Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
praca
Artykuł Sponsorowany
08-11-2022 14:25
Artykuł sponsorowany Grupa Pracuj

Jak walczyć o podwyżkę w pracy?

Czujesz się niedoceniony w pracy? Uważasz, że już dawno powinieneś dostać podwyżkę? Naucz się w skuteczny sposób walczyć o wyższą pensję! Pamiętaj, że sukces jest uzależniony od odpowiedniej argumentacji - zastanów się, co może przekonać szefa, że powinien dać Ci podwyżkę.

 Źródło: materiały partnera
dhzeb6s
dhzeb6s

Wybierz odpowiedni moment

Nie każdy moment jest właściwy, aby ubiegać się o wyższą pensję. Jeśli firma od jakiegoś czasu zmaga się z poważnym kryzysem finansowym, szef nie zaproponuje Ci podwyżki. W takim przypadku zastanów się, czy nie lepiej poszukać innej posady - praca w Warszawie lub w innym większym mieście jest na wyciągnięcie ręki. Jeżeli jednak chcesz zostać w swojej firmie, poczekaj aż kryzys finansowy minie. Pamiętaj też, że wielu pracodawców z wyprzedzeniem planuje budżet przeznaczony na podwyżki. O wyższą pensję najlepiej zawalczyć przed końcem kwartału albo wraz z końcem roku finansowego. Nie możesz także ubiegać się o podwyżkę w pośpiechu, mijając szefa na korytarzu. Najlepiej umówić się z nim na spotkanie, podczas którego spokojnie przekonasz go, że zasługujesz na wyższą pensję.

Oceń swoje szanse na podwyżkę

Zanim poprosisz pracodawcę o podwyżkę, sprawdź, jakie masz realne szanse na jej otrzymanie. Porównaj swoje zarobki ze stawkami w innych firmach, które są proponowane na tym samym stanowisku - możesz to zrobić na przykład na targach pracy. Wpisz do wyszukiwarki hasło ,,targi pracy Warszawa’’ i sprawdź, kiedy odbędzie się najbliższy event. To świetna okazja, aby bliżej poznać inne firmy, także pod kątem warunków finansowych. Pamiętaj też, aby przejrzeć oferty pracy online - najlepiej bazując na portalach dedykowanych Twojej branży. Zastanów się również, czy Twoja dotychczasowa praca w firmie miała kluczowy wpływ na jej sukcesy. Głównym argumentem podczas rozmowy z szefem może być na przykład uczestnictwo w ważnym projekcie lub odpowiednie umiejętności, dzięki którym zespół szybciej zrealizował konkretne zadanie.

Przekonaj szefa, że jesteś niezastąpiony

Uważasz, że pracodawca powierza Ci za dużo obowiązków? A może czujesz się niedoceniony, ponieważ awans zawodowy nie zapewnił oczekiwanej podwyżki? Wykorzystaj te argumenty w rozmowie z szefem! Możesz wspomnieć o posiadanych kwalifikacjach, szczególnie jeśli przewyższasz w tym zakresie pozostałych pracowników. Twoje szanse na podwyżkę wzrosną również po otrzymaniu wyższego stanowiska. Awansowałeś i wykonujesz dodatkowe obowiązki? W takim wypadku ubieganie się o podwyżkę będzie jak najbardziej uzasadnione. Przed rozmową z szefem zastanów się także nad swoimi mocnymi stronami. Przekonaj go, że masz umiejętności, które znamiennie wpływają na lepsze wyniki firmy. Jeśli mimo wszystko nie uda Ci się wywalczyć wyższej pensji, zastanów się nad zmianą pracy. Możesz nawet całkowicie zmienić branżę, na przykład na IT. Oferty z tego sektora znajdziesz między innymi na portalu Protocol oraz na stronach z ogłoszeniami dla osób poszukujących pracy.

dhzeb6s

Jak skutecznie zawalczyć o podwyżkę?

Pamiętaj, że ubiegając się o podwyżkę, nie możesz domagać się zbyt wysokiego wynagrodzenia. Prośba o dwukrotnie wyższą pensję prawdopodobnie od razu zostanie odrzucona. W praktyce najlepiej ubiegać się o maksymalnie 20-procentowe podwyższenie wynagrodzenia. Ważne jest również, aby podczas rozmowy z szefem zachować spokój i przytaczać wyłącznie rzeczowe argumenty. Nie należy odnosić się do sytuacji osobistej - nie możesz zatem argumentować prośby o podwyżkę narodzinami dziecka czy kredytem na mieszkanie.

Co zrobić, jeżeli pomimo racjonalnych argumentów szef nie chce zgodzić się na podwyżkę? W takiej sytuacji ważne jest, aby nie dać się zbyt łatwo zbyć. Zaproponuj pracodawcy odłożenie rozmowy w czasie i wróć do niej za miesiąc lub dwa. Być może sytuacja finansowa firmy ulegnie poprawie, dzięki czemu szef będzie w stanie zapewnić Ci wyższe wynagrodzenie.

Podsumowanie

Pamiętaj, że dzięki odpowiedniej argumentacji zwiększysz swoją szansę na otrzymanie wyższej pensji. Jeśli jednak szef wciąż odmawia podwyżki, być może lepszym rozwiązaniem będzie zmiana pracy. Zastanów się, czy czujesz się doceniany na dotychczasowym stanowisku i nie bój się walczyć o satysfakcjonujące wynagrodzenie.

Artykuł sponsorowany Grupa Pracuj
dhzeb6s
dhzeb6s