa ubezpieczeniowe są coraz bardziej skłonne do ustępstw czy ugód przedsądowych. To zaś zwiększa atrakcyjność rynku i skłania do budowy wartości poprzez konsolidację.

"W tak sprzyjających okolicznościach i dobrych perspektywach na przyszłość realna staje się konsolidacja rynku i my też o niej myślimy. Celem spółki jest bycie niekwestionowanym numerem jeden w kraju, a jedną z dróg osiągnięcia tego celu jest konsolidacja firm odszkodowawczych" - wskazał Lewandowski.

W jego ocenie, mogą być interesujące dla EuCO firmy z pierwszej 10-tki największych graczy na polskim rynku. Ich wartość może sięgać od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów złotych, ale trudno na jednoznaczną wycenę bez analizy wyników tych podmiotów.

"Ponieważ to tylko plany i nie mamy wiążących decyzji, ani zidentyfikowanych podmiotów, nie zastanawiamy się jeszcze nad ewentualnym finansowaniem akwizycji. Na pewno pomagają nam w tych planach nasze wyniki finansowe, które dynamicznie rosną i na pewno chcemy utrzymać takie tempo rozwoju. Myślę, że ten rok pokaże dość ładną dynamikę w stosunku do roku 2013 i pokażemy na koniec roku bardzo dobre wyniki finansowe" - podkreślił Lewandowski.

d3aiegf

Prezes podsumował, że nawet ewentualne plany akwizycyjne nie zmieniają polityki dywidendowej spółki, które zakładają wypłatę minimum 25% skonsolidowanego zysku netto.

Europejskie Centrum Odszkodowań SA (EuCO) to jedna z największych w Polsce firm pomagających osobom poszkodowanym i ich bliskim uzyskać od firm ubezpieczeniowych należne odszkodowania i świadczenia. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2010 r.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

d3aiegf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aiegf
d3aiegf