Trwa ładowanie...
ceny gazu
01-09-2015 06:20

Ceny gazu w Polsce spadają. Czy nasze portfele to odczują?

Ceny gazu na światowych rynkach powiązane są z cenami ropy naftowej, a ta od ponad roku systematycznie tanieje.

Ceny gazu w Polsce spadają. Czy nasze portfele to odczują?Źródło: WP.PL, fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d38tfrn
d38tfrn

Od dziś będziemy mieć niższe rachunki za gaz. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny wprowadza obniżkę cen gazu wysokometanowego dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm.

- Poziom obniżek cen gazu będzie wynosił około 6,5 proc. dla gospodarstw domowych oraz klientów biznesowych, natomiast sama zmiana na rachunkach to około 4 proc. w związku z tym, że pozostałe składniki nie ulegną zmianom - informuje Tomasz Bukowski, prezes spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Stawki opłat abonamentowych oraz tych za dostarczanie gazu pozostają takie same.

Wrześniowa obniżka cen gazu ma nadzwyczajny charakter. PGNiG Obrót Detaliczny miał już taryfę na ten rok zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki i miała ona obowiązywać do końca grudnia. Wobec systematycznych i - jak wiele wskazuje - trwałych spadków cen, w połowie roku rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia nowych stawek.

- Nasze decyzje taryfowe podążają za zmieniającym się rynkiem - tłumaczy Tomasz Bukowski. - Od jakiegoś czasu obserwujemy spadek cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, dlatego aby zachować właściwą pozycję konkurencyjną i bronić rynku, nasza spółka stara się w taki sposób kształtować swoje taryfy, aby odpowiadały sytuacji rynkowej.

Ceny gazu na światowych rynkach powiązane są z cenami ropy naftowej, a ta od ponad roku systematycznie tanieje. Rok temu baryłka tego surowca kosztowała ponad 100 dolarów, a dziś ok. 44 dolary. To, ile się płaci za gaz, nie jest aż tak silnie powiązane z rynkiem. Ceny w taryfach wynikają na ogół z długoterminowych umów z dostawcami, ale i one wraz ze spadkiem notowań ropy są coraz niższe.

d38tfrn

- To bardzo dobra wiadomość dla mniejszych firm branży chemicznej, które używają gazu nie jako źródła energii, ale surowca - uważa dyrektor departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan Daria Kulczycka.

- Z punktu widzenia przedsiębiorców zaoferowana obniżka jest bardzo dobrym sygnałem. Analitycy rynku nie są zgodni, ale wszystko wskazuje, że obecny trend cen gazu utrzyma się i surowiec będzie dalej taniał. Sytuacja w Chinach może być przesłanką za zmniejszeniem popytu na gaz, ale równocześnie kraje OPEC nie zamierzają zmieniać swojego wydobycia - dodaje.

d38tfrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38tfrn