Trwa ładowanie...
Materiał partnera: TUZ

Jak obliczyć OC w 2021 roku?

Rynek ubezpieczeń dostarcza bogatą ofertę polis OC. Rywalizacja między towarzystwami sprawia, że produkty ubezpieczeniowe są coraz lepiej dopasowane do naszych potrzeb. Jak jednak rozpoznać, która polisa będzie dla nas najlepsza? Czy łatwo jest wyliczyć wysokość rzeczywistej składki za OC? Ubezpieczyciele kuszą nas niskimi opłatami w reklamach. Ale skąd możemy wiedzieć, ile zapłacimy za ubezpieczenie swojego samochodu? Z pomocą przychodzą kalkulatory online!

Share
Jak obliczyć OC w 2021 roku?
Jak obliczyć OC w 2021 roku?Źródło: materiały partnera
d47l5f6

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe

Właściciel pojazdu musi posiadać ubezpieczenie OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jeżeli pojazd nie podlega rejestracji, to najpóźniej w dniu wprowadzenia takiego pojazdu do ruchu. W innym razie za brak OC grożą nam wysokie kary.

W 2021 roku wysokość kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC wynosi dla samochodów osobowych:

  • do 3 dni - 1120 zł,
  • 4 do 14 dni - 2800 zł,
  • powyżej 14 dni - 5600 zł.

Wysokość kary ustalana jest na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Środki pochodzące z powyższych opłat karnych trafiają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W razie kolizji i zniszczenia auta, poszkodowany otrzyma odszkodowanie od UFG nawet, gdy sprawca zdarzenia nie posiadał ważnej polisy OC. W normalnych warunkach odszkodowanie jest ściągane z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji.

d47l5f6

Kalkulator online obliczy dla nas OC i AC?

Wyliczenie OC nie jest dziś żadnym problemem. Można to zrobić online, bez wychodzenia z domu. W internecie znajdziemy wiele narzędzi, które pomogą nam w tym zadaniu. Za przykład może nam posłużyć kalkulator OC AC - https://tuz.pl/kalkulator-oc-ac/ na stronie zakładu ubezpieczeń TUZ TUW.

Do obliczeń wystarczy nam dowód rejestracyjny i dokument tożsamości. Możemy skorzystać z szybszej ścieżki lub własnoręcznie uzupełnić potrzebne dane. Będą to informacje o pojeździe (takie jak np. marka, model, rok produkcji, przebieg), historii jego ubezpieczenia i właścicielu. 

W przedostatnim kroku mamy do wyboru trzy pakiety ubezpieczenia samochodu. Każdy z nich możemy dopasować do własnych potrzeb. Możemy wybrać lub nie dodatkowe polisy: AC, NNW, Assistance, ubezpieczenie szyb. Mamy do wyboru liczbę rat za składkę oraz ochronę przed utratą zniżki. Warto zauważyć, że każdy dodatkowy pakiet obniża nam podstawową składkę za OC.

Na koniec wystarczy zdecydować, który pakiet jest dla nas najlepszy i po zapisaniu oferty wypełnić dane do polisy. Całość zajmie nam kilka minut a nawet mniej. Dzięki internetowym kalkulatorom oszczędzamy czas i sami możemy dopasować dla siebie ubezpieczenie pojazdu.

d47l5f6

Co wpływa na wysokość OC?

Na cenę za ubezpieczenie OC wpływa szereg czynników. Dlatego internetowe kalkulatory OC proszą nas o podanie tylu informacji. Na część z nich mamy wpływ. Na inne niestety nie. Na przykład o wysokości OC decyduje wiek kierowcy i okres posiadania prawa jazdy.

Wiadomo też, że ubezpieczyciele zwracają uwagę na miasto, w którym mieszkamy. Np. większe miasto to większe ryzyko kolizji. Istotny jest też stan cywilny właściciela pojazdu oraz to czy posiada dzieci. 

Duże znaczenie ma też historia naszego ubezpieczenia. Jeżeli jeździmy ostrożnie i bezwypadkowo, to możemy liczyć na wypracowanie ulgi w OC. Tak samo dane o pojeździe mają niebagatelny wpływ na wysokość OC. Towarzystwa obliczają OC na podstawie marki, wieku, przebiegu i mocy silnika. Jak widać to dużo elementów, które biorą pod uwagę ubezpieczyciele.  

Sposoby na tanie OC w 2021 roku

Oczywiście na część z powyższych czynników mamy mniejszy lub większy wpływ. Możemy zmienić miasto, kupić inny rodzaj auta. Ale czy szukanie najtańszego OC za wszelką cenę rzeczywiście się opłaca? W ostatecznym rozrachunku lepiej mieć niezawodny samochód i mieszkać tam, gdzie nam wygodnie. 

d47l5f6

I tam samo warto postawić na komfort przy wyborze ubezpieczenia OC. Wiele osób poszukuje najtańszej oferty. W praktyce lepiej skorzystać z dodatkowych i dobrowolnych polis. A wykupując AC lub NNW otrzymujemy zniżkę OC, przy każdym dodatkowym pakiecie.   

Jak obliczyć OC? W 2021 roku to już nie jest trudne!  W internecie jest coraz więcej narzędzi pomagających nam w znalezieniu najlepszego produktu. Tak samo jest w przypadku ubezpieczenia OC. Nie zawsze jednak wiemy, czy porównywarka, z której korzystamy pobiera dodatkową prowizję. Dlatego, jeśli zainteresował nas jakiś produkt, warto sprawdzić go bezpośrednio na stronie ubezpieczyciela lub zaufać znanym i rozpoznawalnym porównywarkom.

Materiał partnera: TUZ
d47l5f6

Podziel się opinią

Share
d47l5f6
d47l5f6