Trwa ładowanie...

Internet dla każdego - o tym Polacy mogą tylko pomarzyć

Od 1 lipca każdy obywatel Finlandii ma zagwarantowany za darmo dostęp do szybkiego internetu. Jest to rezultat ustawy fińskiego Ministerstwa Transportu i Komunikacji uchwalonych w październiku ubiegłego roku.

Share
Internet dla każdego - o tym Polacy mogą tylko pomarzyć
Źródło: Jupiterimages
d60zlqn

W kraju, gdzie 96% społeczeństwa ma dostęp do sieci, nowe prawo nie jest przełomem, a jedynie sankcjonuje istniejący stan rzeczy. Jest to jednak pierwszy kraj, który prawnie zagwarantował swoim obywatelom dostęp do internetu.

Wcześniej dostęp do sieci za jedno z praw człowieka uznała Francuska Rada Konstytucyjna, podobnie uczyniono w Grecji i Estonii. Jednak żadne z tych państw nie zdecydowało na tak daleko idący krok, co Finowie.

Minimalna ustawowa prędkość internetu w Finlandii to 1Mbps (jeden megabit na sekundę). Obowiązek zapewnienia każdemu obywatelowi łącza o takiej przepustowości spoczywa na firmach telekomunikacyjnych.

d60zlqn

Tymczasem jak pisze "Rzeczpospolita", zapowiedzi podobnego rozwiązania pojawiają się również w innych krajach, w tym w Polsce. Trudno jednak u nas spodziewać się konkretnych zmian w prawie.

Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi działania ułatwiające przyłączanie nowych abonentów, ale nie ma narzędzi, które zmuszałyby operatorów do zakładania internetu wszystkim chętnym. Internet nie wchodzi w skład tzw. usług powszechnych - pisze "Rzeczpospolita".

Jak wynika z międzynarodowego sondażu przeprowadzonego przez Światowy Serwis BBC prawie 80% ludzi na całym świecie uważa, że dostęp do sieci powinien być jednym z podstawowych praw człowieka.

d60zlqn

Podziel się opinią

Share
d60zlqn
d60zlqn