Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jak kupić fundusz indeksowy ETF w Polsce?

ETF czyli Exchange Traded Fund to nic innego jak fundusz indeksowy. Jest to aktualnie jeden z najłatwiejszych, a jednocześnie najbardziej skutecznych i także najmniej ryzykownych sposobów, aby odłożyć nieco kapitału na emeryturę. ETF w naszym kraju już od kilku lat jest notowany na GPW. Dlaczego warto się nim zainteresować? Sprawdź nasz poradnik!

Share
Fundusz indeksowy ETF
Fundusz indeksowy ETFŹródło: materiały partnera
d2nkvd6

Od czego zacząć inwestowanie w ETF?

Przede wszystkim należy założyć konto na platformie z dostępem do polskiej lub zagranicznej giełdy. Dzięki temu już w ciągu kilku minut można rozpocząć swoją przygodę z popularnymi ETF-ami. Jednostki funduszu indeksowego ETF takie jak na przykład Lyxor WIG20 są notowane na GPW, a zatem można je kupić za pomocą niemal każdego systemu transakcyjnego, w tym Saxo Bank Polska, który obsługuje Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Co to jest i jak funkcjonuje fundusz indeksowy ETF?

ETF niemal idealnie odzwierciedla bieżący stan wybranej giełdy. Na rynku polskim inwestor ma do wyboru jednostki funduszu uzależnione od wahań indeksu niemieckiego - DAX, amerykańskiego czyli S&P 500, a także polskiego - WIG20.

Kiedy wartość WIG20 znacząco spada, wówczas cena jednostek funduszu indeksowego ETF Lyxor WIG20 także ulega spadkowi. I na odwrót, kiedy WIG20 wzrasta, rośnie także ETF WIG20.

d2nkvd6

Na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych do wyboru są zaledwie trzy ETF-y, dlatego inwestorzy, którym marzy się większa różnorodność inwestycji mogą także założyć darmowy rachunek z dostępem do giełdy amerykańskiej, gdzie mają do dyspozycji niemal 2000 różnych rodzajów ETF-ów.

Inwestowanie w ETF czyli gospodarka światowa dla opornych

Wielu początkujących inwestorów zastanawia się dlaczego ETF to dobry sposób na odłożenie pieniędzy na emeryturę. Giełdy najbardziej stabilnych państw na świecie od chwili powstania praktycznie zawsze pną się w górę. Ich gospodarki każdego roku sukcesywnie się rozwijają, a ich potencjał gospodarczy nieustannie wzrasta. Pojawiają się nowoczesne technologie, powstaje jeszcze więcej mieszkań, kwitnie przemysł, a świat idzie po prostu do przodu. 

Nawet pomimo tego, że co jakiś czas zdarza się kryzys na giełdzie czyli bessa, to i tak w ciągu kilku kolejnych lat (najczęściej 2-3 lat) wszystko wraca do poziomu sprzed krachu, a potem dalej pnie się w górę. Właśnie dlatego ETF-y, które naśladują indeksy giełdowe najbardziej stabilnych krajów są idealnym rozwiązaniem dla inwestorów, których interesuje oszczędzanie długoterminowe. W tym przypadku ryzyko utraty kapitału jest wyjątkowo niskie.

Artykuł sponsorowany
d2nkvd6

Podziel się opinią

Share
d2nkvd6
d2nkvd6