Jeronimo Martins zarabia coraz więcej. Dzięki Biedronce

Portugalska firma, do której należy największa w Polsce sieć handlowa, opublikowała właśnie wyniki za pierwszą połowę 2011 roku. Dzięki świetnym wynikom Biedronki zysk firmy wzrósł aż o 24 proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeronimo Martins zarabia coraz więcej. Dzięki Biedronce
(Yarl - Wikimedia / lic. CC BY-SA 3.0, Fot: Yarl - Wikimedia / lic. CC BY-SA 3.0)

Dzięki największej sieci handlowej w Polsce zysk portugalskiej firmy wzrósł aż o 24 proc. Nic dziwnego, że niemal wszystkie agencje w Europie akcentują, że informację Biedronka zarobiła o 42% więcej niż w przed rokiem.

Oznacza to, że spółka miała zysk EBITDA na poziomie 311 mln euro. Gros tej kwoty przypada na biznes w Polsce, gdzie Jeronimo Martins zarobił 208 mln euro. Stale rośnie też sprzedaż. W całej grupie JM zwiększyła się o 17,5 proc., osiągając poziomo 4 mld 752 mln euro. W samej Polsce statystyki są jeszcze lepsze. Sprzedaż wzrosła o 28,1 proc. do 2 mld 845 mln euro.

- Doskonałe wyniki w pierwszej połowie potwierdzają nasze oczekiwania co do rozwoju Biedronki w Polsce. Również nasze spółki w Portugalii - mimo trudnej sytuacji makroekonomicznej - okazały się bardzo elastyczne i prężne, a wydatny wzrost sprzedaży i EBITDA, pozytywnie przyczyniają się do wydajności całej grupy - mówi Pedro Soares dos Santos, prezes Jeronimo Martins.

Szef portugalskiej firmy podkreślił w komunikacie giełdowym, że największe naciski JM będzie kładło teraz właśnie na biznes w Polsce.
- Wyniki pierwszego półrocza umacniają nas w przekonaniu, że Biedronka będzie długo jeszcze przyczyniać się do wzrostu grupy - dodaje Pedro Soares dos Santos.

Z komunikatu giełdowego wynika, że w tym roku Biedronka zamierza otworzyć 200 nowych sklepów co ma pochłonąć 75 proc. z 450 mln euro funduszy JM zaplanowanych na inwestycje.
- Realizujemy przyjętą strategię rozwoju sieci - mówi Tomasz Suchański, dyrektor generalny sieci sklepów Biedronka - W bieżącym roku planujemy otwarcie ok. 200 nowych sklepów i co najmniej takie samo tempo chcemy utrzymać w następnych latach - dodaje.

W pierwszym półroczu tego roku otworzono 63 nowe sklepy Biedronka - na koniec czerwca było ich w sumie 1 707.

Informacje o rosnących zyskach Jeronimo Martins zauważyły największe gazety i serwisy internetowe poświęcone biznesowi w Europie.

Biedronka to sieć dyskontów należących do spółki akcyjnej Jeronimo Martins Dystrybucja. Pod względem liczby sklepów jest to największa sieć handlowa w Polsce. Spółka prowadzi też sieć super- i hipermarketów w Portugalii i na Maderze pod marką Pingo Doce. W formule "cash and carry" ma także sklepy o nazwie Recheio. Poza tym zajmuje się produkcją na zlecenie koncernu Unilever.

**Zlikwidują kolejki przy kasach?**

Polub WP Finanse