Griffin Real Estate zaoferuje mieszkania w zabytkowych budynkach
Luksusowe mieszkania w zabytkowych
kamienicach przy rynkach Wrocławia i Cieszyna oraz w śródmieściu
Katowic zaoferuje firma deweloperska Griffin Real Estate (GRE).
Spółka myśli o podobnych projektach w innych miastach.
20.11.2008 | aktual.: 04.07.2017 16:54
_ Zabytkowe budynki w historycznych dzielnicach największych polskich miast budzą coraz większe zainteresowanie potencjalnych mieszkańców. Licznie powstające nowoczesne biurowce pozwalają kamienicom na powrót do pierwotnego przeznaczenia. Ale bez inwestycji wewnątrz ich wartość funkcjonalna będzie niewielka _ - ocenił w czwartek prezes GRE, Jeffrey Utterback.
W Katowicach będzie to pierwszy projekt, kiedy ponad stuletnia kamienica, przez lata wykorzystywana na potrzeby biurowe, powróci do funkcji mieszkalnej. Chodzi o neobarokowy dom z przełomu XIX i XX wieku u zbiegu ulic Kościuszki i Powstańców, w centrum miasta. Ostatnio mieścił się tam głównie bank. Po remoncie, wiosną 2010 r., będzie 19 luksusowych mieszkań.
Szacunkowe koszty projektu, wraz z zakupem kamienicy, to ok. 20 mln zł. Szacuje się, że metr kwadratowy takiego wykończonego "pod klucz" mieszkania będzie kosztował ok. 9-13 tys. zł, czyli nawet dwukrotnie więcej, niż średnia cena za metr nowego mieszkania w Katowicach. Twórcy projektu przekonują jednak, że w stolicy Śląska jest zapotrzebowanie na takie powierzchnie.
Podobne projekty firma GRE zrealizuje we Wrocławiu, gdzie kupiła zlokalizowaną przy Rynku kamienicę z początku XX wieku oraz w Cieszynie, gdzie na mieszkania zaadaptowany będzie dawny "Hotel pod Brunatnym Jeleniem". W obu przypadkach firma ma już pozwolenia na prowadzenie prac budowlanych, we Wrocławiu trwają prace.
_ W kamienicy we Wrocławiu będzie 11 mieszkań, w Cieszynie 36. Ze względu na lokalizację i prestiż projekt wrocławski należy do unikatowych w Polsce. Planujemy sprzedaż mieszkań w tym miejscu w formie aukcji, być może już w połowie przyszłego roku _ - zapowiedziała Monika Francuz, odpowiedzialna w GRE za sprzedaż i marketing.
Rosnący popyt na mieszkania w śródmieściu, także w Katowicach nie dziwi śląskich socjologów, których badania wykazały zwiększający się w regionie popyt na dobra luksusowe. Ich zdaniem, nowoczesna gospodarka sprzyja renesansowi starszych dzielnic miast. Ponadto zamieszkiwanie blisko centrum pozwala lepiej korzystać z oferty handlowej i kulturalnej.
W ten sposób - według socjologów - Katowice podążają tropem wielu europejskich metropolii, w których skuteczna rewitalizacja pozwoliła przekształcić stare dzielnice w najbardziej atrakcyjne lokalizacje. Na rynku nieruchomości położone w nich mieszkania potrafią osiągać rekordowe ceny.
_ Śląska gospodarka przechodzi od gospodarki opartej na węglu i ciężkim przemyśle do gospodarki opartej na wiedzy i nowoczesnych technologiach. Zmienia się także społeczeństwo, z przemysłowego na konsumpcyjne. Nie przypadkiem w Katowicach swoje sklepy lokują coraz bardziej prestiżowe marki _ - ocenia socjolog, prof. Marek Szczepański z Uniwersytetu Śląskiego.
_ Te przemiany dotyczą także rynku nieruchomości. Obserwujemy coraz wyraźniejszą gentryfikację centrum miasta, w którym zamieszkiwanie zaczyna być elementem prestiżu, wyznaczającym status i świadczącym o silnym powrocie do tradycji mieszczańskich. Obecność w centrum gwarantowała wówczas wpływ, uczestnictwo i bliskość władzy, poprzez współuczestnictwo w elitach i kręgach decyzyjnych _ - dodał.
GRE jest częścią Griffin Group, w której skład wchodzi też Griffin Property Finance (fundusz dla deweloperów) oraz Griffin High Street (inwestycje w lokale komercyjne). Wszystkie te firmy należą do Griffin Investment Holding Sarl z siedzibą w Luksemburgu. GRE ma dostęp do finansowania pozwalającego na zakup nieruchomości za ponad 100 mln euro.
GRE koncentruje działalność na tworzeniu luksusowych apartamentów w kamienicach w centrach polskich miast. Oprócz Wrocławia i Katowic interesuje się też rynkiem Warszawy, Krakowa, Poznania i Trójmiasta. Strategia firmy obejmuje również tworzenie luksusowych hoteli w centrach miast, ekskluzywnych mieszkań na terenach dotąd niezabudowanych oraz budowę osiedla domów weekendowych na istniejącym polu golfowym na Mazurach.