Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany Veritas Opieka

Ile zarabia opiekunka w Niemczech?

W sieci codziennie można znaleźć różnego rodzaju komentarze na temat zarobków w niemieckiej opiece. Nie każdy z nich jest pozytywny – głównie dlatego, że zawód ten charakteryzuje się dużą różnorodnością wynagrodzeń. W efekcie niektóre osoby zarabiają o wiele więcej, niż inne, a pozornie wykonują taką samą pracę. Właśnie, tutaj mamy słowo-klucz: pozornie. Wszystko zależy bowiem od zakresu obowiązków na konkretnej szteli. Ile zatem może zarobić opiekunka w Niemczech w 2022 roku? Sprawdźmy.

Share
 Źródło: Unsplash
d19rrqt

Każde zlecenie opieki w Niemczech jest inne

Jak już wspomnieliśmy, praca w niemieckiej opiece jest różnorodna. Każdy dom ma inne zwyczaje, tradycje i ustalenia, a podopieczni różnią się między sobą charakterami. Najchętniej podejmowane zlecenia to oczywiście te, na których konieczne jest jedynie towarzyszenie w pełni sprawnemu seniorowi. Opiekunka ma za zadanie przebywać z nim, rozmawiać i ewentualnie wykonywać drobne domowe prace. Później zaczynają się coraz bardziej zaawansowane zlecenia, a każda pojedyncza "niedogodność" jest rekompensowana wyższą wypłatą. Bardziej atrakcyjna stawka jest przewidziana na sztelach, na których podopieczny wymaga pomocy podczas mycia czy zmiany bielizny chłonnej. Najwyższe wypłaty dostają opiekunki zajmujące się seniorami niepełnosprawnymi, leżącymi i niesamodzielnymi. Na zarobki w niemieckiej opiece wpływa także wiele innych, niedużych czynników. Są to chociażby: lokalizacja (duże miasto, mała miejscowość, wieś), ilość obowiązków, dodatkowe zadania (na przykład opieka nad zwierzęciem podopiecznego).

Zarobki w pracy w niemieckiej opiece

Ile może zarobić opiekunka w Niemczech? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Rozpiętość stawek jest bowiem dość wysoka i często uzależniona od ustaleń agencji, z którą współpracujemy. Na przykład w Agencji Veritas stawki wahają się od 1600 euro netto do 2000 euro "na rękę" miesięcznie. Zdarzają się również ogłoszenia, w których wynagrodzenie jest jeszcze wyższe. Z czego to wynika? Istnieje kilka czynników, które wpływają na wysokość wypłaty dla opiekunki. Oto one:

 • Umiejętność mówienia po niemiecku: im lepsza znajomość języka, tym większa szansa na atrakcyjny zarobek – a także na szerszy wybór ofert pracy;
 • Trudności, jakie napotkamy na szteli: jeśli zdecydujemy się na podjęcie opieki nad osobą niepełnosprawną albo leżącą, przybędzie nam obowiązków. Jednocześnie możemy spodziewać się wyższego wynagrodzenia;
 • Liczba podopiecznych: zdarzają się ogłoszenia, w których mowa jest o opiece nad rodzeństwem albo małżeństwem seniorów. To bardziej wymagająca praca, ale zarobki mogą te trudności wynagrodzić;
 • Dodatkowe kompetencje opiekunki: dobrym przykładem jest tu posiadanie czynnego prawa jazdy. Niekiedy praca w opiece w Niemczech wiąże się z prowadzeniem samochodu: zawożeniem seniora do lekarza czy robieniem zakupów. Opiekunka, która umie jeździć autem, może liczyć na dodatki do pensji.
d19rrqt

Warto też wziąć pod uwagę pewien rodzaj sezonowości obecny w opiece w Niemczech. Chodzi o premie, które są przyznawane opiekunkom za pracę w święta wielkanocne, Wigilię, Boże Narodzenie, Nowy Rok i w wakacje. Wiąże się to z ograniczoną dostępnością personelu w danych terminach. Mówiąc krótko – nie każda opiekunka zdecyduje się na wyjazd do Niemiec podczas świąt i wakacji. Wielu stałych pracowników opieki zjeżdża wtedy do Polski, a rodziny niemieckie muszą szybko znaleźć kogoś na zastępstwo. Osoby, które szukają pracy w opiece w Niemczech, mogą wtedy sporo zyskać.

Rodzaje zatrudnienia w opiece w Niemczech

Różnorodność w pracy w niemieckiej opiece widać także na przykładzie form zatrudnienia. Opiekunki mają do dyspozycji pracę na niemieckich albo na polskich warunkach. Wśród rodzajów zatrudnienia można wyróżnić:

 • Standardową umowę o pracę, ze wszystkimi podatkami i składkami: emerytalną, zdrowotną, chorobową i na wypadek bezrobocia;
 • Umowę zlecenie: również zakłada opłacanie większości wymaganych przez prawo składek, poza chorobową. Umożliwia ona korzystanie z płatnego L4. Można ją dołączyć na specjalne życzenie zleceniobiorcy;
 • Jednoosobową działalność gospodarczą: tu też są odprowadzane wszystkie (albo prawie wszystkie) potrzebne składki.

Powyższe formy zatrudnienia dotyczą pracy na polskich warunkach. Jeżeli opiekunka zdecyduje się pracować na warunkach niemieckich, ma do dyspozycji:

 • Umowę o pracę z niemieckim pracodawcą;
 • MidiJob: umowę o pracę do 1300 euro zarobku i mniejszy wymiar składek;
 • MiniJob: zasady są takie same jak powyżej, ale zarobki wynoszą do 450 euro, a składki są niższe;
 • Gewerbe: jest to jednoosobowa działalność gospodarcza. Trzeba tu odprowadzać jedynie składki zdrowotne.
d19rrqt

Opiekunki i opiekunowie z Polski najczęściej pracują w Niemczech w systemie wahadłowym. Oznacza to, że wyjeżdżają do pracy na kilka tygodni, a później na podobny czas wracają do kraju. To powoduje, że chętnie wybierają polskie umowy zlecenie albo niemieckie Gewerbe. Niektórzy opiekunowie mają własną, jednoosobową działalność gospodarczą. To, jaką formę zatrudnienia wybierzemy, zależy więc od naszych preferencji oraz indywidualnej sytuacji zawodowej.

Ile zarobi opiekunka w Niemczech w 2022 roku?

Jeśli podjęliśmy decyzję o wyjeździe do pracy w Niemczech w tym roku, z pewnością chcemy wiedzieć, ile zarobimy. Warto wspomnieć, że na wysokość zarobków będzie miało teraz wpływ kilka czynników – niestety, nie wszystkie pozytywne. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o rosnącej inflacji, która oddziałuje także na siłę nabywczą wynagrodzeń w opiece. Chociaż zarabiamy tyle samo, co wcześniej, to za tę sumę da się kupić mniej, niż dotychczas. Także zmiany podatkowe wpływają na wynagrodzenia dla opiekunek. Powodują bowiem wyższe koszty transportu, ewentualnych testów na COVID-19 i sprawiają, że pracodawcom trudniej jest podnosić płace. Jest jednak i pozytywna wiadomość. W 2022 roku w Niemczech zostanie dwukrotnie podniesiona wysokość minimalnej stawki godzinowej. To oznacza, że pracownicy, którzy zarabiają najmniej, będą musieli dostać podwyżkę.

Gdy porównamy oferty pracy pochodzące od różnych agencji, zauważymy, że w tym roku wynagrodzenia zaczynają się od 1100 euro netto miesięcznie i sięgają niekiedy 2200 euro na rękę za miesiąc. Jak wspomnieliśmy, najniższe stawki prawdopodobnie niedługo wzrosną, ale rosnące koszty nie do końca pozwolą się cieszyć podwyżkami. Warto więc szukać ogłoszeń oferujących atrakcyjne premie za pracę w święta, długie weekendy czy wakacje. Najważniejsze jest jednak dokładne czytanie ofert i ostrożność. Może się bowiem zdarzyć, że niezwykle atrakcyjna reklama nie odzwierciedla rzeczywistości. Poprośmy konsultantów o nakreślenie szczegółów, przedstawienie regulaminów. I zawsze upewniajmy się, że dana agencja opieki działa w pełni legalnie i jest godna zaufania.

Więcej informacji na temat pracy opiekunki w Niemczech znajdziesz na stronie: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

Artykuł sponsorowany Veritas Opieka
d19rrqt
d19rrqt
d19rrqt