Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jak działają urządzenia płatnicze – dostępne rozwiązania

Urządzenia płatnicze, czyli tzw. terminale to sprzęt, który pozwala nam na przyjęcie płatności realizowanych przez klientów z wykorzystaniem kart płatniczych lub też urządzenia przenośnego, jak np. smartfon, skonfigurowanego z kartą płatniczą. Korzystanie z terminali płatniczych w przypadku działalności gospodarczej niesie ze sobą szereg korzyści. Dzięki takim terminalom stajemy się przede wszystkim bardziej konkurencyjni w stosunku do innych przedsiębiorców sprzedających te same towary lub usługi.

Share
Rodzaje płatności
Rodzaje płatnościŹródło: materiały partnera
dvlw7qf

Jak działa terminal płatniczy?

Terminal płatniczy to urządzenie, które realizuje płatność po przyłożeniu do niego środka płatniczego lub wpisaniu odpowiedniego kodu. Do przeprowadzenia płatności z jego udziałem niezbędna jest łączność telefoniczna. Informacja o przyjęciu płatności przekazywana jest do banku. Gdy okaże się, że klient ma na swoim koncie wystarczającą ilość środków, operacja zostaje zatwierdzona. Bez względu na to, czy transakcja zostanie przyjęta, czy też odrzucona, przygotowywane jest jej potwierdzenie dla klienta oraz właściciela terminala. Takie potwierdzenie jest zwykle wydrukowane za pomocą zintegrowanej z terminalem płatniczym kasy fiskalnej. W przypadku obsługi płatności przy stanowisku kasowym idealnie sprawdzi się stacjonarny terminal Ingenico Desk 5000. Cechuje się on nie tylko doskonałą wydajnością, lecz również łatwością obsługi.

Obecnie możemy jednak skorzystać także z mobilnego terminala płatniczego, który pozwala na wydrukowanie potwierdzenia płatności w każdym miejscu. Przykładem takiego urządzenia jest Ingenico Tetra Move. Ten terminal płatniczy będzie szczególnie przydatny w punktach usługowych, w których mamy do czynienia z mobilnością pracowników, a więc np. w restauracji. Pozwoli on na szybkie przekazanie potwierdzenia płatności klientowi, bez konieczności udawania się do stanowiska kasowego. Dzięki temu oszczędzimy czas i zapewnimy naszym klientom wygodniejszą obsługę.

Dostępne metody płatności przy pomocy terminali płatniczych

Terminale płatnicze oferują całą gamę możliwości, jeśli chodzi o metodę płatności. Powszechnie praktykowana jest obecnie nie tylko płatność zbliżeniowa za pomocą karty płatniczej, w przypadku której taką kartę przykłada się chipem do czytnika, dokonując dodatkowej autoryzacji numerem PIN przy transakcjach powyżej 100 złotych. Bardzo wygodnym dla naszych klientów rozwiązaniem jest bowiem płatność za pomocą smartfona. Nie muszą oni dzięki temu zabierać ze sobą portfela, by zapłacić za zakup towarów lub realizację usługi. Inną, cieszącą się dużą popularnością metodą płatności jest BLIK. Wymaga ona zainstalowania aplikacji mobilnej banku. W tym przypadku transakcja jest dokonywana po wpisaniu na terminalu płatniczym jednorazowego, 6-cyfrowego kodu. Za towar lub usługę nasi klienci mogą także płacić telefonem zbliżeniowo. Aby to zrobić, klienci muszą mieć telefony z NFC.

dvlw7qf

Wystarczy zainstalować na takim telefonie aplikację bankową i utworzyć cyfrową kartę płatniczą, która będzie powiązana z rachunkiem bankowym. Następnie wystarczy włączyć w swoim telefonie funkcję NFC opartą na komunikacji bliskiego zasięgu, do 20 centymetrów. Klient przykłada taki telefon do terminala płatniczego i gotowe! Płatność telefonem zostanie zrealizowana szybko, bez zbędnych przeszkód. Technologia NFC w płatnościach jest już stosowana od wielu lat. Obecnie jest zastępowana przez swój młodszy odpowiednik – technologię HCE, która nie wymaga już stosowania specjalnej karty SIM do realizacji płatności. W przypadku HCE dane niezbędne do realizacji płatności pobierane są za pośrednictwem Internetu do tzw. chmury. Utworzona w ciągu kilku sekund cyfrowa karta płatnicza łączy się z aplikacją w telefonie, umożliwiając szybkie zrealizowanie płatności.

Artykuł sponsorowany
dvlw7qf

Podziel się opinią

Share
dvlw7qf
dvlw7qf