Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jak płacić zbliżeniowo smartfonem? Krótki poradnik

Płatności zbliżeniowe to jedna z najpopularniejszych form płatności bezgotówkowych za zakupy w sklepach czy lokalach usługowych. Jeszcze do niedawna do ich realizacji wymagane było posiadanie tradycyjnej karty kredytowej czy debetowej – teraz wystarczy smartfon wyposażony w moduł NFC. Większość urządzeń mobilnych dostępnych obecnie na rynku go posiada, dlatego codzienne płacenie za zakupy staje się dziecinnie proste. Jak działają płatności telefonem? Co należy o nich wiedzieć?

Share
Jak płacić zbliżeniowo smartfonem?
Jak płacić zbliżeniowo smartfonem? Źródło: materiały partnera
d3ni1wj

Co to jest NFC w smartfonach?

Co kryje się pod terminem NFC? Jest to skrót od angielskiego „Near Field Communication”, co po przetłumaczeniu na polski oznacza mniej więcej „łączność zbliżeniową”. NFC to po prostu rodzaj nadajnika radiowego, którego obecność w smartfonie umożliwia przesyłanie danych bezprzewodowo na inne urządzenia znajdujące się w promieniu 20cm, w tym także terminale płatnicze. Co ciekawe, smartfon z NFC to nie tylko możliwość szybkich płatności bezgotówkowych, ale również komunikacji między telefonem a słuchawkami bezprzewodowymi czy innymi zestawami audio.

Płatności zbliżeniowe smartfonem – co oprócz NFC?

Możliwość płacenia smartfonem za zakupy to ogromne ułatwienie, ponieważ eliminuje konieczność noszenia ze sobą karty czy gotówki. Wystarczy obecność obecność telefonu, z którym większość z nas się nie rozstaje. Jednak aby urządzenie było przystosowane do płatności zbliżeniowych, samo włączenie NFC nie wystarczy. Należy posiadać konto osobiste w banku oraz jego dedykowaną aplikację mobilną z aktywną cyfrową kartą płatniczą, która jest wersją naszej fizycznej karty kredytowej/debetowej.

Smartfon jest gotowy do transakcji bezgotówkowej po włączeniu NFC oraz aktywowaniu usługi w aplikacji. Potem wystarczy przyłożyć go do terminala w sklepie, restauracji czy u fryzjera i gotowe. Płatności zbliżeniowe telefonem, podobnie jak w przypadku tradycyjnych kart, nie wymagają autoryzacji do określonej kwoty. Jeszcze do niedawna było to 50zł, ale ze względu na zagrożenia pandemiczne zwiększono ją do 100zł.

d3ni1wj

Jak zbliżeniowo płacić smartfonem – Google Pay i Apple Pay

Płatności bezgotówkowe za pomocą smartfona są dostępne nie tylko za pośrednictwem aplikacji bankowych, ale również usług przeznaczonych dla użytkowników telefonów z systemami Android i iOS. Mowa o aplikacjach: Google Pay (dawniej Android Pay) i Apple Pay na iPhone’y. Obie aplikacje działają bliźniaczo podobnie i po skonfigurowaniu funkcjonują na zasadzie „wirtualnego portfela”. W praktyce oznacza to możliwość podpięcia kilku kart płatniczych z różnych banków, o ile te wspierają programy od Google i Apple. Co ważne, podobne aplikacje umożliwiają płatności zbliżeniowe nie tylko smartfonem, ale i smartwatchem, co stanowi bardzo istotną wiadomość dla miłośników obu rodzajów urządzeń przenośnych.

Artykuł sponsorowany
d3ni1wj

Podziel się opinią

Share
d3ni1wj
d3ni1wj