Gra w Lotto przez internet - projekt ustawy trafił do Sejmu

Wykorzystanie internetu do typowania, wpłacania stawek i wypłacania wygranych w grach liczbowych przewiduje projekt noweli ustawy o grach hazardowych, który w piątek trafił do Sejmu. Prace nad projektem objęte są tarczą antykorupcyjną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gra w Lotto przez internet - projekt ustawy trafił do Sejmu
(Jupiterimages)
WP

Projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych został opracowany w sejmowej komisji sportu i turystyki. W czwartek komisja przegłosowała skierowanie projektu do laski marszałkowskiej (16 głosów za, 9 przeciw). Dotyczy przede wszystkim umożliwienia wykorzystania internetu do typowania liczb, znaków lub innych wyróżników w grze liczbowej, a także wpłacania stawek i wypłacania wygranych w grach liczbowych.

- W skrócie mówiąc chodzi o Lotto - powiedział PAP szef komisji Ireneusz Raś (PO). Jak tłumaczył, kiedy zmiana wejdzie w życie, grać będzie można nie tylko - jak teraz - w tradycyjnych kolekturach, ale też w sieci, z czego - jak ocenił - skorzystają m.in. młodzi ludzie, unikając kolejek w kolekturach, które ustawiają się podczas kumulacji.

Komisja proponuje jako termin wejścia w życie ustawy datę 1 stycznia 2014 r., m.in. ze względu na konieczność uzgodnień notyfikacyjnych w Komisji Europejskiej.

WP

Raś poinformował PAP, że cały tok prac jest objęty tarczą antykorupcyjną, o którą wnioskował za pośrednictwem marszałek Sejmu Ewy Kopacz. - Materia jest wrażliwa. Nie chciałem żadnych "wrzutek", ani wątpliwości, że ktoś realizuje czyjeś interesy - argumentował szef komisji.

Działania podejmowane w ramach "tarczy antykorupcyjnej" koordynuje KPRM. W realizację tego programu, obok właściwych resortów, zaangażowane są służby specjalne: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Raś pytany, kiedy projekt trafi pod obrady Sejmu, odpowiedział: "Teraz już wszystko jest w rękach pani marszałek".

Lotto (do 1975 r. Toto-Lotek, do 2009 Duży Lotek) to najstarsza, a zarazem najpopularniejsza w Polsce gra liczbowa organizowana przez Totalizator Sportowy. Pierwsze losowanie odbyło się w 1957 r. Polega na typowaniu wyników losowania 6 liczb z zakresu od 1 do 49. Gra potocznie nazywana jest Toto-Lotkiem, ze względu na przyzwyczajenie starszych graczy do pierwszej nazwy loterii.

WP

Rekordowa kumulacja w Lotto wyniosła 56 mln zł (wrzesień 2011 r.) Fortuną podzielili się dwaj zwycięzcy.

Marta Tumidalska

Polub WP Finanse
WP
WP