Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jakich błędów należy unikać podczas składania wniosku o kredyt?

Nawet, jeśli ktoś nie jest zwolennikiem zaciągania zobowiązań finansowych, jest duże prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie pojawi się taka konieczność. Choćby dlatego, że zakup nieruchomości za gotówkę w wielu przypadkach okazuje się niemożliwy – podobnie w przypadku innych dużych inwestycji i wydatków.

Share
 Źródło: materiały partnera
d1rdo13

Brak wiedzy i doświadczenia w zakresie usług kredytowych może doprowadzić do popełnienia kosztownych błędów w procesie selekcji oferty kredytu i późniejszego składania wniosków. W takim razie, jakich pomyłek należy unikać, aby pozyskać kredyt szybko, sprawnie i bez niepotrzebnych problemów?

Nie pozwól na błędy formalne we wniosku

We wniosku kredytowym znajduje się zazwyczaj spora ilość szczegółowych informacji, w przypadku których łatwo się pomylić. Mowa tutaj przede wszystkim o różnych ciągach liter i cyfr, takich jak numer i seria dowodu osobistego, PESEL, NIP pracodawcy czy numer rachunku bankowego. Pomyłki w takich kwestiach mogą być podstawą do odrzucenia przez bank wniosku o kredyt.

Z tego względu warto dokładnie je sprawdzić przed wysłaniem wniosku o kredyt. Zwłaszcza, jeśli czas odgrywa dużą rolę i jest kluczowe, aby środki zostały wypłacone jak najszybciej. W przypadku, gdy wniosek został odrzucony ze względów formalnych można złożyć go ponownie, ale powoduje to niepotrzebne wydłużenie całego procesu. Lepiej więc zamiast tego poświęcić dodatkową chwilę podczas uzupełniania wniosku i cieszyć się przyznaniem kredytu już za pierwszym razem.

d1rdo13

Warto także wspomnieć, że bank weryfikuje zazwyczaj informacje zawarte we wniosku kredytowym, w szczególności te dotyczące dochodów. Robi to na przykład poprzez poproszenie o wyciąg z rachunku bankowego lub zaświadczenie o dochodach od pracodawcy. Jest kluczowe, aby zawrzeć we wniosku jedynie informacje w pełni zgodne z prawdą.

Pierwsza oferta nie musi być najlepsza

W Polsce funkcjonuje stosunkowo duża ilość banków komercyjnych, a ich oferty potrafią znacząco się różnić. Nawet, jeśli dla klienta na pierwszy rzut oka warunki kredytu w różnych instytucjach wydają się podobne, po bliższym przyjrzeniu się sprawie może się okazać, że wcale tak nie jest. Jest to szczególnie istotne, jeśli mowa o dużym kredycie.

Marża wyższa o kilka setnych procenta nie brzmi jak poważny problem, a w rzeczywistości może wiązać się z odczuwalnie wyższym ostatecznym kosztem zobowiązania. Dlatego też wybieranie oferty na chybił-trafił nie jest dobrym rozwiązaniem. Nawet, jeśli pierwsza propozycja, na którą się natrafi, wydaje się zadowalająca, i tak porównanie jej z innymi jest kluczowe.

Warto zwracać uwagę przede wszystkim na takie kwestie, jak wysokość oprocentowania (na które składa się wspomniana marża, a także zmienna stopa oprocentowania WIBOR), prowizja za udzielenie kredytu, a także różnego rodzaju opłaty dodatkowe (ubezpieczenie, opłata przygotowawcza).

d1rdo13

Ważnym wskaźnikiem jest RRSO (czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), które powinno zostać przedstawione w każdej ofercie kredytu. Jest ono obliczane przy wykorzystaniu nie tylko oprocentowania nominalnego, ale także innych kosztów związanych z danym zobowiązaniem, w związku z czym pozwala lepiej ocenić jego atrakcyjność.

Wylicz, na jaką ratę Cię stać, przed złożeniem wniosku

Banki z reguły dają klientom możliwość dostosowania okresu spłaty zobowiązania do ich preferencji (przy zachowaniu pewnego górnego i dolnego progu okresu spłaty). Warto pamiętać, że wydłużony okres spłaty oznacza niższą ratę, ponieważ zobowiązanie zostanie rozłożone na więcej części. Jednocześnie będzie się to wiązało ze wzrostem ostatecznego kosztu kredytu.

Przed złożeniem wniosku i wybraniem okresu spłaty, warto przeanalizować swój budżet i ustalić, na spłacanie jak wysokiej raty możemy sobie pozwolić. Nieodpowiednie dobranie okresu spłaty będzie sporym błędem, który może w pewnym momencie zaowocować problemami z terminową spłatą zobowiązania.

Wysokość raty można łatwo oszacować za pomocą dostępnych w Internecie kalkulatorów, często jest ona również wskazana bezpośrednio we wniosku, w momencie wyboru okresu spłaty. Warto wspomnieć, że w ostateczności, gdyby wybrana rata w późniejszym okresie okazała się zbyt wysoka, można spróbować refinansować kredyt lub zrestrukturyzować kredyt, wydłużając okres jego spłaty.

d1rdo13

Nie musisz wszystkiego robić samodzielnie

Warto wspomnieć, że kredytobiorca nie musi od początku do końca przechodzić przez proces pozyskiwania kredytu samodzielnie. Wiele osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia profesjonalnych pośredników kredytowych, zwłaszcza, jeśli mowa o zobowiązaniach na wysoką kwotę lub z długim okresem spłaty (na przykład kredytach konsolidacyjnych lub hipotecznych).

Dzięki pomocy eksperta, takiego jak Habza Finanse, nie trzeba ryzykować, że popełni się któryś ze wspomnianych powyżej błędów. Wykwalifikowani doradcy kredytowi, dostępni tutaj: https://habza.com.pl/, nie tylko wyszukają najlepszą ofertę kredytu, ale też między innymi ułatwią dopełnienie wszelkich formalności związanych z jego zaciąganiem. Dzięki temu klient oszczędza czas i pieniądze (ponieważ nie przepłaca na kredycie), a przy tym zyskuje spokój ducha.

Artykuł sponsorowany
d1rdo13
d1rdo13
d1rdo13