WP
WP

Grupa Hawe uczestniczy w 4 przetargach szerokopasmowych o wart. 150 mln zł

Warszawa, 13.10.2014 (ISBnews) - Grupa Hawe uczestniczy w czterech przetargach na wybór operatorów regionalnych sieci szerokopasmowych o wartości ponad 150 mln zł brutto, poinformował agencję ISBnews prezes Piotr Kubaszewski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

"Spółki z grupy Hawe są zaangażowane w cztery postępowania dotyczące wyboru operatorów infrastruktury, którzy będą zarządzać Regionalnymi Sieciami Szerokopasmowymi. Oceniamy ich potencjalną wartość na ponad 150 mln zł brutto. W naszej ocenie, mamy duże szanse na sukces" - powiedział ISBnews Kubaszewski.

Postępowania są prowadzone przez województwa: lubelskie, podlaskie, świętokrzyskie i dolnośląskie. Wszystkie mają na celu wybór operatora infrastruktury, który dostarczy tzw. infrastrukturę aktywną (urządzenia IP, urządzenia DWDM, Centrum Zarządzania Siecią, systemy IT), a następnie będzie operował lokalnymi sieciami przez okres od 7 do 20 lat.

"Projekty teleinformatyczne realizowane ze środków publicznych przyśpieszają. To, oczywiście, nas bardzo cieszy. Cztery postępowania o których mówimy powinny zostać rozstrzygnięte najpóźniej na początku przyszłego roku. Liczymy też na uruchomienie kolejnych" - zaznaczył prezes Hawe.

WP

Dodał, że wszystkie mają być realizowane przy wykorzystaniu doświadczenia, zasobów i synergii Hawe Telekom.

W przetargu na wybór OI w województwie lubelskim uczestniczy spółka zależna od Mediatel - Telepin. W pozostałych przetargach biorą udział spółki zależne Hawe Telekom: Świętokrzyskie Sieci Szerokopasmowe (woj. świętokrzyskie), Incendo (woj. dolnośląskie) oraz Podlaskie Sieci Szerokopasmowe (woj. podlaskie).

Za pośrednictwem spółki Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (ORSS), grupa realizuje projekty budowy, a następnie eksploatacji i zarządzania siecią szerokopasmową o długości ponad 2,2 tys. km w województwie warmińsko-mazurskim oraz sieci w województwie podkarpackim o długości ponad 2 tys. km.

"Te projekty, których łączna wartość wynosi 627 mln zł są realizowane terminowo" - powiedział Kubaszewski. W województwie warmińsko-mazurskim potwierdzone i odebrane zadania w projekcie na dzień 2 października 2014 r. stanowią już 31,78% wartości kontraktu w zakresie relacji i węzłów sieci. Do stycznia 2015 roku przewidywane jest osiągnięcie kamienia milowego 60% realizacji projektu, a zakończenie fazy projektowania i budowy jest planowane na wrzesień 2015 r. Wykonanie tego drugiego kamienia milowego oznacza płatność na rzecz wykonawcy na poziomie ok. 93 mln zł.

WP

"Od początku 2016 r. oba projekty wejdą w fazę operacyjną. Zarządzanie kilkoma sieciami regionalnymi, pozwoli Hawe które ma swoją własną infrastrukturę w całym kraju na dodatkowe synergie. Hawe Telekom jest jedynym w Polsce operatorem operatorów i dlatego ma największe know-how w zakresie operowania sieciami otwartymi" - zaznaczył prezes Hawe.

W województwie podkarpackim na koniec czerwca 2014 ORSS złożyło dokumentację projektową dla 25% relacji sieci światłowodowej co stanowi ponad 50 kompletów dokumentacji wraz z projektami węzłów na ponad 100 km. Obecnie trwa proces opiniowania dokumentacji, wprowadzania do niej poprawek oraz odbiorów technicznych dokumentacji.

Prezes Hawe poinformował, że spółka wciąż prowadzi proces poszukiwania inwestora, a "zainteresowanie nim jest duże". Spółka nie komentuje go jednak szerzej, przed zakończeniem procesu.

Piotr Kubaszewski objął stanowisko prezesa Hawe w połowie września.

WP

"W ciągu miesiąca, po uzyskaniu aprobaty rady nadzorczej, przedstawimy dokładnie naszą strategię i plany" - zadeklarował prezes.

Strategia Hawe zakłada, że do 2017 r. spółka zbuduje i będzie zarządzała 700 tys. linii w technologii FTTH. Nie będzie przy tym konkurować z operatorami działającymi na polskim rynku, ale udostępniać swoją sieć wszystkim zainteresowanym firmom.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)

WP

 

Polub WP Finanse
WP
WP