Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Finansowanie samochodów używanych — czy to jest możliwe ?

Na rynku jest wiele form finansowania – leasing operacyjny, leasing finansowy, kredyt samochodowy, pożyczka leasingowa, wynajem. Warto przede wszystkim przypomnieć, że większość z nich jest możliwa jedynie dla przedsiębiorców, ale część również dla osób prywatnych.

Share
Finansowanie samochodów używanych — czy to jest możliwe ? Finansowanie samochodów używanych — czy to jest możliwe ? Źródło: materiały partnera
d2jpkw7

W zasadzie każda z form finansowania skupia nas do jednego – do posiadania wymarzonego auta lub auta niezbędnego do pracy. W Polsce coraz mniej przedsiębiorców kupuje auta za gotówkę, co rozpowszechnia różnorodne formy finansowania np. leasing samochodu.

Dziś skupimy się na finansowaniu auta używanego. Odpowiem na kilka ważnych zagadnień:

1. Używane auto w finansowaniu- Czy jest to możliwe?

Co roku na rynku pojawia się wiele aut używanych. Zarówno osobowych, jak i dostawczych. Głównie są to auta po leasingowe oraz po kontraktowe. Oczywiście banki chętnie finansują auta używane. Jest to środek trwały, który ma swoją wartość. 

d2jpkw7

Niektóre formy finansowania kojarzą się raczej z luksusowymi samochodami i zamożnymi właścicielami, ale tutaj niekoniecznie. Świat się zmienia, rynek również. Auta używane również podlegają finansowaniu. Wiadome jest, że instytucja finansowa oceni, czy będzie to opłacalne, ale w większości przypadków możemy cieszyć się nowym – używanym autem.

2. Na co zwrócić uwagę przy finansowaniu auta używanego?

Przede wszystkim musimy zadbać o to, by auto spełniło zarówno nasze wymagania, jak i instytucji finansowej, w której chcemy auto sfinansować.

Warto wiedzieć, że nie każde z aut będzie nadawało się do leasingu, czy kredytu, itd… 

Przede wszystkim rocznik. Rok produkcji ma duże znaczenie w finansowaniu. Zbyt stare auto niestety nie będzie mogło zostać sfinansowane w leasingu, kredycie czy pożyczce. Wpływ na to ma kilka czynników. Zarówno bezpieczeństwo, ale też zużycie i duża utrata wartości.

d2jpkw7

Ponadto stan techniczny. To jeden z najważniejszych elementów, który jest brany pod uwagę przy wycenie auta do finansowania. Uszkodzone auta często nie są brane pod uwagę. Tak samo w przypadku aut po tak zwanych szkodach całkowitych. Niestety w dalszym ciągu wielu handlarzy sprzedaje takie auta, nazywając je bezwypadkowymi. Warto więc zapoznać się z historią pojazdu, zarówno serwisową, jak i szkodową.

Stosunek ceny do wartości pojazdu. Wiadome jest, że na rynku znajduje się wiele modeli aut. Mamy ogólny podział cenowy – samochody tanie, popularne, luksusowe, superluksusowe, sportowe i supersportowe. Spotkamy się też z modelami z wyższej lub niższej półki. Wiadomo, że każde z nich może być lepiej lub gorzej wyposażone. Może mieć słabszy lub mocniejszy silnik, co także będzie miało wpływ na cenę. 

Pochodzenie samochodu używanego. Oczywiście to, skąd będzie auto, też ma znaczenie dla finansującego i dla nas. Auta mogą być poleasingowe, z komisu, od prywatnego przedsiębiorcy, ale także z importu. Znaczenie w finansowaniu ma tak naprawdę forma sprzedaży. Samochody krajowe po leasingowe są najczęściej sprzedawane na podstawie faktury VAT natomiast sprowadzane na fakturę VAT-marżę i samochody od osoby prywatnej w większości zakupimy na umowę kupna-sprzedaży.

3. Dobór finansowania dla samochodu używanego.

W Internecie funkcjonuje kalkulator leasingowy, który jest nieodzownym elementem przy wyborze finansowania. Znacznie trudniej jest kalkulować finansowanie samochodu używanego. Mamy tutaj więcej parametrów, które są brane pod uwagę. Przede wszystkim rocznik ma znaczenie – musimy mieć adekwatnie określoną marżę. Kolejnym aspektem będzie forma sprzedaży, gdzie będziemy musieli dobrać kalkulator. Leasing, pożyczka, kredyt czy też wynajem- każde z nich liczy się inaczej. Głównie ze względu na formę zakupu pojazdu używanego. 

d2jpkw7

4. Auto używane na fakturę VAT.

Przy tej formie sprzedaży istnieje możliwość skorzystania z szerokiej gamy finansowania. Najczęściej jest to leasing operacyjny. Oczywiście przy pełnej fakturze (rozumiemy przez to fakturę VAT 23%) możemy skorzystać również z leasingu finansowego, pożyczki leasingowej, czy kredytu samochodowego.

5. Auto używane na VAT-marżę.

Przy autach sprzedawanych na VAT-marżę, czyli fakturę zwolnioną z podatku VAT, nie będzie już możliwa najbardziej popularna forma finansowania, jaką jest leasing operacyjny. Nie mniej jednak pozostają jeszcze inne formy finansowania – takie jak leasing finansowy, pożyczka leasingowa i kredyt samochodowy.

6. Auto używane na umowę kupna-sprzedaży.

Jeżeli chodzi o umowę kupna-sprzedaży – jest to forma oferowana najczęściej przez osoby prywatne. Droga finansowania się tutaj nie zamyka, mamy jeszcze kredyt samochodowy. To forma finansowania, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy i osoby indywidualne.

7. Jeśli już się zdecydowałeś na finansowanie używanego auta.

Wybrałeś i sprawdziłeś auto? Oceń swoje możliwości i dobierz odpowiednią formę finansowania dla siebie. Zastanów się, jak dużą przeznaczysz opłatę wstępną i na jak długo będziesz potrzebował finansowania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz liczyć na wsparcie specjalistów z MyLease. Odpowiedzą na Twoje pytania, rozwieją wątpliwości, pomogą również znaleźć odpowiednie auto oraz dobiorą idealne finansowanie dla Ciebie. 

Artykuł sponsorowany
d2jpkw7
d2jpkw7
d2jpkw7